Zioła zbierane w listopadzie – istnieją czy to mit?
Kiedy ciemno i buro na dworze, marzymy aby zakopać się w kocu na kanapie z kubkiem rozgrzewającej, aromatycznej zupy w dłoni. I tęsknimy za latem, kiedy naszej zupie aromatu dodawały świeżo zerwane sezonowe zioła. Mamy dla Was świetną wiadomość! Jesień daje szanse na zaopatrzenie się w kwitnące zioła. Przeczytajcie nasz dzisiejszy artykuł, a dowiecie się, jakie zioła można zebrać nawet w listopadzie.
Liście ziół, które zbiera się jesienią, to np.:
- karczoch zwyczajny
- kocimiętka
- mięta pieprzowa
- pokrzywa
Całe zioła zbierane jesienią to m.in.:
- mięta pieprzowa
- mniszek lekarski
- pokrzywa
- połonicznik
- wrzos
Jesienią można również zebrać owoce ziół kwitnących w tym okresie. Są to np.:
- aronia
- jałowiec pospolity
- koper włoski
- malina
- rokitnik zwyczajny
- dzika róża
- dereń
Nie zapominajcie o części podziemnej ziół. Jest tak samo cenna i aromatyczna. Jesienią warto zerwać np.:
- arcydzięgla litwora
- chrzan pospolity
- lubczyk ogrodowy
- pierwiosnek lekarski
- żywokost lekarski
- perz
- pięciornik
- łopian
- mniszek pospolity
- pokrzywę
- bylicę pospolitą
Lubczyk, mięta pieprzowa, a nawet koper świetnie będą się prezentować się nie tylko w ogrodzie, ale także na kuchennym parapecie. Szczególnie jeśli zapewnicie im odpowiednią oprawę w postaci wyjątkowych doniczek. Nasz zestaw Cozies Trio to unikatowy set trzech niewielkich doniczek w pastelowych kolorach – fioletowym, piaskowym oraz niebieskim. Materiał, z którego zostały wykonane, do złudzenia imituje naturalny splot szydełkowy, dzięki czemu Cozies Trio będą prawdziwą ozdobą kuchni i każdego innego pomieszczenia, nadając im ciepła i przytulności.
Cozies Trio
Jeśli zrywacie zioła na polach i łąkach, a nie z własnego ogródka czy doniczki na kuchennym parapecie, pamiętajcie, aby zostawić kilka okazów z tego samego miejsca. Nie naruszycie dzięki temu ich stanowiska, ponieważ nowe rośliny odrosną na miejsce tych zerwanych. Unikajcie również plonów ze stanowisk znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie ulic (szczególnie tych rychliwych) lub wysypisk śmieci czy oczyszczalni ścieków, ponieważ mogą być głęboko zanieczyszczone lub wręcz skażone.