"Zimni ogrodnicy" i inne ogrodowe przesądy


Ogrodnictwo jak każda z dziedzin naszego życia jest pełna przesądów i przeróżnych powiedzeń. Kto z nas nie słyszał, że czerwone róże to symbol gorącej miłości, a lilie to kwiaty kojarzące się ze smutkiem i żałobą? Dzisiaj chcielibyśmy zająć się właśnie tymi ogrodowymi przesądami. Nie będziemy mówić o kwiatach, o nich innym razem .

„Pankracy, Serwacy, Bonifacy - źli na ogrody chłopacy" - głosi znane polskie powiedzenie. Właśnie podczas imienin trójki jegomościów, które obchodzimy 12, 13 i 14 maja, możemy spodziewać się sporego ochłodzenia. Bezpośrednio po nich, bo 15 maja, następuje „Zimna Zośka”. W tym okresie temperatura często spada nawet poniżej 10 st. C, pada i wieje. Tak naprawdę jest to rzeczywiste zjawisko klimatyczne dla środkowo-wschodniej Europy. W połowie maja następuje bowiem zmiana cyrkulacji powietrza, napływa zimne powietrze z obszarów polarnych, które powoduje spore ochłodzenie, a nocą nawet przymrozki. Po tych nie najcieplejszych imieninach powinna powrócić typowa dla maja ciepła i wiosenna aura .  Jeśli już zaczęliście prace ogrodowe na podwórzu lub na balkonie i boicie się o los Waszych roślin podczas majowego ochłodzenia, koniecznie zaopatrzcie się w donicę naszej marki Garden Bed. Jej innowacyjna konstrukcja stwarza mikroklimat dla rozwijających się w środku roślin. Garden Bed wyróżnia się solidnym i trwałym wykonaniem, a jej forma umożliwia sadzenie i odpowiednie zabezpieczanie również roślin pnących. Dodatkowo posiada otwory, w których można postawić tabliczki z nazwami uprawianych roślin. Poza tym w bardzo chłodne dni donicę można przykryć, aby nie narazić kwiatów czy warzyw kwitnących wewnątrz - pałąki służące jako podpora dla pnących roślin świetnie przytrzymają również każdy materiał. 

 

FI6YMyA.jpg (1664×2496)

Garden Bed

Inny bardzo powszechny przesąd związany z uprawianiem roślin to ten głoszący, że przesadzanie powinno odbywać się jedynie w środę lub sobotę. Nie znamy dokładnej etymologii tego zwyczaju, jednak wydaje się, że ma on silny związek z kultem Matki Boskiej. Środa i sobota to bowiem dni szczególnie poświęcone opiekunce wszelkiego życia na Ziemi, więc również roślin. Na przykład rośliny doniczkowe powinno przesadzać się co 2-3 lata. Obserwujmy nasze kwiaty i dopiero kiedy bryła korzeniowa zaczyna wyrastać z doniczki, pomyślmy o przesadzeniu jej. W powodzeniu dalszego rozwoju rośliny nie ma znaczenia dzień, jaki wybierzemy na ten zabieg raz na 2/3 lata .  Istotna jest zaś donica, do której przesadzimy kwiaty. Nasza podłużna G-Row with base jest stworzona do uprawy roślin pnących nawet do wysokości 157 cm. Umożliwia to wbudowany w donicę specjalny wspornik. G-Row with base świetnie sprawdzi się też jako „mini ogródek” z grządkami również dla młodych roślin - jej kształt wspomaga prawidłowe podlewanie.

 

 bVzm2jo.jpg (853×1280)

G-Row with base

 

Jeśli już posadzicie lub przesadzicie swoje rośliny w odpowiednich donicach, na pewno odwdzięczą Wam się pięknym wyglądem. Wielu z Was nada im również imiona pasujące do danego gatunku, odmiany czy indywidualnego kształtu. Przesądy są tutaj po Waszej stronie - nie ma na to naukowych dowodów, ale wszystkie znaki na ziemi i niebie dowodzą, że mówienie do roślin, nadanie im imion i traktowanie ich jak żywą istotę, pełnoprawnego mieszkańca domu i członka rodziny sprzyja ich rozwojowi. Sprawia, że kwiaty lepiej i szybciej rosną - tak jakby chciały odwdzięczyć się swoim pięknym wyglądem za naszą miłość. 

 

Istnieje jednak druga strona medalu. Rośliny mogą się też na nas obrazić! Wieść ludowa niesie, że „kapryśne” kwiaty to te, które chcą nam pokazać, że nie pasuje im nasze postępowanie, albo że po prostu nas nie lubią. Warto wtedy eksperymentować z przestawianiem takiej rośliny w różne miejsca domu i zapewniać ją o swojej miłości i trosce .

 

 

Metod na piękny rozwój roślin jest wiele. Jednym z nich jest kradzież szczepek. Potem taką gałązkę ukorzeniamy w wodzie lub w ziemi w zależności od gatunku, sadzimy do odpowiedniej doniczki i gotowe! Piękny wygląd gwarantowany. My jesteśmy dość sceptycznie nastawieni do tego zwyczaju i uważamy, że najlepszą metodą na rozszczepianie roślin jest legalne kupno małych kwiatów i pozyskanie ich od naszych egzemplarzy, które już posiadamy w domu. Przyda się zaś do tego na pewno odpowiednia donica. Easy Grow naszej marki wyróżnia się swoją przemyślaną konstrukcją o kształcie korytka. Została zaprojektowana zgodnie z zasadami ergonomii, tak aby ogrodnik nie musiał za bardzo się schylać czy przyjmować inną nienaturalną pozycję podczas użytkowania. Ponadto posiada wbudowany system i wskaźnik nawodnienia, który ułatwia pielęgnację roślin. Wskaźnik poziomu wody jest bardzo przydatny i dzięki niemu będzie nam łatwiej utrzymać odpowiednie nawodnienie ziemi.

 

iQ6L3om.jpg (1280×842)

Easy Grow

 

Jeśli zaś jesteście szczęśliwymi posiadaczami pięknego ogrodu i Wasze rośliny lądują bezpośrednio do ziemi, a nie do donic, na pewno nie jest Wam obcy przesąd, że jedzenie trawy przez zwierzęta domowe, takie jak psy czy koty, wróży deszcz. My sami nie jesteśmy w stanie dowieźć słuszności lub niesłuszności tego przesądu, a Wy? .  

 

Znacie jeszcze jakieś inne ogrodowe powiedzenia lub przesądy?