Wszystko o choince – symbolu Bożego Narodzenia

Wszystko o choince – symbolu Bożego Narodzenia


Święta Bożego Narodzenia to czas magiczny. Dom wypełnia się wtedy dźwiękiem kolęd, śmiechem dzieci oraz zapachem piernika i choinki. Bez przystrojonego drzewka trudno wyobrazić sobie Święta. Oświetlone, ozdobione bombkami i łańcuchami jest nie tylko częścią bożonarodzeniowej tradycji, ale też stanowi piękną dekorację i wprowadza świąteczny nastrój.

choinki

Jaką choinkę wybrać?

Niektórzy, motywowani wygodą lub oszczędnością, decydują się na sztuczne drzewka. Są jednak tacy, którzy nie wyobrażają sobie Świąt bez aromatu żywicy i drewna oraz sypiących się igieł. Na choinkę wybiera się drzewa iglaste – do najpopularniejszych należą świerk, sosna i jodła. Najczęściej wybierany jest ten pierwszy, ze względu na swoją cenę i przepiękny zapach. Należy jednak liczyć się z tym, że szybko gubi igły, więc często trzeba będzie je sprzątać. Drzewka dostępne są w różnych rozmiarach, więc każdy będzie mógł wybrać odpowiednie dla siebie. Właściciele niewielkich mieszkań powinni zainteresować się miniaturowymi choinkami, które można postawić na komodzie lub parapecie. Takie drzewko zajmuje niewiele miejsca, a jest równie piękne jak jego większa wersja. Nawet w przypadku posiadania okazałej choinki, jej miniaturowa wersja może stanowić wspaniałą ozdobę świątecznego stołu. Świetnie w roli mini choinek sprawdzą się też iglaki, hodowane na balkonie lub w ogrodzie. Wystarczy je udekorować, by poczuć atmosferę Bożego Narodzenia.

Czym ozdobić choinkę?

Zwyczaj ubierania choinki przywędrował do Polski z protestanckich Niemiec. Drzewko to symbol narodzin nowego życia. Choinka – zielona nawet wtedy, gdy natura pogrążona jest w zimowym śnie, obwieszona lampkami, które rozświetlają grudniową ciemność  – symbolizuje też nadzieję. Także ozdoby, którymi dekorowane jest drzewko, mają swoje znaczenie. Orzechy przynoszą dobrobyt i siłę, jabłka symbolizują biblijny owoc, dzwonki – radosną nowinę, a umieszczana na szczycie choinki błyszcząca gwiazda – Gwiazdę Betlejemską, która ma wskazywać drogę wędrowcom. Najpopularniejszą ozdobą są jednak szklane lub porcelanowe bombki, które często przybierają fantazyjne kształty. Wiele ozdób można wykonać samodzielnie, wykorzystując do tego papier, słomę lub drewno. Choinkę często zdobią też własnoręcznie wykonane pierniczki. Kolor ozdób zależy od gustu dekorującego, najczęściej spotyka się jednak choinki, ozdobione złotem, czerwienią lub kolorami zimy – srebrem i bielą.

cubeCUBE

W czym umieścić świąteczne drzewko?

Iglaki – zwłaszcza młode – bardzo dobrze znoszą przesadzanie. Warto pomyśleć o umieszczeniu ich w donicy, która nie tylko zapewni im miejsce na rozrost, ale podkreśli też ich wyjątkowy charakter. Piękne ozdobione drzewko powinno mieć minimalistyczną, a jednocześnie elegancką oprawę, która nie będzie odciągać uwagi od bajecznych dekoracji. W przypadku miniaturowych choinek, jak i tych odrobinę większych znakomicie sprawdzą się donice z linii CUBE. To propozycja dla fanów pięknego designu, estetów, ceniących sobie eleganckie, a zarazem nowoczesne rozwiązania w aranżacji wnętrz. Donice mają niespotykany kształt – kwadratowy z zaokrąglonymi krawędziami, a ich faktura przypomina naturalne drewno. Niezwykle trwałe, dostępne w dwóch wariantach kolorystycznych – brązie i antracycie – oraz w kilku rozmiarach, podkreślą urok każdego drzewka. Dobrym wyborem będą też donice z linii CYLINDER PLANTER, które wyróżnia charakterystyczny kształt. Ich stonowana kolorystyka sprawia, że świetnie sprawdzą się jako oprawa mieniącej się różnymi barwami choinki. Przypadną do gustu miłośnikom klasycznych aranżacji, ceniących nie tylko piękno, ale też funkcjonalność. Donice są zaopatrzone w otwór z zatyczką, co ułatwia kontrolę nawodnienia roślin. Ciekawym rozwiązaniem wzorniczym jest ich faktura, przypominająca splot rattanowy.

DONICA

L CYLINDER PLANTER

Należy pamiętać o tym, że choinkę – jak każdą roślinkę – należy regularnie podlewać, nie wolno też jej stawiać blisko źródła ciepła, takiego jak kaloryfer czy kominek. To sprawi, że dłużej pozostanie w dobrej kondycji, a w domu będzie panował magiczny nastrój.