Wiosenne porządki na tarasie i balkonie

Wiosenne porządki na tarasie i balkonie


Gdy dni stają się dłuższe i cieplejsze, coraz więcej czasu można spędzać na świeżym powietrzu. Już niedługo balkon i taras będą stanowić centrum życia towarzyskiego i ulubione miejsce spożywania posiłków. Długie popołudnia z książką i kubkiem kawy, śniadania na świeżym powietrzu, wieczorne spotkania przy grillu z przyjaciółmi – to, co zimą wydawało się odległym wspomnieniem, jest teraz na wyciągnięcie ręki. Aby tak się jednak stało, konieczne jest zaprowadzenie porządków, by odpowiednio przygotować balkon i taras na nadejście wiosny.

Oględziny sprzętów ogrodowych

Porządkowanie warto zacząć od uważnych oględzin, gdyż szkodliwe działanie warunków atmosferycznych mogło odbić się na posiadanych sprzętach. Mróz czy porywy wiatru mogły uszkodzić niektóre elementy balkonu czy tarasu, a topniejący śnieg spowodować trudne do usunięcia zabrudzenia. Warto dokładnie obejrzeć każdy z trzymanych na świeżym powietrzu sprzętów. W tym celu najlepiej przenieść je w inne miejsce – na trawnik lub do suchego i ciepłego pomieszczenia gospodarczego, aby tam dokonać uważnych oględzin. Te sprzęty, które przez zimę uległy zniszczeniu, trzeba zreperować, a jeśli to niemożliwe – wyrzucić. Te, które posłużą jeszcze do użytku w przyszłym sezonie, należy dokładnie wyczyścić przy użyciu ciepłej wody z dodatkiem łagodnego detergentu lub, jeśli to konieczne, specjalnych środków konserwujących.

CORFU LOVE SEAT

Impregnacja powierzchni i innych elementów

Po usunięciu sprzętów warto przyjrzeć się powierzchni tarasu lub balkonu. Należy ją dokładnie zamieść i umyć, usuwając z niej zanieczyszczenia i śmieci. Najmniej uwagi wymaga pielęgnacja podłogi wykonanej z kamienia i płytek ceramicznych – materiały te są dość trwałe i odporne na działanie mrozu. Najwięcej pracy czeka właścicieli posadzek drewnianych. Drewno odkształca się pod wpływem wilgoci, a narażone na działanie słońca zmienia kolor i traci swój urok. Jeśli taras lub balkon wyposażony jest w elementy drewniane, konieczna jest wtedy systematyczna i czasochłonna pielęgnacja. Alternatywą dla drewna może być poliropylen – tworzywo sztuczne, imitujące jego wygląd, a przy tym nieporównywalnie trwalsze i odporniejsze na działanie czynników atmosferycznych. Niezależnie od materiału wykonania, posadzkę warto zaimpregnować przy użyciu przeznaczonych do tego środków. Podobnie należy postąpić z innymi elementami tarasu czy balkonu – balustradą czy parapetami. Na wiosnę można też odświeżyć je w inny sposób, na przykład pomyśleć o przemalowaniu na świeży, intensywny kolor, co w znaczący sposób odmieni wygląd całości.

Zakup mebli ogrodowych

Kolejnym etapem porządków jest wystawienie na zewnątrz mebli, które docelowo mają się znaleźć na tarasie czy balkonie. Je również należy wyczyścić i wysuszyć. To dobry moment, aby zastanowić się, czy do posiadanego ekwipunku nie dokupić czegoś jeszcze. Być może po wykonaniu porządków okaże się, że do dyspozycji pozostało jeszcze całkiem sporo miejsca. Wtedy warto zastanowić się, co sprawi, że przebywanie na tarasie lub balkonie stanie się jeszcze bardziej komfortowe. Dla tych, którzy marzą o relaksie w zaciszu natury, idealnym zakupem będzie sofa CORFU LOVE SEAT. Pozwala na wypoczynek dwóch osób, a jej piękny design, niewielkie rozmiary i prosty montaż sprawiają, że jest idealnym dodatkiem do tarasu lub balkonu o niewielkich rozmiarach. Tym, którzy cenią sobie opcję zjedzenia posiłku na świeżym powietrzu, spodoba się CORFU WEEKEND – zestaw, złożony ze stolika i dwóch foteli z miękkimi poduszkami. To doskonały wybór dla pary lub dwójki przyjaciół, łączący w sobie niebanalny design i wygodę. Dla posiadaczy sporej rodziny lub dużego grona znajomych najlepszym rozwiązaniem będzie CORFU FIESTA SET. Ten łatwy w montażu i elegancki zestaw składa się z dwóch dwuosobowych sof, dwóch foteli i obszernego stołu. Jest znakomity do zagospodarowania dużych przestrzeni. W przypadku małych metraży świetnym rozwiązaniem będzie JAZZ SET, złożony z dwóch krzeseł i okrągłego stoliczka. Jest niezwykle kompaktowy, a po użyciu można go złożyć i schować, co jest szczególnie cenioną korzyścią w przypadku niewielkich przestrzeni.

corfu fiesta set

Po porządkach nic już nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać się do realizacji planów ogrodniczych. Każdy, kto kocha kwiaty, ma już zapewne przygotowany harmonogram działań, który sprawi, że za kilka tygodni balkon lub taras będzie magicznym miejscem, pełnym ukwieconym roślinności. W tak urządzonym zakątku każda spędzana w nim chwila będzie wiązać się z błogim relaksem.