Taras i ogród w stylu boho

Taras i ogród w stylu boho


Styl boho jest dziś coraz bardziej popularny w urządzaniu wnętrz. Nie znaczy to jednak, że łatwo jest określić jego podstawowe zasady. Pierwszą zasadą jest bowiem... brak zasad. Wiele mówi tutaj nazwa. „Boho” wywodzi się od francuskiego słowa oznaczającego „bohemę”, czyli „cyganerię” lub „środowisko artystyczne”, której elementami życia było właśnie przekraczanie przyjętych reguł. Styl ten odwołuje się też do tradycji ruchu hippisowskiego, dlatego coraz chętniej sięgają po niego nie tylko młodzi – starszym rocznikom przypomni on młodość w kontrkulturze.

 

Styl boho: co to jest?

 

Styl boho opiera się na połączeniach elementów, które pozornie do siebie nie pasują i pozornie nie tworzą spójnej całości. Motywy etniczne mieszają się tu z ekologicznymi, a nonszalancja z dbałością o szczegół. Styl boho może się na pierwszy rzut oka wydać chaotyczny, ale w tym chaosie jest metoda. Styl boho łączy bowiem elementy, które z pozoru mogą do siebie nie pasować, a przede wszystkim liczy się w nim komfort i osobowość właściciela. To my mamy się czuć dobrze we wnętrzu boho.

Ważnym elementem są żywe kolory, naturalne tkaniny i wyroby rękodzielnicze. Nie zawadzi ceramika i nie trzeba się wzbraniać przed udekorowaniem ścian. Nie bez znaczenia będzie jakiś wymiar egzotyczny, albo pamiątka osobiście przywieziona z podróży. Styl boho jest niejako naszym stylem – aranżacja ma być odbiciem tego, jacy jesteśmy.

 

Styl boho to niejako przeciwieństwo minimalizmu. W boho możemy i powinniśmy sobie pozwolić na dużo. Na widoku i na ścianach powinniśmy umieścić rzeczy, które mają dla nas znaczenie sentymentalne, pamiątki, zdjęcia, ważne drobiazgi. To co się liczy, to nasza wygoda i nasz komfort (w tym psychiczny). Możemy też wybrać się na „polowanie” na pobliski targ staroci lub wyprzedaż garażową. Zdobyte tam drobiazgi i przedmioty doskonale uda się wkomponować w mieszkanie w stylu boho, zwłaszcza jeśli są vintage.

 

 

Taras i ogród w stylu boho

 

Zanim jednak przejdziemy do dekoracji i wykończenia w stylu boho trzeba zacząć od odpowiedniego doboru mebli. Jest to pytanie szczególnie ważne jeśli mówimy o aranżacji tarasu lub ogrodu. Styl ten wymaga pewnej koncepcji, bo trudno mówić o boho z plastikowymi krzesełkami rodem z lat 90. Strefa wypoczynkowa na tarasie ma zarazem swoje wymagania i ograniczenia: takie meble muszą być odporne na wilgoć i na promienie UV.

 

Warto zauważyć, że styl boho nie musi od razu oznaczać rozległych projektów, można bowiem zacząć w małej skali, choćby od zestawu RIO PATIO SET:

Wkomponuje się on dobrze nawet w niewielki taras czy balkon. Jego estetyka pozwoli go dopasować do dalszych rozwiązań lub właśnie odwrotnie (jak to w stylu boho), to zestaw RIO PATIO SET dobrze uzupełni uprzednio wymyśloną koncepcję.

 

Odrębnego rozwiązania wymaga sytuacja, w której mamy do wykorzystania narożnik (lub po prostu chcemy tam umieścić nasz mebel) W takiej sytuacji dobrze sprawdzi się PROVENCE SET, wykonany z tworzywa nawiązującego swoją fakturą do rattanu.

Rozwiązanie „narożnikowe” warto przemyśleć szczególnie wtedy, gdy przestrzeń jaką mamy do dyspozycji jest określona i musimy ją dobrze wykorzystać. Jeżeli natomiast mamy do dyspozycji większy metraż, wtedy możemy umieścić stolik „wyspowo”, czyli na środku i z dostępem z każdej strony. Tego typu rozwiązaniem może być SALEMO SET.

Plusem tego modelu jest funkcja schowka w stoliku. Możemy ustawić go dowolnie daleko, czy to od kuchni, czy od pokoju dziennego, a i tak wszystko będzie pod ręką. Ale uwaga: przy „wyspowym” ustawieniu szczególnie ważne jest wykorzystanie tego stolika. W czasie spotkania towarzyskiego z naszymi przyjaciółmi rozłożymy na nim oczywiście napoje i przekąski. Warto jednak zadbać by nigdy nie stał on pusty – dobrze się nam sprawdzi jakiś zaskakujący bibelot, pamiątka, albo oryginalny wazon na kwiaty.

 

Jeszcze innym rozwiązaniem przestrzeni jest układ typu NEVADA LOW SET (na zdjęciu poniżej). Jego plusem jest duża swoboda aranżacyjna. Ten wybór trzeba rozważyć jeżeli nam zależy na takiej swobodzie. Dopasujemy go do każdej szerszej koncepcji zagospodarowania przestrzeni, a niski stolik – zgodny ze stylem boho – sprawdzi się zarazem jako miejsce do umieszczenia talerzy i kieliszków, czy patery z owocami, ale też jako stolik pod laptop lub miejsce, na które można odłożyć czytaną gazetę lub książkę.

 

Aranżacja mebli to dobra podstawa do zaaranżowania tarasu w stylu boho. Warto jednak pamiętać, że same meble boho nie czynią – wystrój należy uzupełnić według koncepcji opisanych wyżej. Czyli: luźno i po swojemu. I nie przejmując się zasadami.