Sukulenty zimujące w gruncie - o czym warto pamiętać?

Sukulenty zimujące w gruncie - o czym warto pamiętać?


Wielu z nas sukulenty kojarzą się z roślinami, które potrzebują ciepłego i suchego stanowiska. Dlatego zazwyczaj ozdabiają nasze wnętrza, ewentualnie loggie, ponieważ obawiamy się umieścić je bezpośrednio do gruntu! Nic bardziej mylnego! Istnieje wiele gatunków sukulentów, które spokojnie mogą zimować w gruncie. Należy wtedy jedynie pamiętać o kilku zasadach takiej zimowej pielęgnacji. Jakie to zasady? O tym w dzisiejszym artykule.

 

1.     Oczyszczenie rabat, na których rosną sukulenty – przed pracami porządkowymi przygotowującymi Wasz ogród na nadejście zimy lub takimi, jakie przeprowadzacie już podczas jej trwania, ale w przypadku drastycznej zmiany pogody, np. z powodu prognozowanych intensywnych opadów śniegu, nie zapomnijcie dokładnie oczyścić stanowiska sukulentów. Usuńcie zgniłe lub wysuszone części tych roślin oraz sąsiadujących z nimi, wszelkie chwasty, pozostałości liści spadających z drzew oraz oczywiście wszelkie śmieci.

 

W odpowiedzialnym zagospodarowaniu bio odpadów powstałych pomoże Wam na pewno kompostownik naszej marki Eco Composter 320 l. Został wykonany z bezpiecznych materiałów nadających się do recyklingu. Przemyślana konstrukcja gwarantuje zaś szybkie i łatwe uzyskiwanie nawozu. Eco Composter został wyposażony w otwory wentylacyjne oraz specjalny otwór wlewowy który umożliwia dodawanie wody lub specjalistycznych substancji przyspieszających powstawanie nawozu. Dodatkowym atutem tego kompostownika jest funkcjonalna klapa, która może służyć do zgarniania liści czy trawy.

 

AQncgtR.jpg (959×1280)

 

Eco Composter 320 l

 

2.     Wybór tych sukulentów, które są w stanie przezimować w gruncie – czyli np. rojników (Sempervivum) i rozchodników (Sedum). Bardzo często może je spotkać na skalniakach lub jako dodatkowa ozdoba kwietnych rabat. Przed zimą zarówno rojniki, jak i rozchodniki należy okryć szczelną warstwą słomy lub liści. To zapewni im ciepło, jakiego potrzebują przez cały okres wegetacji.

 

Do tego zabiegu na pewno przydatna będzie wygodna taczka ogrodowa, jaką jest np. nasza Easy Go Breeze 50 l. Dzięki swojej innowacyjnej konstrukcji sprawdzi się zarówno przy ciężkich, jaki i lżejszych pracach, które wykonujecie w swoim ogrodzie. Pojemność osiagająca 50 litrów pozwala na przechowywanie w niej różnych narzędzi i akcesoriów, piasku, ziemi czy wody lub liści, słomy lub innych naturalnych i syntetycznych materiałów izolacyjnych niezbędnych podczas przygotowywania Waszych ogrodowych roślin na nadchodząca zimę. Taczka Easy Go Breeze posiada unikatowy, kubełkowy kształt umożliwiający maksymalną ładowność przy dość niewielkich rozmiarach. Dodatkowymi zaletami naszej taczki ogrodowej są ponadto wygodny uchwyt oraz wbudowane plastikowe kółka. Cała konstrukcja została wykonana z tworzywa sztucznego najwyższej jakości, odpornego na odkształcenia, uszkodzenia oraz szkodliwe czynniki atmosferyczne, dzięki czemu użytkowanie Easy Go Breeze nie wymaga żadnych środków konserwujących i jest bardzo łatwa w utrzymywaniu w czystości.

 

uiJ0RtF.jpg (853×1280)

 

Easy Go Breeze 50 l

 


3. Szczelne okrycie przedstawicieli wszelkich gatunków agawy, którzy rosną w Waszym ogrodzie – agawy (Agave) wymagają dokładnego przykrycia na cały sezon zimowy, zwłaszcza jeśli zima ma być deszczowa. W przypadku tych roślin kluczowe jest odpowiednie zabezpieczenie korzeni – najlepiej przysypać je grubą warstwą igliwia. Górną część agaw można szczelnie owinąć agrowłókniną.Do przechowywania wszystkich materiałów izolacyjnych niezbędnych do odpowiedniego zabezpieczenia agaw przed zimą przyda się pojemny schowek. Nasza skrzynia ogrodowa Springwood Storage Box 350 l to jednocześnie eleganckie i wielofunkcyjne rozwiązanie, które na pewno sprawdzi się w Twoim ogrodzie nie tylko w sezonie zimowym. Jest na tyle pojemna, że pomieści wszelkie ogrodowe tekstylia, narzędzia, przybory oraz wszelkie akcesoria. Ponadto, wytrzymałość na obciążenie sięgające do 250 kg sprawia, że Springwood Storage Box może służyć także jako wygodne siedzisko dla dwóch dorosłych osób. Skrzynia została wykonana z materiału imitującego fakturę drewna zapewniającego odporność na działanie wody, wiatru i promieni UV. Jest także wyposażona w specjalnie otwory wentylacyjne, dzięki którym wszystkie przechowywane w niej przedmioty nie są narażone na negatywne działanie wilgoci czy zimna.

 

yyDaCuF.jpg (1280×854) 

Springwood Storage Box 350 l