Sekrety porządkowania ogrodu

Sekrety porządkowania ogrodu


Trawa, ciesząca oczy barwą soczystej zieleni, młode listki na gałęziach drzew, nieśmiało kiełkujące nasiona i pęki kwiatów – takie obrazy kojarzą się nieodzownie z wiosennym ogrodem. To właśnie podczas tej pory roku przez wielu uważany jest za najpiękniejszy. Skąpany w promieniach ciepłego słońca, nie tylko zachwyca swoim widokiem, ale też wypełnia serca radością i energią do działania. Aby jednak tak było, ogrodnik musi nie tylko dbać o wzrost swoich roślin, ale też o porządek. Ogród dziki, zapuszczony, z nieskoszoną trawą, pełen liści i nieczystości nie będzie przyjaznym miejscem. Wystarczy jednak stosować się do kilku prostych zasad, które diametralnie ułatwią jego pielęgnację.

Serce ogrodu – trawnik

Wielu ogrodników popełnia błąd, koncentrując się na dbaniu o wygląd rabat kwiatowych, a zapominając o trawniku. A przecież to on stanowi tło dla roślin – zaniedbany odciągnie uwagę nawet od najpiękniejszych kwiatów. To przystrzyżona trawa sprawia, że każdy element ogrodu wydaje się piękny i wyrazisty. Porządkowanie ogrodu po zimie warto zatem rozpocząć od trawnika. To od odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, podjętych w tym czasie, zależy, czy będzie gęsty i zdrowy. Na początek należy wygrabić z niego liście, gałęzie, patyki i zgniłe źdźbła. Trawie należy się dokładnie przyjrzeć – być może w niektórych partiach została zaatakowana przez pleśń śniegową. To sygnał do tego, aby zaplanować jej dosianie. Najpierw konieczne jest jednak koszenie, jeśli źdźbła są za długie. Jeśli stan trawy jest zły, warto pomyśleć też o wertykulacji, czyli nakłuwaniu darni, która pomoże usunąć jej starą warstwę i zlikwidować chwasty. Piękny trawnik wymaga jednak niezwykle systematycznej pracy – młodą trawę trzeba podlewać minimum dwa razy dziennie. Warto jednak pamiętać o nim w codziennym rozkładzie zajęć. Trawnik sprawi, że ogród wyda się przestronny i elegancki, a jego zielona barwa, intensywna aż do późnej jesieni, ożywi otoczenie nawet wtedy, gdy kwiaty już przekwitną. Stanowi też doskonałe miejsce do rekreacji – to na nim bawią się dzieci, urządzane są przyjęcia i spotyka się cała rodzina.

trawnik

Konserwacja narzędzi ogrodowych

Każda z czynności pielęgnacyjnych, wykonywanych w ogrodzie, wymaga innego sprzętu, a jest ich przecież całe mnóstwo – trzeba kosić, kopać, przycinać, grabić. Dobry ogrodnik ma do dyspozycji cały arsenał narzędzi. Wie też, jak niezwykle ważne jest ich odpowiednie przechowywanie i konserwacja – ich jakość w znaczący sposób wpływa na powodzenie wykonywanych prac. Zaniedbanie w tej kwestii sprawia, że narzędzia mogą nie działać prawidłowo, co często utrudnia lub wydłuża przeprowadzanie porządków. Niestety, zdarza się, że w ferworze prac i zmęczeniu po jesiennych porządkach zapomina się o odpowiednim przechowywaniu sprzętu. Po rozpoczęciu sezonu wiosennego warto zatem dokonać przeglądu ogrodowych narzędzi, wyczyścić je, zdezynfekować, naostrzyć, a w przypadku sprzętu mechanicznego pomyśleć o przeglądzie technicznym. To także dobry moment na zastanowienie się, czy nie kupić nowego ekwipunku. W przypadku ogrodów o dużej powierzchni, dobrym rozwiązaniem jest mechanizacja niektórych czynności i wymiana narzędzi ręcznych na sprzęt elektryczny lub spalinowy. Niezwykle usprawni to proces porządków.

 Niezbędny sprzęt – taczka

Odpowiednia pielęgnacja ogrodu wymaga doskonałej organizacji pracy. Warto eliminować te jej aspekty, które niepotrzebnie zajmują czas. Należy do nich konieczność ciągłego przenoszenia narzędzi i roślin z jednego miejsca na drugie. Nieoceniona w tej kwestii jest taczka ogrodowa, która należy do podstawowych, a jednocześnie najbardziej niezbędnych sprzętów w ogrodzie. W łatwy i szybki sposób pozwala na przetransportowanie dużej ilości rzeczy jednocześnie. Pozwala przewozić sadzonki kwiatów i ziemię, ściółkę, nawóz, narzędzia ogrodowe, w ten sposób pozwalając zaoszczędzić czas i wysiłek. Przy porządkach jest nieoceniona. Przy wyborze odpowiedniej taczki ogrodowej warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Najważniejszą z nich jest jakość wykonania – to sprzęt, który ma służyć przez długie lata, dlatego musi być trwały i solidny. W ogrodzie najlepiej sprawdzą się taczki wykonane z tworzywa sztucznego, które są lekkie i odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Ogromne znaczenie ma też konstrukcja – głębokość taczki, długość i wykonanie uchwytu, który powinien umożliwiać swobodne manewrowanie. Istotną kwestią jest też pojemność taczki, która różnicuje poszczególne modele. Dla właścicieli niewielkich ogródków lub tarasów idealnym rozwiązaniem będzie kompaktowa taczka EASY GO BREEZE firmy Curver o pojemności 50 litrów. Jest niezwykle lekka i łatwa w manewrowaniu, przez co znakomicie sprawdzi się  zarówno w pracach ogrodowych, jak i podczas porządków domowych. W przypadku przewożenie większej ilości rzeczy idealnie sprawdzi się większy model - EASY GO 55 L lub EASY GO XL, zaopatrzony w gumowe, dodatkowo wzmacniane kółka, które ułatwiają transportowanie nawet najcięższego ładunku. Obie taczki charakteryzują się opływowym kształtem i odpowiednio wyprofilowaną rączką, dzięki której manewrowanie taczką jest niezwykłe łatwe. Właścicielom ogrodów o większej powierzchni przypadnie go gustu model SUPER PRO, który pozwala na obciążenie jej ładunkiem o wadze do 150 kilogramów! Dodatkowo ten model zaopatrzony jest w schowek na niewielkie narzędzia, który znacznie zwiększa użyteczność taczki.

taczka ogrodowa

Stosowanie się do powyższych zasad sprawi, że porządkowanie ogrodu będzie łatwe jak nigdy przedtem, a on sam stanie się miejscem schludnym, zadbanym i przytulnym. Pozwoli też na zaoszczędzenie sporej ilości czasu, dzięki czemu będzie można go spędzić na rekreacji, podziwiając piękno przyrody, nie tylko na pracy.