Segregacja odpadów w domu - to proste!

Segregacja odpadów w domu - to proste!


Świadomość ekologiczna powinna zacząć się już w domu. Wbrew pozorom nawet te najmniejsze kroki podejmowane dla ochrony naszej planety mają ogromne znaczenie. Podstawową czynnością, jaką możemy na co dzień wykonywać, jest odpowiednia segregacja odpadów w naszym gospodarstwie domowym. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak ją zorganizować, aby stała się naturalną częścią porządków domowych.

 

TRUDNE POCZĄTKI

 

Najtrudniejszym etapem może być sam początek – czyli wyrobienie w sobie nawyków wyrzucania śmieci do odpowiedniego pojemnika. Udowodniono, że należy powtarzać jakąś czynność przez około dwa tygodnie, aby weszła nam w krew. Kwestia segregacji odpadów nie jest odosobnionym przypadkiem. W pewnym momencie nie będziecie już musieli zastanawiać się, do jakiego kosza na śmieci należy wyrzucić dany odpad. Jak ułatwić sobie przejście tego pierwszego, najtrudniejszego etapu? Oto nasze wskazówki:

 

  1. Warto umieścić obowiązujące zasady segregacji odpadów JSSO – Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów - w widocznym miejscu, np. na drzwiach szafki, w której trzymamy kosze na śmieci lub na samych pojemnikach.
  2. Kosze na śmieci warto umieścić w łatwo dostępnej szafce, jeden obok drugiego – tak, abyśmy z lenistwa nie korzystali tylko z pojemnika znajdującego się z przodu.
  3. Jeśli nie macie wystarczająco dużo miejsca w szafkach kuchennych, pojemniki przeznaczone do segregacji odpadów, które nie wydzielają brzydkich zapachów, można postawić po prostu na podłodze w kuchni lub w przedpokoju. Podpowiadamy, że do tej grupy śmieci należą szkło czy plastik.
  4. Wygodnym rozwiązaniem nie tylko na początek przygody z segregacją odpadów jest zaopatrzenie się w pojemniki z kolorowymi przykrywkami, które pomogą Wam zapamiętać oficjalną kolorystykę segregacji.

 

Nasze kosze na śmieci z serii Flip Bin są doskonałym przykładem takich pojemników. Posiadają otwieraną ręcznie przykrywkę. Dzięki temu zawartość kosza jest niewidoczna, a nieprzyjemne zapachy nie wydostają się na zewnątrz. Zostały zaprojektowane z myślą o zasadach najnowszego designu, nie wpłyną więc negatywnie na estetykę Waszego wnętrza. Są wykonane z tworzywa sztucznego o najwyższej jakości występującego w stonowanych odcieniach klasycznej szarości, którą dla kontrastu zestawiono z intensywną barwą obręczy pokrywy. Jej kolorystykę można dopasować do standardów JSSO. Dostępne kolory to: brązowy, niebieski, czerwony, żółty, zielony i szary. Ponadto kosze Flip Bin charakteryzują się swoją lekkością. Model z tej serii osiągający pojemność aż 50 litrów waży zaledwie 1.79 kg.

 

 

WwXmCeT.jpg (854×1280)

 

Kosze na śmieci Flip Bin w szarej wersji kolorystycznej

 

3F0CiTd.jpg (853×1280)

 

Kosze na śmieci Flip Bin w szaro-czerwonej wersji kolorystycznej

 

 

0QJYtoD.jpg (1280×854)

 

Kosze na śmieci Flip Bin w szaro-zielonej wersji kolorystycznej

 

OSZCZĘDNOŚĆ MIEJSCA

 

Jeśli po wybraniu odpowiednich pojemników przeznaczonych do segregacji odpadów i rozmieszczeniu ich w najwygodniejszych miejscach w Waszej kuchni i całym domu, wciąż szukacie sposób na dodatkową oszczędność czasu i miejsca poświęconego tej kwestii – mamy dla Was kilka łatwych rozwiązań:

 

  1. Zgniatajcie plastikowe butelki i inne pojemniki z tworzyw sztucznych przed wrzuceniem ich do kosza. Dzięki temu zajmą dużo mniej miejsca w pojemniku i nie będziecie musieli tak często wynosić śmieci z domu.
  2. Nie musicie odrywać papierowych etykiet od szklanych butelek i słoików przed wyrzuceniem ich do kosza.
  3. Jeśli gmina nie poinformowała Was inaczej, nie musicie również myć opróżnionych opakować szklanych i plastikowych. Należy jedynie upewnić się, że są opróżnione naprawdę dokładnie.

 

EKONOMICZNY PUNKT WIDZENIA

 

Obowiązek segregacji odpadów w każdym gospodarstwie domowym to również faktyczna, realna oszczędność pieniędzy. Obowiązywać mają bowiem niższe opłaty za odbiór i zagospodarowanie posegregowanych śmieci. Ministerstwo klimatu podaje, że każdy posegregowany worek śmieci to oszczędność surowców w kwocie około 2 złotych.

 

ŚWIADOMOŚĆ EKOLOGICZNA

 

Niemałe znaczenie domowej segregacji odpadów ma również świadomość ekologiczna oraz wrażliwość na obecną sytuację klimatyczną na naszej planecie, jakiej segregacja odpadów i cały temat recyklingu uczy. Świadomość, że nasze codzienne czynności mogą mieć pozytywny wpływ na stan środowiska naturalnego ma znaczenie w rozumieniu indywidualnej odpowiedzialności ekologicznej.