Sadzimy rośliny - jaką doniczkę wybrać?

Sadzimy rośliny - jaką doniczkę wybrać?


 Rośliny doniczkowe stanowią nieodzowną ozdobę domu i tarasu. Nie tylko cieszą oko swoim pięknem, ale też wpływają korzystnie na zdrowie i samopoczucie. Przebywanie w pomieszczeniu, w którym się znajdują, odpręża i poprawia nastrój. To sprawia, że są  doskonałym zwieńczeniem aranżacji wnętrz. Piękne rośliny wymagają jednak odpowiedniej oprawy, dlatego trzeba poświęcić trochę czasu na wybór pojemnika, w którym będą rosnąć. Warto zadbać, by nie tylko był funkcjonalny i pozwalał na swobodny rozwój roślinności, ale też zachwycał designem i stanowił elegancką dekorację domu czy tarasu.

 Klasyczne doniczki ogrodowe

 Najważniejsze kwestie, wpływające na wybór pojemnika, to rodzaj roślinności, jaki ma w nim kwitnąć oraz miejsce, gdzie będzie się znajdować. Wśród miłośników kwiatów wciąż najpopularniejsze są doniczki ogrodowe. To idealne rozwiązanie w przypadku pokoju czy tarasu o niewielkim metrażu. Klasyczne doniczki ogrodowe nie zajmują zbyt wiele miejsca, a jednocześnie znakomicie podkreślają piękno kompozycji kwiatowych. Wśród dostępnych na rynku faktur najlepszym rozwiązaniem będą te wykonane z wysokiej jakości plastiku – są lekkie, trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości. W przypadku roślin, zakwitających feerią barw, warto wybrać doniczki o stonowanych, pastelowych kolorach, które nie będą odwracać uwagi od kolorowego kwiatostanu. Przykładem takiego rozwiązania może być doniczka COZIES L firmy Curver. Pozwoli na podkreślenie piękna kwiatów, a jednocześnie zadowoli estetów i detalistów – jej oryginalna, szydełkowa faktura oraz wyjątkowy kształt kopuły tworzą z niej niezwykle dekoracyjny przedmiot.

Piękna donica

Donica Cozies L

 Doniczki o różnych kolorach i kształtach

 W przypadku roślin, nieobdarzonych dorodnym kwiatostanem, takich jak na przykład paprocie, warto poeksperymentować, wybierając kolor i design doniczki. Stylowym wyborem będzie doniczka CUBE PLANTER S, która zadowoli zarówno minimalistów, jak i miłośników nietuzinkowych rozwiązań we wzornictwie. Jej faktura imituje naturalne drewno, przypadnie zatem do gustu fanom zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych aranżacji. Wykonana jest z wysokiej jakości plastiku, co chroni ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych – doniczki, wykonane z tradycyjnego drewna, często ulegają degradacji pod wpływem wilgoci. Materiał użyty w wykonaniu CUBE PLANTER S powoduje, że ten model jest wyjątkowo trwały i odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia.

Donica Cube Planter S

Donica Cube Planter S

 Zestaw donic – kolumna kwiatowa

 Osobom, które marzą o zamienieniu domu lub tarasu w królestwo kwiatów, przypadną do gustu zestawy, złożone z kilku donic. Wchodzące w ich skład pojemniki różnią się wielkością, pozwalając na wybór roślin różnego rodzaju, charakteryzuje je jednak identyczny kształt i faktura. To sprawia, że uzyskana stylistyka jest spójna i estetyczna. Zestaw 3 donic CYLINDER PLANTS S+M+L składa się z trzech różnej wielkości pojemników o ciekawym, podłużnym kształcie, które łączy faktura imitująca plecionkę z rattanu. Pozwala na ekspozycję roślin zarówno rosnących klasycznie, jak i płożących, a wbudowany system drenażu, odprowadzający nadmiar wody, wychodzi naprzeciw ich różnorodnym potrzebom. Aby lepiej wykorzystać posiadane miejsce, warto zainteresować się donicami wiszącymi, dzięki którym w łatwy sposób można zwiększyć ilość roślin na ograniczonej powierzchni.

Zestaw donic Curver Cylinder Planters

Zestaw 3 donic CYLINDER PLANTS S+M+L

Grządka ogrodowa – własny mini ogród

 Uprawa warzyw, ziół czy roślin wiszących wymaga zastosowaniu innych pojemników niż w przypadku kwiatów. Właścicieli zielników z pewnością zainteresuje opcja tworzenia kolumny roślinnej. Umożliwiają to zestawy, złożone z kilku kieszeni, w których umieszcza się doniczki. To w znaczący sposób ułatwia pielęgnacje kilku roślin naraz. Zestaw IVY PLANTER dodatkowo ułatwia podlewanie dzięki specjalnemu zbiornikowi na wodę, umożliwia też odprowadzanie jej nadmiaru. Przy sadzeniu warzyw należy szukać pojemników podłużnych, które pozwalają na swobodny rozrost. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na wytrzymałość materiału, który musi być odporny na działanie wilgoci i szkodliwego promienia słonecznego UV. Grządki ogrodowe często wzbogacone są też we wsporniki, które umożliwiają hodowlę roślin pnących. Taką funkcję ma model GARDEN BED, którego konstrukcja pozwala na łatwe zasadzenie i umocowanie bluszczu czy dzikiej róży. Zamknięta konstrukcja grządki pozwala na stworzenie odpowiedniego środowiska dla roślin.

Donica Ivy Planter

Donice IVY PLANTER

Grządka Garden Bed

 Grządka GARDEN BED

Przy wyborze odpowiedniej oprawy dla roślin warto pamiętać nie tylko o funkcjonalności, ale też o pięknie. Wybrane produkty powinny nie tylko ułatwiać prace ogrodowe, ale też wpisywać się w ustaloną aranżację domu, tarasu czy balkonu. Łącząc walory użytkowe wraz z niezwykłym designem, wtedy staną się niezwykłą ozdobą, podkreślającą piękno naszych roślin.