Sad w marcu - najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne

Sad w marcu - najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne


Chcielibyście cieszyć się dorodnymi plonami z Waszego sadu? Polecamy więc zacząć intensywne prace pielęgnacyjne już teraz J W marcu troska o ogród owocowy nie powinna ograniczać się bowiem jedynie do profilaktycznego przycinania gałązek drzew i krzewów. Na czym szczególnie trzeba się skupić? O tym w dzisiejszym artykule.

1. Nawadnianie drzew i krzewów owocowych – odpowiednie podlewania roślin jest szczególnie istotne, jeśli wiosna jest sucha oraz gdy w naszym sadzie pojawiły się młode, świeżo posadzone okazy. Polecamy, aby wokół pnia każdego drzewka utworzyć niewielkie zagłębienie, w którym będzie zbierała się wpuszczana woda. Dzięki temu prostemu zabiegowi woda będzie się kierowała prosto do korzeni, zamiast rozpływać się dookoła rośliny.

 

Jeśli zależy Wam na zrównoważonej gospodarce wodnej w Waszym ogrodzie owocowym, serdecznie rekomendujemy skorzystanie z naszego zbiornika na wodę deszczową Indigo Water Butt. Ten pojemnik ma objętość aż 200 litrów, a dzięki wbudowanemu profesjonalnemu filtrowi zapewni Wam klarowną, naprawdę czystą wodę deszczową idealną właśnie m.in. do podlewania wszelkich roślin w Waszym ogrodzie.

 

ZfTsD8r.jpg (853×1280)

 

Indigo Water Butt with Base

2. Kontrola, nadmiar wody w glebie – oprócz stosownego podlewania należy także regularnie sprawdzać, czy Wasze drzewka i krzewy owocowe nie otrzymują zbyt dużo wody.

3. Ściółkowanie podłoża – ten podstawowy zabieg ogranicza rozwój chwastów w ogrodach. W tym celu można wykorzystać tzw. ściółkę naturalną, czyli trociny czy korę drzewa, która bardzo dobrze wpływa również na wilgotność gleby. Spośród ściółek nieorganicznych, polecamy agrowłókninę. Przepuszcza wodę, ale ogranicza parowanie i jest bardzo wytrzymała.

4. Nawożenie – oprócz dbania o odpowiednią wilgotność gleby wokół drzew i krzewów owocowych w Waszym sadzie warto również dostarczyć roślinom dodatkowe składniki odżywcze przez zastosowanie odpowiedniego nawozu. Warto skorzystać z nawozów azotowych albo wieloskładnikowych. Można także łączyć kilka rodzajów nawożenia, np. stosować kompost i nawozy sztuczne.

 

Podczas rozsiewania nawozu w sadzie użyteczne będą duże taczki, w których można przewozić worki z nawozem sztucznych lub materiał z naszego kompostownika. Taczka ogrodowa Super Pro naszej marki ma pojemność aż 150 litrów, na pewno pomieści tyle produktów, ile potrzebujecie. Poza tym jest wyposażona w duże i wytrzymałe ogumowane koła o średnicy 9 cali, które ułatwiają jej prowadzenie i przenoszenie nawet przy pełnym obciążeniu.

 

kuD8h8J.jpg (1280×898)

 

Taczka ogrodowa Super Pro

5. Formowanie – przycinanie gałęzi to najczęściej stosowany zabieg pielęgnacyjny w sadzie, w marcu i przez cały okres przedwiośnia. Tak jak to podkreśliliśmy na początku artykułu – nie powinien być jedynym w tym czasie, ale to nie oznacza, że można o nim zapomnieć. Przed przystąpieniem do formowania zastanówcie się, jaki kształt danego drzewa czy krzewu owocowego chcecie uzyskać oraz jakie są możliwości przestrzenne Waszego sadu.

 

Pamiętajcie, aby podczas formowania gałęzi znajdujących się w wyższych warstwach drzew owocowych zachować ostrożność. Zamiast wspinać się na gałęzie skorzystajcie z naszego taboretu. Jest jednocześnie lekki i wytrzymały, możecie go swobodnie przenosić w dowolne miejsce w ogrodzie.

 

agcDjuY.jpg (1169×1280)

Taboret składany