Rośliny doniczkowe - mini-ogród pod dachem

Rośliny doniczkowe - mini-ogród pod dachem


Jesienią i zimą życie w ogrodzie zamiera. Przeszywający chłód i szybko zapadająca ciemność sprawiają, że wiele osób tęskni za ciepłem, wieczorami na świeżym powietrzu i zielenią. Dla tych, którym brakuje obcowania z roślinami, istnieje rozwiązanie – namiastkę ogrodu z powodzeniem można stworzyć w domu, pod dachem. Zamiast grządek, drzew i krzewów można pielęgnować rośliny doniczkowe. To też świetny pomysł w przypadku mieszkańców bloków, którzy nie dysponują własnym kawałkiem ziemi, a nie chcieliby tracić kontaktu z naturą.

Jak zaaranżować domowy mini-ogródek?

Aranżacja domowego mini-ogródka jest niezwykle prosta, warto jednak pamiętać o kilku zasadach. Kwiaty doniczkowe będą stanowić wspaniałą ozdobę domu, pod warunkiem ich dopasowania do aranżacji wnętrza. Do obszernych, wypełnionych światłem pomieszczeń będą pasować okazałe rośliny o bogatym ulistnieniu, takie jak fikus, palma czy paproć. Warto postawić je z dala od mebli, na jasnym, pozbawionym wzorów tle, by nic nie odwracało uwagi od ich piękna. Nie należy stawiać ich w pokojach o małym metrażu – istnieje wtedy ryzyko, że całkowicie przytłoczą otoczenie. W przypadku małej przestrzeni lepszym wyborem będzie kilka mniejszych kwiatów. Można umieścić je koło siebie, by utworzyły kompozycję roślinną lub rozstawić je w różnych częściach pomieszczenia - na meblach, podłodze, parapecie. Wybierając miejsce, warto uwzględnić przy tym preferencje danego gatunku – niektóre rośliny lubią chłód, więc lepiej będzie im w przedpokoju; inne, ciepłolubne, rozkwitną natomiast w ciepłym, suchym salonie. Kuchenny parapet – odpowiednio nasłoneczniony, najlepiej od strony południowej - będzie natomiast świetnym miejscem na założenie zielnika.

herbs

 IVY HERBS

Doniczka – ozdoba kwiatów i domu

Równie ważny jak wybór gatunku rośliny, która ma wzbogacić domowy mini-ogródek, jest wybór odpowiedniej doniczki. Powinna pozwalać na swobodny rozrost kwiatów, a jednocześnie dyskretnie podkreślać ich piękno. Doniczki mogą pełnić wspaniałą funkcję dekoracyjną – mnogość dostępnych wariantów, kolorów, kształtów i faktur sprawia, że wpasują się w aranżację każdej przestrzeni. Wiele z nich oferuje ciekawe rozwiązania z zakresu wzornictwa. Warto zwrócić uwagę na doniczki COZIES, łączące w sobie klasyczną elegancję z nowoczesnym kształtem. Charakteryzuje je niezwykle oryginalna faktura, przypominająca splot szydełkowy, co zachwyci każdego przywiązującego uwagę do detali estetę. Poszczególne modele z tej serii różnią się rozmiarem, wszystkie łączy jednak wysoka jakość i elegancki design. Stanowią wspaniałą oprawę dla każdej rośliny, niezależnie od jej rodzaju i wielkości. W hodowli ziół świetnie sprawdzą się natomiast eleganckie doniczki IVY HERBS, utrzymane w klasycznej kolorystyce. Na uwagę zasługuje ich oryginalny kształt - potrójna kieszeń ułatwia sadzenie i pielęgnację. Inną propozycją dla zielnika jest IVY PLANTER, który umożliwia tworzenie kolumnad roślinnych. Specjalny system drenażu ułatwia odprowadzenie wody, a szeroka gama kolorystyczna pozwala na wybór pasujący do stylistyki wnętrza. 

ivy

IVY PLANTER

Mini-ogródek – dla zdrowia i piękna

Praca przy roślinach doniczkowych i ziołach nie tylko pozwala złagodzić tęsknotę za wiosną. Trzymanie ich w domu wiąże się z szeregiem korzyści zdrowotnych. Dzięki procesowi fotosyntezy rośliny zwiększają ilość tlenu w pomieszczeniach. Podnoszą też poziom wilgoci i oczyszczają powietrze, co korzystnie wpływa na samopoczucie domowników. Sam widok zieleni uspokaja, pozwala złagodzić napięcie i niweluje stres. Przebywanie w otoczeniu roślin wpływa korzystnie na nastrój i na samopoczucie, pozwala na lepszy odpoczynek, ale też na skuteczniejszą koncentrację. Kwiaty i zioła w pięknych donicach ożywiają pomieszczenie i cieszą oczy. Oprócz korzyści zdrowotnych pełnią też funkcję dekoracyjną – stanowią wspaniałe wykończenie wnętrza, czasem całkowicie zmieniając jego charakter. Hodowane w mieszkaniu zioła nie tylko wypełniają kuchnię pięknym aromatem, ale też całkowicie zmieniają smak gotowanych potraw. Stanowią również cenne źródło witamin. Niektóre z nich, takie jak mięta, szałwia czy melisa mają również właściwości lecznicze. Wystarczy kilka listków, zerwanych prosto z zielnika, zalanych gorącą wodą, by wiele dolegliwości znikło bezpowrotnie.

Pielęgnacja roślin doniczkowych wypełni zimowy czas i pozwoli ukoić tęsknotę za pracą w ogrodzie. Nastanie wiosny nie oznacza jednak końca przygody z mini-ogródkiem – odpowiednio zadbany stanie się miejscem, które będzie cieszyć oczy i dostarczać radości przez cały rok.