Ptaki budujące gniazda w naszym ogrodzie - jak sobie z nimi radzić?


Ptaki odwiedzające ogród to bardzo często sprzymierzeńcy, np. w walce ze szkodnikami czy niechcianymi owadami. Niestety, zdarza się, że sami stają się nieproszonymi gośćmi, a wraz z nimi ich gniazda, które wiją w konarach drzew rosnących na podwórzu. Jak sobie poradzić z tym problemem?

W dzisiejszym artykule zajmujemy się właśnie tym tematem. Zapraszamy do lektury.

Istnieje kilka metod na pozbycie się ptaków i ich gniazd z ogrodu. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre gatunki znajdują się pod ochroną nie tylko w okresie lęgowym. Zgodnie z prawem pomiędzy 1 marca a 15 października miejsca gniazdowania ptaków oraz te, które stanowią ich ostoję lub są miejscem żerowania, nie mogą być niszczone. W tym czasie możecie jedynie próbować odstraszać ptaki, aby drzewa w Waszym ogrodzie nie były dla nich atrakcyjne. 

  1. Metody sokolnicze - wykorzystują odpowiednie gatunki ptaków drapieżnych. Metody te zapewniają 100% skuteczności. Niestety, ich dużą wadą jest wysoka cena oraz dostępność profesjonalnego sokolnika. Niekiedy też zdarza się, że warunki danego ogrodu nie pozwalają na pracę fachowca, ponieważ przez cały okres zlecenia powinien on przebywać codziennie na działce.

  1. Rozwieszenie sznurków z doczepionymi paskami niebieskiej folii.

Najlepiej, aby folia była lśniąca i szeleszcząca na wietrze. Ptaki boją się niebieskich i błyszczących przedmiotów, dlatego powinny unikać zakładania gniazd na drzewach posiadających takie sznurki.

Jeśli zdecydujecie się skorzystać z tej tradycyjnej metody, warto abyście zaopatrzyli się w praktyczne akcesoria, jak np. składany taboret naszej marki. Jego dwustopniowa konstrukcja posiadająca powłokę antypoślizgową gwarantuje bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Stołek jest lekki, dzięki czemu z łatwością przeniesiecie go w każde miejsce w ogrodzie. Wyróżnia go wyjątkowa stabilność w porównaniu do jego wymiarów - wytrzymuje bowiem obciążenie nawet do 150 kg.

yvjGKAB.jpg (1280×960)

Taboret składany

  1. Zainstalowanie tzw. stracha na wróble w ogrodzie. Czasami warto postawić kilka takich „figur”, aby metoda ta dała satysfakcjonujące efekty.

 

Mamy nadzieję, że opisane wyżej sposoby pomogą Wam w walce z niechcianymi gośćmi w Waszym ogrodzie. A może znacie inne metody, które skutecznie odstraszają ptaki od wicia gniazd w konarach Waszych drzew? Jeśli tak, to serdecznie zachęcamy Was do dzielenia się tymi pomysłami w komentarzach.