Pierwsze wiosenne prace w ogrodzie

Pierwsze wiosenne prace w ogrodzie


Rozpoczęcie sezonu wiosennego to moment, którego wyczekują wszyscy ogrodnicy. Gdy dni stają się coraz dłuższe, a słupek temperatury utrzymuje się powyżej zera, coraz częściej nabiera się ochoty na to, by spędzać czas na świeżym powietrzu. Wraz z pierwszymi promieniami marcowego słońca w ludziach budzi się optymizm, energia i chęć do działania, a w ogrodzie życie. Kto stęsknił się za widokiem zielonych koron drzew i ukwieconych rabat, w końcu może powrócić do obcowania z roślinami i ziemią, wykorzystując w ten sposób zgromadzoną zimą energię.

Kiedy należy rozpocząć pracę w ogrodzie?

Czasu rozpoczęcia wiosennych prac nie powinien wyznaczać tylko kalendarz, ale również pogoda. Przez wyciągnięciem ze schowka ogrodowych narzędzi należy dobrze przestudiować jej prognozę. Jeśli w najbliższym czasie przewidywany jest jeszcze spory spadek temperatury albo istnieje groźba mrozu, warto poczekać z rozpoczęciem pracy. Przymrozki, tak charakterystyczne dla wczesnej wiosny, mogą być dla roślin bardzo niebezpieczne. Doświadczony ogrodnik powinien wsłuchać się w rytm swojego ogrodu; po latach pracy będzie w stanie doskonale rozpoznać symptomy tego, że przyroda budzi się do życia. Zazwyczaj świadczy o tym pojawienie się określonych roślin – kwiatami, uznawanymi powszechnie za pierwsze oznaki wiosny, są krokusy i przebiśniegi.

Przycinanie drzew i krzewów

Pracę w ogrodzie warto zacząć od zrobienia rekonesansu, który pozwoli zaplanować dalsze działania. Warto obejść działkę dookoła i sprawdzić, w jakim stanie są drzewa i krzewy. Jeśli warunki pogodowe są odpowiednie, można już zdjąć osłony, chroniące je przed mrozem. Uschnięte, stare, połamane przez wiatr gałęzie drzew trzeba usunąć, a rosnące do środka korony lub krzyżujące się ze sobą odpowiednio przyciąć. Podobnie należy postąpić z krzewami - zaschnięte liście i stare gałęzie zlikwidować, a większość pędów skrócić o około 1/3 ich długości. To umożliwi powstanie młodych, zdrowych i silnych pędów, a w rezultacie cieszenie się widokiem wypełnionego zielonymi liśćmi ogrodu. Przyciąć można też żywopłot, skracając boczne i górne pędy tak, by rozrastał się, jednocześnie zachowując pożądany kształt.

Pielęgnacja trawnika

Gdy stopnieje śnieg, a temperatura utrzymuje przed dłuższy czas powyżej zera, nadchodzi czas, aby zająć się trawnikiem. Na początek trzeba starannie wygrabić z niego zwiędłe liście, patyki i śmieci. Trawę należy przyciąć, by pobudzić pojedyncze źdźbła do wzrostu. To też dobry moment na określenie odczynu gleby, jeśli zdążyła rozmarznąć. Można to zbadać za pomocą  specjalnego urządzenia – kwasomierza – lub też za pomocą zwykłego papierka lakmusowego. Kolor, jaki przybiera przy kontakcie z glebą, pozwala określić jej odczyn, a tym samym wybrać odpowiedni rodzaj nawozu.

Sadzenie nowych roślin

Początek marca to doskonały moment, aby zacząć sadzić nowe rośliny. Na początek warto przygotować rozsadę i wysiać nasiona do donic lub grządek, pozwalając im rosnąc w kontrolowanych warunkach – nasłonecznionym miejscu lub parapecie. Nie należy zapominać o systematycznym, ale nie zbyt obfitym podlewaniu. Wysiewy z rozsady dokonuje się w przypadku wielu roślin jednorocznych, takich jak nagietki, aster chiński czy groszek pachnący. To też opcja obowiązkowa dla tych, którzy w swoim ogrodzie przewidują miejsce dla warzyw – dla większości z nich należy przygotować rozsadę. Ci, którzy chcą w przyszłości cieszyć się smakiem kapusty, pomidorów, brokułów, oberżyny czy sałaty z własnego ogródka, muszą zatroszczyć się o wysiew tych nasion już w lutym i marcu. Pod koniec miesiąca można zacząć myśleć o przeniesieniu nasion do gruntu, który jednak trzeba wcześniej odpowiednio przygotować – usunąć chwasty, spulchnić i rozsypać nawóz.

sadzenie roślin

Czyszczenie mebli i sprzętów

Przedwiośnie to dobry moment, aby dokonać oględzin ogrodowych sprzętów. Być może okaże się, że z powodu niewłaściwego przechowywania niektóre z nich nie nadają się już do użytku i konieczny okaże się zakup nowych. Ze schowków warto wyciągnąć ogrodowe meble, których używanie już niedługo stanie się nieodłącznym elementem codzienności. Wszystkie sprzęty warto przed ponownym użyciem umyć i odświeżyć. Początek sezonu to też dobry moment na przywrócenie blasku innym elementom ogrodu – drewnianej altance, metalowej balustradzie tarasu, figurkom wykonanym z kamienia. Do materiałów najbardziej odpornych  na zabrudzenia i działanie szkodliwych warunków atmosferycznych należy polipropylen. Jeśli to z niego wykonana jest duża ilość elementów wystroju ogrodu, nie trzeba będzie poświęcać zbyt wiele czasu na konserwację.

Pierwsze wiosenne prace w ogrodzie nie tylko sprawią ogromną przyjemność każdemu ogrodnikowi, ale są też niezwykle ważne dla przyszłego rozwoju roślin. Dlatego warto poświęcić im odpowiednią ilość czasu i uwagi, aby zyskać niezachwianą pewność, że w nadchodzących miesiącach będzie można bez przeszkód cieszyć się pięknym ogrodem.