Pielęgnacja roślin doniczkowych w styczniu

Pielęgnacja roślin doniczkowych w styczniu


Zima to czas, w którym rośliny doniczkowe wymagają specjalnej pielęgnacji. Jednak jej zasady nie są w ogóle skomplikowane. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych punktach, aby Twoje kochane kwiaty przetrwały piękne i pachnące aż do wiosny.

 1. Wybierzmy odpowiednie stanowisko na przezimowanie. Jeśli to konieczne, zmieńmy miejsce ustawienia roślin.

 • Przestawmy doniczki daleko od grzejników, w pobliżu których powietrze jest ciepłe i suche, a to nie sprzyja kwiatom. W takich miejscach ulec przesuszeniu może nawet ich bryła korzeniowa, a to już pierwszy krok do ich uschnięcia.
 • Z drugiej strony pamiętajmy, aby nowe stanowisko znajdowało się blisko źródła światła, np. koło okna, przy którym nie jest umiejscowiony kaloryfer. W okresie jesienno-zimowych dzień trwa krócej i nawet przebywanie na parapecie może się okazać niewystarczające dla niektórych roślin. Najmniej oporne na niedobory światła są kwiaty o jasnych i pstrych liściach. Te rośliny postawmy – jeśli to możliwe - w oknach od strony południowo-wschodniej oraz usuńmy wszelkie firany i zasłony mogące dodatkowo ograniczać docieranie promieni słonecznych.
 • Odpowiednio dobierzmy donice. Nie wsadzajmy roślin do zbyt dużych pojemników, ponieważ swoim rozmiarem mogą przesłonić im światło. Zestaw uroczych, niewielkich doniczek Cozies Trio sprawdzi się idealnie w tej roli. Set dostępny jest w trzech wersjach kolorystycznych, które każdy na pewno dobierze do aranżacji swojego mieszkania. Poza tym ażurowe wykończenie zapewni dodatkowy dopływ promieni słonecznych do bulwy korzeniowej.

 

60b2Owf.jpg (3283×4925)

 

Cozies Trio

2. Zadbajmy o umiarkowane nawodnienie naszych roślin. Bardzo istotne jest, aby zimą nie przesadzać z ilością wody, jaką podlewamy nasze kwiaty.

 • Najlepiej, aby do podlewania używać wody miękkiej, przegotowanej. Starajmy się, aby nie była zimna. Optymalną temperaturą jest temperatura pokojowa, czyli ok. 21 st. C.
 • Wyznacznikiem wystarczającej ilości wody niech będzie przemoczona bryła korzeniowa.
 • Zimą podlewajmy kwiaty rzadziej niż w okresie wiosenno-letnim, ale nie dopuśćmy do przesuszenia ziemi.
 • Podlewajmy kwiaty rzadziej, ale nadal regularnie.
 • Raz na jakiś czas przecierajmy liście roślin wilgotną szmatką lub zraszajmy.
 • Jeśli to konieczne, przesadźmy kwiaty do innych donic. Wybierzmy te z tworzywa odpornego na oddziaływanie negatywnych czynników atmosferycznych oraz zapewniającego odpowiedni przepływ powietrza, jak donice naszej marki Cylinder Planters.

 

yPRqAlr.jpg (2246×3370)

Cylinder Planters

3. Zwróćmy uwagę na kurz osiadający się na liściach naszych roślin. Może on utrudniać dopływ promieni słonecznych oraz wchłanianie wody podczas zraszania, a co za tym idzie – prowadzić do wysychania kwiatów. Jeśli więc to konieczne, zadbajmy o regularnie odkurzanie liści.

4.Systematycznie usuwajmy zwiędłe lub zaschnięte liście i kwiaty. Niepotrzebnie zabierają one już i tak ograniczone światło oraz składniki mineralne znajdujące się w wodzie oraz ziemi. Dodatkowo, zabieg ten minimalizuje ryzyko zachorowania rośliny lub zaatakowania przez szkodniki.

 5. Zatroszczmy się o odpowiednie nawilżenie powietrza w domu.

 • Jeśli nie posiadacie nawilżacza powietrza, w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza może pomóc ustawienie naczynia z wodą na parapecie lub powieszenie mokrych ręczników na kaloryferze.
 • Róbmy często pranie ;) Nic tak nie nawilża powietrza w domu, jak świeżo wywieszone pranie. A w dodatku to naturalny odświeżacz powietrza! J
 • Często wietrzmy mieszkanie. Pamiętajmy jednak, aby na ten moment przestawić rośliny z parapetu lub miejsc znajdujących się blisko okna. Nagła zmiana temperatury może bowiem trwale uszkodzić kwiaty. Bardzo praktyczne w tym przypadku będzie korzystanie z donic, które są w pewnym stopniu mobilne. Duże donice bywają ciężkie, a przecież zdarza się, że i takie ustawiamy blisko okien, aby dopełnić aranżację mieszkania. Dzięki pojemności aż 9 litrów nasze wiszące donice Hanging Sphere Planters pozwalają na posadzenie nawet dość dużych roślin, a dzięki zdejmowanemu łańcuszkowi umożliwiają ich ekspozycję na dwóch poziomach. Będą więc wdzięcznie prezentowały się zarówno powieszone, jak i przeniesione na stół – tylko na czas wietrzenia pokoju, ale też na stałe.

 9E4HoWk.jpg (1483×2225)

Hanging Sphere Planter

6. Zimą ważne jest ograniczenie stosowania nawozów dla roślin doniczkowych. Najlepiej w ogóle nie nawozić kwiatów w tym okresie. Z drugiej strony, rośliny doniczkowe z racji sztucznego otoczenia, jakim jest dla nich donica i nasze mieszkanie, są niejako „zmuszane” do przejścia w stan wegetacji jesienią i zimą. Racjonalne, niezbyt obfite nawożenie jest więc wskazane.

 • Stosujmy nawozy rozpuszczalne w wodzie w niewielkich ilościach.
 • Dobrym wyborem będą również nawozy o przedłużonym działaniu lub tzw. pałeczki nawozowe.