Piękny ogród zimą

Piękny ogród zimą


Pięknie urządzony ogród cieszy oko i jest dumą właściciela. Mamy świadomość, jak wiele pracy, czasu i cierpliwości należy włożyć w pielęgnację wszystkich kwiatów, krzewów i drzew, a także chodnika czy trawnika, aby ogród olśniewał nie tylko wiosną i latem. Dzisiaj właśnie chcielibyśmy podzielić się z Wami kilkoma wskazówkami, aby Wasz ogród był piękny również zimą.

Nie tylko szarości i brązy

Zima kojarzy nam się bezsprzecznie z pozbawionymi liści drzewami i smutnymi, samotnie sterczącymi gałęziami. Jeśli tylko dobrze zaplanujemy, jakie rośliny mają pojawić się w naszym ogrodzie, będziemy mogli cieszyć się bogatszą gamą kolorów przez cały rok. Najpopularniejszym wyborem jest w tym przypadku brzoza charakteryzująca się białą korą, wierzba mandżurska o „pogiętych” gałęziach w barwach żółci i czerwieni oraz dereń biały, który doda naszej ogrodowej aranżacji czerwieni. Inne gatunki, jak na przykład dereń jadalny, wniosą zaś do zimowych kompozycji odrobinę zieleni.

Postaw na rośliny iglaste

Jeśli Waszym ulubionym kolorem jest zielony i kochacie swój ogród właśnie za to, że latem dostarcza Wam feerii wszystkich odcieni, postawcie na iglaki, a nie będziecie mogli oderwać od niego wzroku także zimową porą. Świerki i sosny, jałowce, żywotniki i cyprysiki świetnie sprawdzą się w tej roli. Doskonale skomponują się z nimi wiecznie zielone rośliny liściaste. Oprócz popularnego bukszpanu i bluszczu, można pomyśleć o zasadzeniu trzmieliny japońskiej, ostrokrzewów, wiciokrzewu Henry'ego, laurowiśni, kiścieni czy pierisów japońskich.

Odpowiednia aranżacja ścieżek

Aby nasz ogród zachwycał przez cały rok, warto odpowiednio zaprojektować układ ścieżek czy chodników pomiędzy roślinami i trawnikiem. Możemy wysypać je białymi lub kolorowymi kamykami albo - co bardziej praktyczne i powszechne - wyłożyć kostką brukową. Wiele osób decyduje się na ułożenie tych materiałów w fantazyjne wzory, które gubią się w gęstwinie gołych w sezonie zimowym łodyg kwiatów, krzewów i drzew.

Niebanalny domek narzędziowy to klucz do sukcesu

Zimowa aura odsłania każdą ogrodową budowlę i stawia ją w centrum uwagi. Jeśli więc chcecie zaopatrzyć się w funkcjonalny domek narzędziowy, warto pomyśleć o takim, który będzie nie tylko praktyczny i pojemny, ale również estetyczny. Nasze domki Oakland odznaczają się niezwykłą jakością wykonania, trwałością oraz precyzją w dbałości o każdy detal wykończenia. A w dodatku materiały, z których wykonano panele zewnętrze, można pomalować wedle własnego uznania i zyskać niepowtarzalny, piękny element aranżacji ogrodu. Taki domek narzędziowy będzie świetnie prezentował się nawet przykryty warstwą białego puchu.

6kstwSN.jpg (3429×1926)