Piasek i woda – przepis na udaną zabawą w ogrodzie

Piasek i woda – przepis na udaną zabawą w ogrodzie


Lato w ogrodzie to najprzyjemniejsza pora roku. To idealny czas na to, by odpoczywać i cieszyć się rezultatami wiosennych prac, delektując owocami prosto z drzew i krzewów. W ciepłe dni można schować się przed upałem w upragnionym cieniu lub rozkoszować się słońcem, odpoczywając na leżaku. Ogród stwarza też nieograniczone możliwości w przypadku animacji czasu wolnego najmłodszych. Latem, gdy dzieci mają wakacje, a zarazem dużo wolnego czasu, warto zaprosić je do wspólnej zabawy w ogrodzie. Zabawki można zostawić w domu – wystarczy skorzystać z dobrodziejstw, jakie oferuje natura.

Jak urozmaicić zabawę w piasku?

Przepis na udaną zabawę w ogrodzie jest naprawdę prosty – wystarczy trochę piasku i wiadro wody. To wystarczy, by obudzić w dzieciach pokłady kreatywności. Dzieci uwielbiają zabawy w piasku; ogród, tak samo jak plaża czy plac zabaw, to znakomite pole do popisu dla małych budowniczych, którzy mogą stawiać w nim piaskowe babki, zamki i inne fantazyjne budowle. Często tworzą w nim całe krainy, kopiąc doły, labirynty, tunele, usypując wały obronne i fosę. Piasek fascynuje najmłodszych również dlatego, że pod wpływem wody zmienia swoją konsystencję; suchy można przesypywać, rozgarniać, grabić, mokry to z kolei znakomity budulec do rzeźbienia, rysowania i innych zabaw kreatywnych. Można wykorzystywać do tego narzędzia, ale czasami wystarczą po prostu zręczne palce i bujna wyobraźnia. Piasek i woda sprzyjają też opowiadaniu historii i odgrywaniu ról; mogą stać się punktem wyjścia do zabawy w odkrywców, piratów lub poszukiwaczy skarbów.

wiaderko

Dlaczego zabawa w piasku przynosi tyle korzyści?

Do wspólnego budowania warto zaprosić kilkoro maluchów, bo to zabawa, która sprzyja nawiązywaniu znajomości i integracji. Dziecko uczy się w ten sposób pracy w grupie; zaczyna dyskutować, poznaje, czym jest współdziałanie, konflikt, ustępstwa, kompromisy. Piasek niesamowicie poprawia też umiejętności z zakresu integracji sensorycznej i zdolności manualne. Dzieci poznają różne faktury, materiały, rozwijają zmysł dotyku. Budowanie z piasku niezwykle rozwija wyobraźnię – to plastyczne tworzywo, a to, co z niego powstanie, zależy tylko od imaginacji dziecka. Dzięki takiej zabawie maluch rozwija wyobraźnię, zwłaszcza przestrzenną, ćwiczy nie tylko sprawność rączek, ale i umysł. Piasek pobudza też kreatywność, uczy pomysłowości. Budując, dziecko szuka często nieszablonowych rozwiązań, dzięki czemu poprawia się nie tylko zręczność, koordynacja, ale też inteligencja.

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas zabawy? 

Kącik zabaw dla najmłodszych powinien być zorganizowany w takim miejscu, aby pozostawał w zasięgu wzroku rodzica. Najlepiej stworzyć go z dala od drogi i bramy wjazdowej. Znakomitym pomysłem będzie zakup specjalnego stołu dla najmłodszych, który umożliwi kreatywną zabawę, a zarazem zapewni im maksimum bezpieczeństwa. Przykładem takiego rozwiązania jest stolik CREATIVE FUN TABLE firmy Curver. Złożony może służyć jako blat do malowania i rysowania; po rozłożeniu przeistacza się w fantazyjny panel z wgłębieniami i foremkami, który zachęca do kreatywnej zabawy piaskiem i wodą. Bezpieczeństwo, a zarazem komfort zabawy zapewnia przemyślana, stabilna konstrukcja mebelka oraz wysoka jakość wykonania. Mebelek jest lekki i zajmuje niewiele miejsca; podczas chłodniejszych dni z powodzeniem spełni się również jako element zabawy w domu. CREATIVE FUN TABLE dostępny jest w dwóch wariantach kolorystycznych; żywe, intensywne barwy sprawiają, że najmłodsi uwielbiają spędzać przy nim czas. Jego zakup z pewnością okaże się strzałem w dziesiątkę; nieograniczona ilość zabaw, jakie można przy jego pomocy zaaranżować, to gwarancja, że żadne dziecko nie będzie się nudzić!

creativeCREATIVE FUN TABLE

Zabawa w piasku i wodzie nie tylko znakomicie rozwija ciało i umysł malucha, ale też sprawia, że dziecko oswaja się z naturą i poznaje piękno ogrodu. To znakomity sposób, aby zarazić najmłodszego członka rodziny miłością do spędzania czasu na świeżym powietrzu i wychować go na małego ogrodnika.