Odśnieżanie ogrodu zimą

Odśnieżanie ogrodu zimą


Choć zimą życie w ogrodzie zamiera, nie oznacza to, że znika jego piękno – wręcz przeciwnie, może wtedy wyglądać naprawdę magicznie. Pokryte szronem gałęzie, otulający grządki biały puch, otulone śniegiem drzewa, zwisające sople – zimowy krajobraz, stworzony przez naturę, wygląda jak dzieło najbardziej utalentowanego artysty. Ta pora roku dostarcza jednak nie tylko doznań estetycznych, ale też nowych obowiązków, z których najważniejszym pozostaje odśnieżenie ogrodu.

Czym najlepiej odśnieżyć ogród?

W celu zaprowadzenia efektywnych porządków, niezbędne jest zaopatrzenie się w odpowiednie narzędzia. Dla tych, którzy mają do odśnieżenia niewielką powierzchnię, najlepszym wyborem będzie szufla do śniegu. Jest prosta w obsłudze, łatwa w przechowywaniu, jednak jej użycie wymaga sporej siły rąk. Przy zakupie warto zwrócić na kilka czynników. Szufla powinna być wykonana z wysokiej jakości tworzywa (doskonałym jest na przykład polipropylen), żeby była trwała, wytrzymała i służyła przez długie lata. Niezwykle ważna jest też jej waga – idealna szufla powinna być lekka, żeby umożliwić przerzucanie ciężkiego śniegu. Duże znaczenie ma rączka – najlepiej, by wykonana była z gumy, gdyż ułatwia to chwytanie narzędzia. Alternatywą dla szufli może łopata, jednak przeznaczona specjalnie do śniegu – taka, służąca do prac w ogrodzie wiosną i latem, nie spełni zimą swojej funkcji. Przy niewielkich opadach dobrze sprawdzi się miotła do śniegu. Właściciele dużych ogrodów powinni zaopatrzyć się w odśnieżarkę, która ułatwi im uporządkowanie dużej powierzchni. Na rynku dostępne są dwie wersje tych urządzeń – elektryczne i spalinowe. Te pierwsze można zazwyczaj nabyć po niższych cenach, należy jednak pamiętać, że ich obszar pracy uzależniony jest od długości przedłużacza.

Czy śnieg jest szkodliwy dla roślin?

Doświadczony ogrodnik wie, że niewielka warstwa śniegu bywa zbawienna dla roślin, chroni je bowiem przed mrozem. W ten sposób sprawia, że chłodne miesiące mogą przetrwać nawet gatunki, które są bardzo wrażliwe na działanie zimna. Problem pojawia się wtedy, gdy opady śniegu trwają zbyt długo lub są zbyt intensywne i zaczynają być niebezpieczeństwem dla roślin. Gdy pokrywająca je warstwa białego puchu staje się zbyt ciężka, roślinom zaczyna brakować tlenu i zaczynają gnić.

odśnieżanie ogrodu

Gdy temperatura wzrasta o kilka stopni powyżej zera i śnieg zaczyna topnieć, może to być zagrożeniem dla tych gatunków, którym szkodzi nadmierna wilgoć. Z tego powodu, oprócz sposobu odświeżania, niezwykle ważna jest też jego regularność, aby nie dopuścić do zagrożenia. Niezwykle ważny jest też moment jego rozpoczęcia – nie należy zwlekać do chwili, gdy śniegu będzie już sporo, gdyż potem usunąć go będzie znacznie trudniej.

Jak prawidłowo odśnieżać ogród?

Zalegający na gałęziach śnieg często doprowadza do ich łamania i deformacji. Z tego powodu niezwykle ważne jest ich regularne otrzepywanie. Żeby zapobiec odkształceniu, można dodatkowo umocnić koronę przez obwiązanie gałęzi sznurkiem. Śnieg w znaczący sposób utrudnia też poruszanie się po ogrodzie. Skute lodem ścieżki stanowią zagrożenie dla poruszających się po posesji domowników. Pod żadnych pozorem nie należy sypać ogrodowych dróżek solą kuchenną, gdyż jest ona szkodliwa dla roślin – wchłonięta w glebę, utrudnia pobieranie wody i może prowadzić nawet do śmierci ulubionych kwiatów. Najlepiej używać do tego zwykłego piasku. Odgarnięty śnieg powinien być składowany w miejscu dalekim od grządek, by nie zalegał na roślinach. Należy też upewnić się, że nie zawadza pojazdom i domownikom. Dzięki temu ogród nie tylko będzie cieszył oczy swoim zimowym pięknem, ale pozostanie też bez szwanku do wiosny, gdy na nowo rozkwitnie w nim życie.