Najpiękniejsze kwiaty na balkon i taras

Najpiękniejsze kwiaty na balkon i taras


Wiosenna pogoda sprzyja spędzaniu czasu na tarasie lub balkonie. Jesienią i zimą zapomniane, teraz tętnią życiem, zachęcając do przebywania na świeżym powietrzu. Odpowiednio urządzone mogą stanowić znakomite miejsce przyjęć, rodzinnych posiłków, a także stwarzać warunki do wypoczynku z książką na hamaku i zabaw dla dzieci. Balkon lub taras warto ozdobić kwiatami, tworząc namiastkę ogrodu. Odpowiednio dobrane rośliny będą stanowić najwspanialszą dekorację, zachwycającą kolorami i zapachem. W ten sposób nie tylko uatrakcyjnią wygląd tarasu czy balkonu, ale także stworzą tam przyjemny nastrój.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kwiatów?

Wybierając rośliny do zasadzenia, warto wybrać gatunki odporne na działanie kapryśnej pogody. Koniecznie należy wziąć też pod uwagę lokalizację tarasu czy balkonu, w szczególności to, czy znajdują się w miejscu nasłonecznionym czy też ukrytym w cieniu. Większość osób decyduje się na gatunki kwitnące, zachwycające kolorami; warto jednak zadbać o to, by wybrane rośliny pasowały do panującej stylistyki, mebli, koloru ścian i innych sprzętów. Miłośnikom minimalizmu niekoniecznie spodobają się kwiaty, które zakwitają feerią barw. Ci, którzy chcą na tarasie przede wszystkim wypoczywać, powinni zainteresować się roślinami, które nie wymagają za wiele uwagi i są proste w pielęgnacji.

Pelargonie – królowe balkonów

Najczęściej wybieranym gatunkiem, który króluje na większości polskich balkonów, są pelargonie. Skrzynki z tymi kwiatami, przybierającymi piękne odcienie różu, bieli i czerwieni, to stały element wiosennego krajobrazu większości miast. Pelargonie swoją popularność zawdzięczają nie tylko bajkowemu ukwieceniu, ale też dużej odporności na niekorzystne warunki pogodowe – wytrzymają przy silnym wietrze, ostrym słońcu i zimnie. Ich kolor jest niezwykle intensywny, dlatego pojemnik, w którym będą rosły, nie powinien odwracać uwagi od ich piękna. Takie kryterium spełnia donica COZIES L, utrzymana w stonowanych kolorach – wielość dostępnych wariantów pozwala na wybór jak najbardziej dopasowany do panującej na balkonie lub tarasie estetyki. Rozmiar pojemnika sprawia, że jest też doskonałym miejscem na tworzenie kompozycji roślinnych – pelargonie doskonale będą się komponować z fioletowymi kwiatami laurencji czy intensywnym błękitem lobelii.

cozies L

Surfinie i inne rośliny wiszące

Warto podkreślić, że istnieje rodzaj pelargonii, który wymaga specjalnego traktowania – odmiana bluszczolistna. Należy do roślin pnących, podobnie jak chętnie wybierane w balkonowych aranżacjach surfinie. To rodzaj petunii o długich, zwisających pędach, ukochany przez miłośników roślin z dwóch powodów. Jednym jest mnogość kwiatów, dzięki którym można tworzyć unikatowe kompozycje kwiatowe; drugim jest paleta barw, w jakich kwitną – w zależności od odmiany, mogą być kremowe, żółte, fioletowe, różowe lub szkarłatne. Jest to roślina wisząca, która wymaga dostosowanych do jej potrzeb doniczek. Doskonałym rozwiązaniem będzie model COZIES S WITH HANGING SET – donica o nowoczesnym kształcie i fakturze, imitującej splot szydełkowy, umożliwiająca jednocześnie łatwe powieszanie. Efektowny design podkreślony jest przez modną kolorystykę, a doskonała jakość wykonania zapewnia ochronę przed słońcem i wilgocią. Donice wiszące to doskonałe rozwiązanie w przypadku balkonów i tarasów o niewielkim metrażu.

Doniczka COZIES S

Gatunki dla miłośników różnorodności

Wiele gatunków, choć nie tworzy oszałamiających rozmiarem kompozycji roślinnych, nadal jest chętnie wybieranych przez ogrodników. Niezwykle łatwe w uprawie są bratki, którym wystarczy zapewnić dobre warunki do rozwoju i regularnie podlewać. To sprawia, że są ulubionym kwiatem wszystkich tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z ogrodnictwem. W pojedynczych donicach wspaniale wyglądają też pomarańczowe aksamitki, delikatne niecierpki czy różnokolorowa, urokliwie pachnąca werbena. Nawet w przypadku niedużych powierzchni można zadbać o różnorodność hodowanych roślin. Będzie to możliwe dzięki zestawom pasujących do siebie donic, które umożliwiają uprawę kilku gatunków, a jednocześnie pozwalają na zachowanie spójnej estetyki. Taką funkcjonalność  oferuje model COZIES TRIO, złożony z trzech stylowych donic o pastelowych kolorach. Łączy w sobie nowoczesny design i ponadczasową elegancję. Dla roślin, które wymagają więcej miejsca, doskonałym wyborem będzie COZIES M. Donica charakteryzuje się wysoką jakością wykonania, wytrzymałością na warunki atmosferyczne, a jej solidna konstrukcja złożona jest z dwóch części – wewnętrznej i zewnętrznej, którą stanowi elegancka osłonka. Takie rozwiązanie umożliwia łatwe przesadzanie kwiatów.

cozies M

Opisane gatunki są jednymi z wielu, które na wiosnę mogą odmienić wygląd balkonu i tarasu. Zaopatrując się w nowe rośliny, warto zapoznać się z bogactwem odmian, które oferuje. Na pewno wśród nich znajdzie się taka, która nada balkonowi niepowtarzalny charakter, dzięki czemu spędzanie na nim czasu będzie ogromną przyjemnością.