Kompostowniki ogrodowe – rodzaje i ich zalety

Kompostowniki ogrodowe – rodzaje i ich zalety


Kompostowniki ogrodowe to coraz bardziej popularne, proekologiczne i praktyczne rozwiązania, które pozwalają jednocześnie na pozbywanie się odpadów organicznych oraz pozyskiwanie cennego nawozu. Jest to korzystna forma przeobrażania odpadów organicznych w bardzo cenny, naturalny nawóz.

Dlaczego warto mieć kompostownik?

Ogród to miejsce relaksu i wypoczynku. Niektórzy z nas wykorzystują teren wokół domu także do uprawy warzyw, owoców oraz ziół. Warto zadbać o to, by przestrzeń wokół nas kształtowana była przy wykorzystaniu najbardziej ekologicznych rozwiązań. Doskonałym przykładem jednoczesnego dbania o ogród i środowisko naturalne jest wykorzystanie naturalnego nawozu. Odpadki organiczne poprzez kompostowanie przemieniają się w wartościowy, wysokiej jakości naturalny nawóz – doskonały dla roślin w ogrodzieKompostowanie to najprostsza metoda utylizacji bioodpadów

Rozważając aspekt finansowy, ekologiczny i  praktyczny, kompostownik jest idealną opcją dla każdego właściciela ogródka. Segregując odpady, a następnie umieszczając te organiczne w kompostowniku znacznie ograniczamy koszt ich wywozu. Oszczędzamy także przestrzeń potrzebną na ich magazynowanie..

Łatwo dostrzec pozytywny wpływ kompostowania na, środowisko. Naturalny nawóz ogrodowy pozwala znacznie poprawić strukturę gleby i dostarczać jej najlepiej przyswajalne związki. 

Jaki kompostownik wybrać?

Wiele osób uważa, że najlepszym rozwiązaniem jest własnoręczne przygotowanie kompostownika. Najczęściej spotykane są drewniane. Niestety mają one sporo wad – ulegają uszkodzeniom z powodu wilgoci, są ciężkie i mało funkcjonalne. Trudno też zachować proporcję między kosztem materiałów a estetyką wykonania.

 Alternatywą dla własnoręcznie zrobionych  kompostowników są te z tworzyw sztucznych. Które zdobywają coraz większą popularność. Cechuje je stosunkowo niska cena, szeroki wybór modeli i zróżnicowane wzornictwo. Każdy może dobrać kompostownik idealny dla własnych potrzeb.

 Aby kompostownik spełniał swoje zadanie, należy dopasować go do własnego ogrodu. Należy zwrócić uwagę na jego pojemność (tak, by pojemnik pomieścił całość bio-śmieci z domu i ogrodu) i powierzchnię ogrodu. Przeważnie stosuje się przelicznik objętości 1 litr na metr kwadratowy powierzchni ogrodu.

Poza wielkością działki, należy wziąć także pod uwagę liczbę domowników. 

Jeśli zależy ci na aspektach estetycznych, wybierz kompostownik z pokrywą zakrywającą nieestetyczne widoki resztek kuchennych. Pokrywa zabezpieczy je również przed zwierzętami. Idealnym rozwiązaniem będzie tu kompostownik DECO COMPOSTER z podstawą. Pokrywa została wyposażona w wytrzymałe i szczelne zamknięcie, które chroni przed wydostawaniem się nieprzyjemnych zapachów a użyte do produkcji najwyższej jakości materiały gwarantują długie użytkowanie produktu.

Kompostownik Deco Composter

Kompostownik Deco Composter

W kompostownikach gdzie składowane są tylko odpady roślinne, jak skoszona trawa, ważne jest, by można było łatwo wybierać z nich nawóz. Duża pojemność i łatwość wybierania z pewnością ułatwią nam prace ogrodowe. Kierując się tymi kryteriami warto zwrócić uwagę na kompostownik E-ComposterŁatwy montaż, stabilna konstrukcja oraz wygodnie zamykana pokrywa to cechy charakterystyczne tego produktu. Ponadto, kompostownik wykonano z materiałów pochodzących z recyklingu, nadających się do ponownego przetworzenia.

Wybierając kompostownik warto zapoznać się z cała ofertą Curver Lifestyle, który proponuje różne modele dopasowane do potrzeb.

Kompostownik Eco

Kompostownik E-Composter

Gdzie postawić kompostownik?

Ważne, żeby miejsce było ustronne i nasłonecznione, aby przyspieszyć proces kompostowania.  Kompostownik nie powinien stać zbyć blisko budynków mieszkalnych. Podłoże powinno być wyrównane oraz przepuszczalne.

Powinien być także łatwy dostęp do podajnika nawozu, aby prace ogrodowe stały się jeszcze przyjemniejsze.