Kilka wskazówek, jak przygotować ogród na nadejście zimy

Kilka wskazówek, jak przygotować ogród na nadejście zimy


Zima to pora roku, która czaruje pięknem mroźnego krajobrazu, malowidłami ze szronu na szybach i magiczną atmosferą Świąt Bożego Narodzenia. Dla roślin to jednak wyjątkowo niekorzystny czas ze względu na niskie temperatury i małą ilość słońca. O kondycję ogrodu, który zapada wtedy w zimowy sen, warto zatroszczyć się jeszcze przed nadejściem mrozów. Kilka prostych rad sprawi, że przygotowanie go do tej pory roku stanie się niezwykle proste, a wiosnę przywita w nienaruszonym stanie.

Porządki na zimę warto rozpocząć już jesienią

Prace, mające przygotować ogród na nadejście zimy, warto rozpocząć już jesienią. To właśnie jesienne porządki powinny być preludium do działań, mających wprowadzić ogród w zimowy spoczynek. Zanim nadejdą mrozy, z trawnika należy wygrabić wszystkie liście, usunąć suche i zniszczone części drzew i krzewów, a z grządek wypielić chwasty. To też dobry moment na rozrzucenie nawozu, aby zaopatrzyć glebę w niezbędne składniki odżywcze. Warto pomyśleć też o założeniu kompostownika. Efektem ubocznych porządków jest wiele resztek roślinnych – liści, gałęzi, konarów, łodyg, ziemi, które mogą stać się znakomity nawozem naturalnym. Zgromadzone w kompostowniku, do wiosny zdążą ulec rozkładowi, tym samym stając się nieocenionym źródłem minerałów.

Rośliny należy ochronić przed mrozem

Największym zagrożeniem, związanym z zimą, są niskie temperatury. Nieliczne gatunki roślin znoszą je dobrze; większość z nich wymaga jednak specjalnej ochrony przed mrozami. Przetrwanie zimy ułatwi im zgromadzony zapas wody, dlatego należy je obficie podlewać. Trzeba robić to szczególnie wtedy, gdy jesień jest pogodna, ciepła i sucha. Wiele gatunków przetrwa zimę jedynie pod specjalnym okryciem. Przygotowując osłonki, należy zadbać o to, by przepuszczały powietrze, a jednocześnie na tyle przylegały do roślin, by skutecznie chroniły przed mrozem i wiatrem. W okrywaniu roślin świetnie sprawdzą się takie materiały jak słoma, agrowłóknina, kora czy torf. Z okryciami należy poczekać do momentu, aż temperatura spadnie kilka stopni poniżej zera, aby rośliny mogły przyzwyczaić się do chłodniejszej pogody. To też dobry moment na bielenie drzew owocowych, które ochroni ich korę przed pękaniem, wynikającym z gwałtownego ochłodzenia. Gdy spadnie śnieg, należy pamiętać o regularnym strzepywaniu białego puchu z gałęzi drzew i krzewów, aby zapobiec ich połamaniom i odkształceniom.

easy go

 EASY GO BREEZE

Sprzęty ogrodowe również wymagają ochrony

Niskie temperatury mogą być zabójcze nie tylko dla roślin. Wiele sprzętów ogrodowych, wystawionych na działanie mrozu, z pewnością ulegnie zniszczeniu i nie dotrwa do wiosny. Zimą większość z nich jest też po prostu niepotrzebna. Warto przespacerować się po ogródku z taczką i pozbierać do niej porozrzucane narzędzia i zabawki. Następnie należy schować je w ciepłym, suchym miejscu, gdzie będą chronione przed wilgocią, wiatrem i mrozem. Wiele osób decyduje się na przechowywanie sprzętów na strychu, w piwnicy lub werandzie. Warto jednak zainteresować się alternatywnymi rozwiązaniami, tym bardziej, że nie każdy ogrodnik dysponuje takimi pomieszczeniami. Jako magazyn do przechowywania świetnie sprawdzi się też domek na narzędzia lub schowek ogrodowy. Przed schowaniem sprzętów warto dokładnie się im przyjrzeć. Wiele z nich na pewno będzie potrzebować odnowy lub naprawy po okresie intensywnego eksploatowania wiosną i latem.

Taczka usprawni pracę w ogrodzie

Nieocenionym sprzętem, który bardzo ułatwia działania, związane z przygotowaniem ogrodu do nadejścia zimy, jest taczka ogrodowa. Trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek prace ogrodnicze bez jej udziału. Wybierając taczkę, należy zwrócić uwagę na to, czy umożliwia łatwy załadunek i manewrowanie. Pojemność i rozmiar taczki powinna być dostosowana do potrzeb ogrodnika. Dla właścicieli małych ogródków przydomowych idealnym rozwiązaniem będzie taczka EASY GO BREEZE firmy Curver. Jej niewielka waga i kompaktowy rozmiar sprawiają, że stanowi nieocenioną pomoc nie tylko w pracach ogrodniczych, ale też domowych, pozwalając na przewożenie zakupów, prania czy środków czystości. Taczki z linii EASY GO wyposażone zostały w zaokrąglone krawędzie, a ich przemyślana konstrukcja ułatwia transport potrzebnych sprzętów z miejsca na miejsce. Dla właścicieli dużych ogrodów znakomitym wyborem będzie taczka o dużej pojemności. SUPER PRO to model o solidnej konstrukcji, który dopuszcza 150 kg maksymalnego obciążenia. REALBARROW pozwala na załadunek w 2 pozycjach – standardowo od góry oraz w pozycji poziomej. Taczka jest niezwykle lekka i wytrzymała.

realbarrowREALBARROW

Zastosowanie się do przytoczonych wskazówek sprawi, że ogród będzie gotowy na nadejście nawet najbardziej srogiej zimy. Po odpowiednim przygotowaniu bez trudu przetrwa kilkanaście mroźnych tygodni, aby wiosną znów rozkwitnąć w pełnej okazałości.