Jesienne porządki w ogrodzie

Jesienne porządki w ogrodzie


Jesień to czas, w którym gwar ogrodowych przyjęć jest już tylko pięknym wspomnieniem. Coraz chłodniejsze dni i szybko zapadający zmrok nie sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. W ogrodzie jest jednak wiele do zrobienia – po błogim lenistwie wakacyjnych dni to właśnie teraz nastaje pora wytężonej pracy. Przed zapadnięciem w zimowy sen ogród należy dokładnie uporządkować. Warto zastosować się do kilku przydatnych rad, dzięki którym jesienne porządki staną się znacznie łatwiejsze.

b

Pielęgnacja trawnika i roślin

Sprzątanie trawnika najlepiej zacząć wtedy, gdy z drzew i krzewów spadają pierwsze liście. Należy grabić je systematycznie, by nie stworzyły grubej, nieprzepuszczalnej warstwy, która grozi całkowitym zniszczeniem murawy. Grabiami warto posługiwać się delikatnie, by nie uszkodzić darni. Z grządek należy usunąć chwasty, a także te rośliny, które zaschły, przekwitły lub wykazują oznaki chorób. Trawę należy regularnie przycinać, jednak można to czynić rzadziej niż latem, gdyż jej wzrost nie jest już tak intensywny. Ostatnie koszenie należy wykonać pod koniec października. Na grządkach można rozrzucić nawóz, a rośliny obficie podlać. Drzewa i krzewy o rozłożystych koronach warto obwiązać sznurkiem, co ochroni je przed zniszczeniem przez porywisty wiatr. Suche gałązki warto rozdrobnić i przerobić na kompost, który dodatkowo wzbogaci glebę.

Rekonesans ogrodowych sprzętów

Jesień to dobry moment, aby dokonać przeglądu ogrodowych sprzętów. Ogród, latem będący centrum życia towarzyskiego, w październikowe dni jest cichy i pusty. Wciąż jednak widoczne są w nim ślady niedawnych zabaw – na trawniku można natknąć się na porzucone dziecięce zabawki czy niedawno używane narzędzia. Być może niektóre z nich, po okresie intensywnego użytkowania, wymagają naprawy lub czyszczenia. Na czas zimy warto przenieść je do suchego, ciepłego miejsca – piwnicy, altany lub schowka ogrodowego. Rośliny w doniczkach, które dotychczas królowały na tarasie i te, które nie przetrwają niskich temperatur, warto przenieść pod dach i znaleźć dla nich miejsce w zaciszu domowym.

a

Taczka – gwarancja porządku

W wywożeniu zwiędłych liści i suchych gałązek oraz w transportowaniu narzędzi z jednego miejsca na drugie niezastąpiona będzie taczka ogrodowa. Dzięki niej ogrodnik oszczędzi sobie dźwigania, skróci czas swojej pracy, a wszystkie potrzebne sprzęty będzie mieć na wyciągnięcie ręki. Przy wyborze taczki ogrodowej warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Niezwykle istotna jest pojemność, która determinuje gabaryty wożonych sprzętów, rozmiar taczki, jej waga oraz łatwość w manewrowaniu. Warto zwrócić uwagę na konstrukcję, która powinna być solidna i wytrzymała oraz na materiał, z którego wykonana jest taczka. Wykonanie z tworzywa sztucznego jest gwarancją, że taczka będzie odporna na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych i nie wymagać będzie dodatkowych czynności konserwacyjnych.

1

 EASY GO BREEZE

Jaką taczkę wybrać?

W przypadku ogrodów o niewielkiej powierzchni doskonale sprawdzi się EASY GO BREEZE firmy Curver, model, zaprojektowany z myślą o wykonywaniu prostych prac ogrodowych i domowych. Lekka, łatwa w prowadzeniu taczka o pojemności 50 litrów pozwoli na łatwe przewiezienie narzędzi, ale też zakupów, prania, środków czystości. Model EASY GO XL o pojemności 55 litrów spodoba się miłośnikom niestandardowego wzornictwa, wyróżnia go bowiem nowoczesna, zaokrąglona forma, a dodatkowo wzmocnione koła ułatwią manewrowanie taczką. Właścicielom dużych ogrodów, których wraz z nastaniem jesieni czeka ogrom pracy, spodoba się model SUPER PRO, dopuszczający obciążenie aż do 150 kilogramów! Solidna i wytrzymała konstrukcja pozwoli na przewożenie każdego rodzaju sprzętów. Lekka i niezwykle przyjazna w manewrowaniu jest taczka REALBARROW, która umożliwia załadunek zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej.


REALBARROW

Ilość czasu, poświęconego roślinom jesienią, z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Porządki przygotują ogród na nadejście zimy i pozwolą mu przetrwać niskie temperatury w dobrej kondycji. Dzięki czemu już za kilka miesięcy znów będzie mógł rozkwitnąć i cieszyć oczy swoim niezwykłym pięknem.