Jakie krzesełko do karmienia wybrać?

Jakie krzesełko do karmienia wybrać?


Większość rodziców z utęsknieniem czeka na moment, kiedy dziecko będzie w stanie jeść stałe pokarmy. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia do 6.miesiąca życia dziecka jego wyłącznym pokarmem powinno być mleko (modyfikowane lub mamy). Najwcześniejszy moment na rozpoczęcie rozszerzania diety to czwarty miesiąc życia dziecka. Maluszek nie jest jednak wtedy w stanie siedzieć samodzielnie, dlatego z zakupem krzesełka do karmienia należy wstrzymać się do momentu, gdy dziecko skończy pół roku. 

Oto lista najważniejszych wymagań, jakie musi spełniać idealne krzesełko do karmienia.

Stabilność

Dzieci są bardzo ruchliwe. Kopią, wierzgają, machają rączkami. Krzesełko do karmienia musi być wystarczająco stabilne, żeby utrzymać nawet najbardziej żywiołowego malucha.

Najlepiej, jeśli nogi krzesełka nie są proste, lecz lekko skośne, jak na przykład w modelu Multidine. Daje to gwarancję stabilności.


Lekkość

Stabilność jest bardzo ważna, jednak równie istotnym czynnikiem jest lekkość krzesełka do karmienia. Prawdopodobnie będziemy je przenosić z miejsca na miejsce - na przykład z kuchni do jadalni. 

Będziemy musieli je podnieść, aby dokładnie posprzątać podłogę, na którą spadną resztki jedzenia. Im lżejsze krzesełko, tym wygodniej będzie nam z niego korzystać.

Bezpieczeństwo

Bardzo ważne jest, żeby krzesełko do karmienia, które wybierzesz dla swojego dziecka miało pasy bezpieczeństwa. Tylko przypinając maluszka do siedzenia, będziesz mieć pewność, że z niego nie wypadnie. Da Ci to też komfort opuszczenia kuchni czy jadalni na kilka chwil, podczas gdy Twoje dziecko będzie bezpiecznie jadło posiłek.

Łatwość Czyszczenia

Maluszek, który dopiero uczy się jeść, na ogół bardzo brudzi przy jedzeniu. Ruchliwe rączki chwytają pokarmy w sposób chaotyczny, często rozrzucając je na około.

Nie bez powodu większość krzesełek do karmienia wykonanych jest z tworzywa sztucznego- ten materiał jest najłatwiejszy do czyszczenia.

Podpórka Na Nóżki

Fizjoterapeuci zalecają, aby pierwsze krzesełko do karmienia miało wsparcie na nóżki dziecka. Gwarantuje to prawidłowy rozwój i odciążenie rozwijających się stawów. Nóżki nie powinny swobodnie zwisać, a być odpowiednio podparte, jak np. w modelu Multidine.


Krzesełko Rosnące Z Dzieckiem

Kupując krzesełko dla niemowlaka, warto wybrać takie, które będzie rosnąć razem z nim. Najlepsze modele to takie dostosowane do półrocznego dziecka, a także do dwu-, trzy- czy  czterolatka.

Atrakcyjny Design

Pomimo niezwykle istotnych czynników takich jak: stabilność, bezpieczeństwo czy praktyczność, wygląd krzesełka do karmienia jest równie ważny.

Powinno ono pasować do wystroju Twojej kuchni czy jadalni, jednak równocześnie być atrakcyjne dla dziecka. Maluchy uwielbiają żywe kolory dlatego róż, fiolet, zieleń czy błękit z pewnością przypadną im do gustu.

Łatwość Montażu

Krzesełko do karmienia, które kupisz, najprawdopodobniej będzie zapakowane w karton. Będziesz musiał złożyć je samodzielnie. Warto wybrać łatwy do montażu model, aby nie tracić czasu na wczytywanie się w zbyt skomplikowaną instrukcję obsługi.

Możliwość Demontażu Tacki

Większość krzesełek do karmienia w zestawie ma tackę, na której można położyć posiłek dla malucha. Z czasem, gdy dziecko stanie się większe, prawdopodobnie będziemy chcieli, żeby siedziało ono bezpośrednio przy stole, na którym leży talerz z jedzeniem.

Warto, żeby krzesełko do karmienia miało możliwość demontażu tacki. Dzięki temu nie będziemy musieli kupować nowego krzesełka dla malucha, a korzystać ze starego w nowej wersji.