Jakie choroby i szkodniki atakują rośliny w maju?


Według niektórych maj to najpiękniejszy miesiąc roku. Wiosna w pełni, temperatury sięgają coraz wyżej, pomału myślimy o urlopach i jesteśmy lekko wiosennie rozleniwieni. Nie lenią się niestety szkodniki, które mogą zaatakować nasze rośliny. Przeczytajcie nasz dzisiejszy artykuł, aby dowiedzieć się, jak je rozpoznać i z nimi walczyć.

1. Mszyce - jedne z najbardziej powszechnych szkodników występujących chyba na wszystkich gatunkach roślin. Potrafią zaatakować zarówno dojrzałe pędy roślin, jak i te zupełnie młode, nowe. W marketach i sklepach ogrodniczych znajdziemy wiele środków zwalczających mszyce. Warto stosować je naprzemiennie z domowymi, ekologicznymi metodami i bacznie obserwować stan sąsiadujących roślin, ponieważ mszyce bardzo szybko się rozprzestrzeniają.

2. Bruzdnica pędówka - należy do błonkówek, a jej larwy żerują na najmłodszych pędach. Możemy ją spotkać np. na różach. Niestety nie znaleziono nadal skutecznego środka eliminującego te szkodniki. Jedyną znaną działającą metodą jest po prostu usuwanie zaatakowanych pędów. Podczas prac porządkujących zainfekowanie gałązki dlatego warto mieć pod ręką wygodne taczki ogrodowe, do których można zebrać wszystkie pędy. Nasze taczki Easy Go mają ciekawy, kubełkowy kształt. Pozwala to uzyskać dość dużą pojemność aż 50 litrów przy niewielkich rozmiarach. Ponadto posiada koła o dużej średnicy, które świetnie działają na miękkim podłożu nawet pod dużym obciążeniem, zaś gumowe opony zapewniają dobrą przyczepność na twardych nawierzchniach. \

 

htde407.jpg (1365×910)

Easy Go

 

Usunięte pędy warto złożyć do ogrodowego kompostownika, np. tego naszej marki Mega Composter. Dzięki jego pojemności zdolnej pomieścić nawet 600 litrów materiału stanowi wspaniałą konkurencję do naturalnych kompostowników. Poza tym jest wykonany z najwyższej jakości tworzywa pochodzącego z recyklingu, który skutecznie zachowuje ewentualny nieprzyjemny zapach kompostu w środku.

 

TwZghA2.jpg (283×425)

Mega Composter

 

3. Zwójka - jej larwy podgryzają liście roślin, na których żerują. W walce ze zwójką warto korzystać z insektycydów. Można je swobodnie kupić w marketach ogrodniczych.

4. Mrówki - stworzenia te bywają bardzo pożyteczne, ale w większej ilości sprawiają zazwyczaj więcej szkód niż dobrego. Aby pozbyć się mrówek w ogrodzie, należy najpierw znaleźć ich główne gniazdo i jego satelity. Niektórzy zalewają je wtedy wrzątkiem albo stosują specjalne preparaty przeciwko mrówkom. My doradzamy użycie właśnie tych kupnych środków, ponieważ są bardziej skuteczne. Niektóre z tych środków można rozpuścić w wodzie przed zastosowaniem w okolicy gniazd. Do tego zabiegu warto wykorzystać wodę deszczową, a nie pitną. Do jej zebrania doskonale posłuży nasz pojemnik Indigo Water Butt. Pomieści on aż 200 litrów deszczówki i posiada specjalny elastyczny wężyk, który ułatwi zalanie mrówczych gniazd, a później przyda się podczas podlewania wszystkich roślin.

 

tysHEHi.jpg (642×768)

Indigo Water Butt

 

5. Brunatna zgnilizna drzew pestkowych - choroba ta atakuje najczęściej wiśnie. Najpierw powoduje brązowienie i usychanie kwiatów i liści, czasami nawet całych gałęzi, a w konsekwencji - śmierć całego drzewa. Najlepszym sposobem na walkę z tą chorobą jest po prostu usuwanie obumarłych gałązek wraz z kawałkiem tej jeszcze zdrowej. Całe drzewo warto opryskać specjalistycznym preparatem dostępnym w sklepach ogrodniczych. Podczas przeglądu stanu zdrowia wszystkich naszych drzew owocowych oraz wysokich krzewów przyda się na pewno odpowiedni taboret. Nasz składany taboret jest wykonany z tworzywa sztucznego, które czyni go jednocześnie trwałym, wytrzymałym i lekkim. Możemy go swobodnie przenosić w dowolne miejsce w ogrodzie.

 Vp2ZRO4.jpg (1076×1200)

Taboret składany

 

Poskrzypka liliowa i poskrzypka cebulowa – zaatakowane przez nie liście należy niestety po prostu usuną, a larwy szkodników zlikwidować. Warto również dokładnie przejrzeć całą roślinę zaatakowaną przez poskrzypkę oraz jej sąsiadów – te stworzenia dość szybko rozmnażają się.