Jak urządzić domowy ogród warzywny?

Jak urządzić domowy ogród warzywny?


Soczyste pomidory, rozłożyste liście sałaty i chrupiące marchewki smakują najlepiej wtedy, gdy są hodowane we własnym ogródku. To gwarancja, że będą zdrowe i pozbawione chemii. Ich smak jest zupełnie inny niż tych ze sklepowych półek. Uprawa warzyw jest też źródłem niesamowitej frajdy. Nie jest zbyt skomplikowana, więc poradzi sobie z nią nawet niedoświadczony ogrodnik. W aranżacji ogrodu warto zatem wygospodarować miejsce nie tylko na kolorowe kwiaty i ozdobne krzewy, ale również na warzywniak.

Gdzie urządzić warzywniak?

Ogród warzywny nie musi być duży – na domowy użytek wystarczy kilka grządek. Najlepiej urządzić go w miejscu, w którym jest dużo słońca, a więc daleko od rzucających cień budynków. Warzywniak powinien być też osłonięty od wiatru, żeby podmuchy nie połamały podpórek, na których będą rosły pnące rośliny. Jego lokalizacja powinna umożliwiać łatwe podlewanie. Bardzo ważna jest również jakość gleby – warto pomyśleć o dodatkowym nawozie, który zwiększy szansę na to, że rośliny będą szybko i zdrowo rosły. Niektóre gatunki wysiewa się bezpośrednio do gruntu. Dotyczy to roślin, które powoli kiełkują i są odporne na mróz, takie jak marchew, rzodkiewka, burak czy szpinak. W przypadku ciepłolubnych roślin, takich jak np. pomidory, należy najpierw przygotować rozsadę w specjalnie do tego przystosowanych pojemnikach, a potem przenieść ją do gruntu.

babcia

EASY GROW

Mini-ogródek w donicy 

Ciekawym pomysłem na organizację ogródka warzywnego jest urządzenie go w dużej donicy. To świetne rozwiązanie w przypadku ogrodów o niewielkiej powierzchni. Taką aranżację umożliwia EASY GROW, podłużna donica na wysokich nogach. W jej obrębie można posadzić różne gatunki warzyw i stworzyć dla nich odpowiedni mikroklimat. Donica charakteryzuje się solidną, niezwykle wytrzymałą konstrukcją. Zaopatrzona jest we wskaźnik wody, który pozwala kontrolować poziom nawodnienia i chroni warzywa przed nadmiernym podlaniem. Na stworzenie grządki pozwala też donica GARDEN BED. Jej konstrukcja umożliwia też zasadzenie i mocowanie warzyw pnących, takich jak groch czy fasola. Donica jest niezwykle solidna i odporna na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, a jednocześnie prosta w montażu. Do hodowli warzyw pnących idealnie nadaje się też podłużna grządka G-ROW. Wytrzymały i nierdzewny wspornik, w który jest wyposażona, umożliwi swobodny rozrost grochu, fasoli czy pomidorów. Przemyślana konstrukcja znacznie ułatwia hodowlę warzyw, czyniąc ją prawdziwą przyjemnością.

garden

GARDEN BED

Zielnik – uzupełnienie warzywniaka

Jako dopełnienie warzywniaka doskonale sprawdzi się zielnik. Zioła będą też świetnym uzupełnieniem podawanych potraw – szczypta bazylii wzbogaci smak pomidorów, oregano – cukinii i bakłażana, mięta nada smaku sosom i kremom. Ich hodowlę ułatwi specjalnie zaprojektowany do tego zestaw trzech pojemników RAINBOW PLANTER. Umożliwia tworzenie unikalnych kompozycji roślinnych, upraszcza ich podlewanie i pielęgnację. Uwagę przykuwa nowoczesny design donic i ich kolorystyka. Trzy intensywne kolory przyciągają wzrok, stanowiąc niezwykle ciekawy element aranżacji każdego wnętrza, tarasu i ogrodu. Donice zapewnią roślinkom wyrazistą, unikatową oprawę i sprawią, że zielnik nabierze wyjątkowego charakteru.

DONICZKI

RAINBOW PLANTER 

Prawidłowo zorganizowany ogródek warzywny jest gwarancją, że rośliny będą rosły smacznie i zdrowo. Jedną z jego ogromnych zalet jest też to, że efekty działań widać bardzo szybko. Kiełkujące rośliny, które już wkrótce znajdą się na talerzu, będą najlepszą nagrodą za wykonaną pracę.