Jak udekorować ogród na Święta?

Jak udekorować ogród na Święta?


Mieniąca się lampkami choinka, odświętne dekoracje – to one wprowadzają do domu świąteczny nastrój. A co z ogrodem? Stwarza on ogromne pole do popisu, jeśli chodzi o Bożonarodzeniowe dekoracje. Jak ozdobić ogród, by olśnić wigilijnych gości i sprawić, by panował w nim magiczny klimat?

Girlandy na drzewkach

Zwyczaj dekorowania ogrodu jest szczególnie popularny w Stanach Zjednoczonych, gdzie co roku organizowane są konkursy na najpiękniej przystrojoną posiadłość. Coraz więcej udekorowanych ogródków można zauważyć również w Polsce. Do najpopularniejszych ozdób należą te ze światła. W grudniu szybko zapada zmrok, dzięki czemu wypełniony świetlistymi dekoracjami ogród prezentuje się naprawdę magicznie. Iglaki i niskie drzewka można udekorować łańcuchami lampek, tak samo jak robi się to w przypadku choinki. Można też powiesić na nich inne ozdoby – bombki i błyszczące łańcuchy. Ciemność, zieleń iglaków i biel śniegu, leżącego na gałązkach będą stanowić wspaniałą oprawę dla migających, kolorowych światełek.

girlanda

Świetlne akcenty

Lampkami można ozdobić nie tylko drzewka. Pięknie będą prezentować się również na innych elementach ogrodu – altanie, furtce, balustradzie tarasu, elewacjach budynków. Spełnią nie tylko rolę dekoracyjną, ale też praktyczną – rozświetlą ciemność i wskażą drogę do domu. Przy zakupie lampek należy zwrócić uwagę, czy nadają się do użytku zewnętrznego, a więc są odporne na mróz i wilgoć. Najlepiej wybrać lampki LED, zużywające niewielką ilość energii lub wybrać te na baterie, co wykluczy konieczność szukania źródła zasilania. Warto sprawdzić też długość sznura światełek oraz ich parametry techniczne, w tym wytrzymałość. Zimą ogród nie ma zbyt wielu kolorów, dlatego można pomyśleć o różnobarwnych lampkach. Niektóre  z nich przybierają fantazyjne kształty – płatków śniegu, bombek lub sopli lodu.

płot

Bajkowa kraina

Świetlne ozdoby to jednak nie tylko girlandy i łańcuchy. W ogrodzie można wyczarować wspaniałe iluminacje, a ich wybór zależy tylko od wyobraźni dekorującego. Ześlizgujący się z parapetu święty Mikołaj, ciągnące sanie renifery, świetlisty bałwanek – w sklepach można znaleźć ogromny wybór figurek, imitujących świąteczne symbole. Można łączyć je w dowolny sposób, tworząc unikalne kompozycje, dzięki którym ogród nabierze wyjątkowego charakteru. Podświetlone figury będą prezentować się magicznie wśród śnieżnych zasp. Ci, którzy nie mają zbyt wiele miejsca w ogrodzie, powinni postawić na pojedynczy akcent – świecącą gwiazdę na drzwiach lub zrobione z diod LED drzewko. Kolorowe lub jednobarwne, emitujące ciepłe lub zimne światło, małe lub duże, bogato zdobione lub minimalistyczne  – warto wybrać takie ozdoby, które wpasują się w otoczenie, zmieniając ogród w bajkową, świąteczną krainę.

ozdoby

Czas i praca, włożone w udekorowanie ogrodu, na pewno zaprocentują – stworzą niesamowitą aurę i świąteczny nastrój. Pięknie ozdobiony ogród będzie też wspaniałą wizytówką domu i sprawi, że zarówno goście, jak i domownicy będą chętnie do niego wracać.