Jak stworzyć wymarzone miejsce do wypoczynku w ogrodzie?

Jak stworzyć wymarzone miejsce do wypoczynku w ogrodzie?


Wraz z ciepłymi promieniami wiosennego słońca pojawia się ochota na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Ogród, jesienią i zimą pogrążony w letargu, wiosną tętni życiem. Staje się miejscem nie tylko wytężonej pracy, którą trzeba wykonać, by rozkwitły rośliny, ale również wypoczynku. Warto urządzić w nim osłonięty roślinnością kącik, w którym będzie można oddać się relaksowi po całym dniu pracy.

Wybór miejsca do wypoczynku

Tworząc miejsce przeznaczone do wypoczynku na świeżym powietrzu, warto zastanowić się, jakie funkcje ma spełniać. Czy ma być to samotnia, w której będzie można oddać się czytaniu książek i kontemplacji, czy też miejsce integracji towarzyskiej, umożliwiając urządzenie przyjęcia i wspólne spożywanie posiłków? Właściciele ogrodów o dużej powierzchni mogą urządzić w nim kilka punktów rekreacyjnych, z których każdy będzie miał inny charakter; gdy jednak ma się do dyspozycji niewielki metraż, trzeba dobrze przemyśleć aranżację, by pozwalała na spełnianie różnych potrzeb. Miejsce, które z założenia ma służyć temu, by w nim siedzieć i odpoczywać, powinno zapewniać maksimum prywatności – warto zadbać o to, by było osłonięte przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, o co zadba ściana roślinna lub rosły żywopłot. Wypoczynek będzie utrudniony w hałasie, dlatego nie warto tworzyć kącika rekreacyjnego w pobliżu szosy czy drogi. Relaksowi sprzyja natomiast obecność zbiorników wodnych, dlatego jeśli w ogrodzie jest oczko wodne, warto pomyśleć o tym, by odpowiednio zaaranżować przestrzeń wokół niego. Woda nawilża powietrze, a jej szum uspokaja i pozwala łagodzić stres.

Meble ogrodowe, które zaaranżują przestrzeń

Równie ważne jak odpowiedni wybór miejsca jest jego wyposażenie. Kwitnąca roślinność ogrodu zapewnia piękne otoczenie, by jednak usiąść, położyć się lub spożyć posiłek, niezbędne są meble ogrodowe. Są kluczowym elementem, stanowiącym o wyglądzie przestrzeni, o czym trzeba pamiętać przy ich wyborze. Meble powinny wkomponowywać się w panującą w ogrodzie estetykę, stanowić tło dla piękna roślinności, a jednocześnie pasować do elewacji domu. Mimo rosnącego słupka temperatury, warto pamiętać, że pogoda bywa złudna – wystawione na zewnątrz meble mogą być narażone na obfite opady deszczu i wilgoć. Koniecznie muszą więc być odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, a także promieni UV. Takie cechy posiadają meble, wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego – polipropylenu. Faktura wykonanych z niego elementów często przypomina drewno, charakteryzuje się jednak nieporównywalnie większą trwałością i wytrzymałością. Innymi kryteriami, na które warto zwracać uwagę przy wyborze, jest solidna konstrukcja, która zagwarantuje, że kupiony sprzęt przetrwa długie lata, a także waga – lekkie meble można bez problemu przenosić w różne miejsca ogrodu.

Kameralna samotnia

Niewielki kącik, ukryty przed wzrokiem ciekawskich, w cieniu altany, z widokiem na kwiatowe rabaty, zachwycające ferią barw i zapachów – czyż można wyobrazić sobie lepsze miejsce do wypoczynku? Dla tych, którym marzą się spokojne, kameralne chwile, podczas których będą mogli poczytać lub podumać, idealnym wyborem w kwestii ogrodowych mebli będzie zestaw złożony z sofy i niewielkiego stoliczka. Na sofie można odpocząć, a na stoliku postawić filiżankę z kawą, talerz z kawałkiem ciasta, misę z owocami, odłożyć czasopismo lub lekturę. Przykładem takiego rozwiązania jest TARIFA SOFA + TABLE firmy Curver, zestaw charakteryzujący się niewymuszoną elegancją, a jednocześnie ciekawym designem. Wykonany został z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, dzięki czemu meble są trwałe i odporne na działanie zarówno wilgoci, jak i słońca. Sama faktura imituje splot rattanowy i jest delikatnie zaokrąglona. Zestaw dostępny jest w dwóch wariantach kolorystycznych – odcieniach grafitu i szarości oraz w wariacji beżowo-brązowej, dzięki czemu pasuje do każdej aranżacji ogrodu. Wchodząca w skład kompletu sofa jest dwuosobowa, co sprawia, że można do relaksu zaprosić bliską osobę, a prostokątny stolik świetnie się sprawdzi jako stolik do kawy.

tarifa sofa

Miejsce spotkań i przyjęć

Właściciele ogrodów, którzy nie wyobrażają sobie wiosny i lata bez przyjęć i wspólnego biesiadowania na świeżym powietrzu, zainteresują się zapewne większym zestawem, jakim jest TARIFA SET. Pozwala na wypoczynek czteroosobowej rodziny lub grona przyjaciół – w jego skład wchodzi dwuosobowa sofa, dwa wygodne fotele i prostokątny stolik. Zestaw można powiększyć dzięki zakupowi dodatkowych krzeseł – TARIFA 2 X CHAIRS. Meble łączą w sobie piękno klasyki i nowoczesną elegancję, dzięki wykonaniu z tworzywa sztucznego imitującego rattan. Miłośnikom oryginalnych rozwiązań spodoba się zestaw NEVADA LOW SET, złożony z dużej sofy w kształcie narożnika i kwadratowego stolika. To rozwiązanie dla tych, którzy oprócz elegancji wykonania cenią wygodę – komplet wyposażony jest w zestaw poduszek na siedziskach i oparciu sofy. Uniwersalna kolorystyka mebli oraz niezwykle miękkie poduszki sprawiają, że to idealny wybór dla wszystkich, którzy marzą o komfortowym wypoczynku w miłym towarzystwie.

nevada low set

Wczesna wiosna to doskonały moment, by wystawić meble do ogrodu i przypomnieć sobie, jak wielką frajdę może przynieść spożywanie śniadania czy podwieczorku na świeżym powietrzu. Już niedługo, gdy ciepłe dni staną się normą, będzie to stałym elementem dnia. Warto zatem poświęcić trochę czasu na stworzenie przyjaznego zakątka do wypoczynku, gdyż to on w dużej mierze sprawia, że ogród jest tak niezwykłym miejscem.