Jak stworzyć warzywny mini ogród na balkonie?

Jak stworzyć warzywny mini ogród na balkonie?


Rzodkiewka, która zaraz po zerwaniu i umyciu trafi prosto na Twoją kanapkę? A może świeży szczypiorek, dzięki któremu jajecznica nabierze wyjątkowego smaku i aromatu. Świeża bazylia, koperek... Dla osób posiadających swoje ogródki to żaden problem. Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja mieszkańców bloków, posiadających jedynie balkony lub tarasy. Jednak mamy na to rozwiązanie i podpowiemy jak skutecznie stworzyć swój warzywny mini ogród na balkonie.
 
Zalety mini ogródka
 
Do zalet własnego ogródka i pochodzących stamtąd warzyw nie trzeba specjalnie przekonywać. Dzięki takiej uprawie mamy pewność co do składników, które są dostarczane naszym roślinom. Możemy ograniczyć, a nawet zupełnie zrezygnować z różnego rodzaju nawozów i ulepszaczy. Przede wszystkim jednak mamy pełną kontrolę nad całym przebiegiem ich wzrostu. Ponadto nasze warzywa są dostępne dosłownie w każdej chwili – wystarczy wyjść na balkon. Dużym plusem jest też to, że możemy z nich skorzystać w chwili kiedy posiadają najwięcej wartości odżywczych; zawsze świeże i pyszne.

Na co zwrócić szczególną uwagę?
 
Rodzajów warzyw, owoców i przeróżnych roślin, które można hodować na balkonie jest naprawdę mnóstwo. Pomidory, ogórki, cebula, sałata, szczypiorek czy pietruszka a nawet poziomki czy słodkie truskawki – to tylko niektóre z nich. Do tego dochodzi jeszcze cała gama ziół oraz kwiatów. Mini ogródki balkonowe mają jedną, zasadniczą przewagę nad tradycyjnymi – nie występują w nich chwasty. A jeśli już, to na znacznie mniejszą skalę. Należy natomiast zwrócić szczególną uwagę na częstotliwość podlewania. Balkony – z racji mniejszych przewiewów i częściowej zabudowy – są często narażone na silne nagrzewanie. Decydując o podłożu - wybierzmy specjalną ziemię do uprawy warzyw.W czym hodować warzywa na balkonie?
 
Rośliny należy hodować w tradycyjnych doniczkach lub specjalnych, przygotowanych na takie okazje grządkach i donicach. Dzięki zastosowaniu tych dedykowanych rozwiązań, mini ogródek poza swą funkcjonalnością zacznie pełnić też funkcję estetyczną. Grządki i donice mają różne kształty, zatem można je dopasować adekwatnie do istniejącej aranżacji i wolnego miejsca na swoim balkonie czy tarasie. Tego typu produkty zazwyczaj dają też dużo lepsze możliwości do wzrastania kwiatów i warzyw. Jest w nich wystarczająco dużo miejsca, by roślina mogła właściwie rozkwitać.

Profesjonalne grządki i donice
 
I tak w przypadku mniejszych balkonów doskonale sprawdzą się grządki G-ROW WITH BASE. Podłużna grządka ogrodowa G-ROW z podstawą, dzięki zastosowaniu nierdzewnego i wytrzymałego wspornika, idealnie nadaje się do hodowli pnących (nawet do wysokości 157cm) roślin, kwiatów i warzyw. Jej nowoczesny kształt i przemyślana konstrukcja znacznie ułatwiają opiekę nad roślinami czyniąc to zadanie prawdziwą przyjemnością. Zastosowanie grządki jest idealnym rozwiązaniem na prowadzenie mini ogródka bez potrzeby wydzielania części rekreacyjnego trawnika w ogrodzie. Łatwa w podlewaniu oraz odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

 

Kolejnym rozwiązaniem jest podłużna, osadzona na wysokich nogach doniczka EASY GROW. Przemyślana, bardzo ciekawa, a przede wszystkim wytrzymała konstrukcja umożliwia hodowlę różnych roślin, kwiatów, ziół, a także warzyw. Zastosowany we wnętrzu wskaźnik poziomu wody pozwala na kontrolę odpowiedniego nawodnienia, chroniąc tym samym rośliny przed nadmiernym podlaniem. Świetnie sprawdzi się i pięknie zaprezentuje w przydomowym ogródku, na balkonie, tarasie lub na działce.

Obie te konstrukcje są na tyle przyjazne, że hodowla roślin stanie się dla użytkownika czystą przyjemnością. Natomiast, jeśli możemy pozwolić sobie na więcej i mamy do zagospodarowania większą część powierzchni, to idealnym rozwiązaniem będzie stylowa grządka GARDEN BED. Funkcjonalna grządka GARDEN BED to doskonały sposób na stworzenie odpowiedniego mikroklimatu dla rozkwitu roślin. Jej zastosowanie jest idealnym rozwiązaniem na prowadzenie mini ogródka warzywnego bez potrzeby wydzielania części rekreacyjnego trawnika w ogrodzie. Solidna, bardzo prosta w montażu konstrukcja umożliwia również zasadzenie i odpowiednie umocowanie roślin pnących. Atutem tego produktu jest odporność na działanie czynników atmosferycznych. Do zastosowania w ogródku lub na dużym tarasie.

 

 
Życzymy przyjemnej uprawy i smacznego :)