Jak przygotować ogród na zimę?


Październik i listopad to czas, kiedy należy przygotować ogród do nadchodzącej zimy. Już wkrótce pojawią się przymrozki, dlatego warto odpowiednio zadbać o rośliny, ale także o narzędzia i akcesoria ogrodowe.

W tym artykule znajdziesz praktyczne porady co zrobić, aby Twoja działka była odpowiednio przygotowana na zimne miesiące.

Zabezpiecz meble ogrodowe.

Jeśli posiadasz meble ogrodowe wykonane z tworzywa sztucznego, masz szczęście. Nie wymagają one żadnego zabezpieczenia, są odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Bez problemu mogą stać w Twoim ogrodzie całą zimę.

Meble ogrodowe wykonane z innych tworzyw, na przykład drewna czy metalu, wymagają dodatkowej pielęgnacji przed nadejściem zimnych miesięcy. W tym artykule znajdziesz praktyczne porady, jak przygotować meble ogrodowe na zimę.

Zabezpiecz rośliny ogrodowe.

Niektóre rośliny ogrodowe, na przykład wrzosy czy różaneczniki, wymagają zabezpieczenia przed mrozem. Jeśli zależy Ci na tym, żeby bez problemu przetrwały zimę, musisz o nie odpowiednio zadbać.

Okryj je słomą lub agrowłókniną (koniecznie w jasnym kolorze!), a następnie szczelnie obwiąż. Musisz mieć pewność, że podmuch mocnego wiatru nie zwieje ocieplenia.

Uporządkuj narzędzie ogrodowe.

O ile narzędzia ogrodowe bez problemu mogą stać na zewnątrz podczas ciepłych miesięcy, to należy uporządkować i zabezpieczyć je przed zimą.

Mróz, wiatr czy śnieg mogą je uszkodzić. Przydatne mogą okazać się tu dodatkowe akcesoria, takie jak na przykład Corner Tool Rack.

Ten stojak na narzędzia idealnie nadaje się do zamontowania w dowolnym miejscu. Jest łatwy do złożenia i ewentualnego rozłożenia, wygodny w użytkowaniu i odpowiedni zarówno na duże, jak i małe narzędzia ogrodowe.

Stojak Corner Tool Rack wykonany jest z najwyższej jakości tworzywa sztucznego, odpornego na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, takich jak śnieg, wiatr, deszcz, wilgoć czy promienie UV. Materiały użyte do jego produkcji pochodzą w 80% z recyklingu, jest więc ekologiczny.

Niewątpliwym atutem stojaka jest to, jak łatwo można przenosić go w dowolne miejsce. Podczas prac porządkowych możesz wynieść go na ogród, bez konieczności sięgania po każde narzędzia osobno.

Stojak posiada dodatkowo wieszaki umożliwiające zawieszenie mniejszych narzędzi. Jest wyjątkowo łatwy w utrzymaniu czystości. Po pracach w ogrodzie możesz spłukać go wodą, aby nie przenosić brudu i ziemi do garażu czy piwnicy.

Jeśli nie posiadasz miejsca do przechowywania większych sprzętów ogrodowych, takich jak kosiarka czy grill, rozważ zakup domku narzędziowego. Polecany przez nas model to Factor 6x6 marki Keter.

Posiada dwuskrzydłowe drzwi i jest wystarczająco pojemny, aby zmieścić duże przedmioty, takie jak rower czy dziecięcy quad.

Wewnątrz można zamontować półki, a także wspomniany wcześniej stojak Corner Tool Rack.

Domek narzędziowy Factor wykonany jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, odpornego na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, takich jak niska temperatura czy promienie UV. Dodatkowo posiada specjalnie zaprojektowany dach, który utrzyma nawet 75 kilogramów śniegu na metr kwadratowy.

Zbierz opadłe liście.

Tę czynność warto wykonać nie tylko ze względów estetycznych. Grabienie i zbieranie opadłych liści da Ci gwarancję, że znajdująca się w Twoim ogrodzie gleba i trawa pozostaną w stanie nienaruszonym do następnego sezonu.

Zalegające przez kilka miesięcy liście mogą gnić i blokować dostęp powietrza do murawy. Uniemożliwi to kiełkowaniu trawy na wiosnę, dlatego warto upewnić się, że wszystkie odpady zielone zostaną usunięte z Twojego ogrodu przed opadem pierwszego śniegu.