Jak przechowywać ozdoby po Świętach?

Jak przechowywać ozdoby po Świętach?


Dekorowanie choinki barwnymi bombkami, rozwieszanie błyszczących łańcuchów i migoczących lampek to nieodłączny element magii Bożego Narodzenia. Gdy mijają Święta, bajkowe dekoracje przypominają domownikom o tym niezwykłym czasie. Po upływie kilku tygodni, gdy myśli biegną już powoli ku nadchodzącej wiośnie, a Boże Narodzenie staje się tylko wspomnieniem, nadchodzi moment na zmianę dekoracji. Warto zadbać o to, by świąteczne ozdoby przechowywać w odpowiednich warunkach, aby wraz z nastaniem kolejnego grudnia, gdy dom znów wypełni się zapachem piernika i świerku, z powrotem nadawały się do użytku.

Jak zadbać o bezpieczeństwo ozdób szklanych?

Kwestią nastręczająca najwięcej trudności jest przechowywanie ozdób szklanych. Bombki są niezwykle kruche i mogą łatwo się zniszczyć. Kluczowe jest zapewnienie im odpowiednich warunków, w których będą mogły doczekać grudnia. Niedopilnowanie tego sprawi, że w następne Święta trzeba będzie zaopatrzyć się w nowe ozdoby choinkowe. Najłatwiej oczywiście schować bombki w to samo pudełko, w którym były kupione. Gdy jednak opakowanie się zawieruszy lub gdy ozdoby nabywane były pojedynczo, trzeba pomyśleć o innych rozwiązaniach. W sklepach można znaleźć specjalne pojemniki, służące do przechowywania świątecznych dekoracji – po Świętach często są dostępne w promocyjnych cenach.

bombki choinkowe

Alternatywę dla gotowych pojemników można znaleźć w kuchni – do przechowywania bombek świetnie nadają się wytłoczki do jajek. Jeśli ozdoby są zbyt duże i nie mieszczą się w przegródkach, warto pomyśleć o umieszczeniu ich w jednorazowych kubkach. Każdą bombkę należy zawinąć w serwetkę, umieścić ją w kubku i szczelnie wypełnić go papierem – świetnie posłużą do tego stare gazety. Bardzo delikatne ozdoby można owinąć w ręcznik lub inne tekstylia, które ochronią je w razie upadku.

Jak przechowywać lampki i łańcuchy?

Poplątane lampki, które godzinami trzeba mozolnie odwijać, to częsty problem osób dekorujących świąteczne drzewko. Odpowiedni sposób przechowywania uczyni jednak zawieszanie światełek niezwykle łatwym zajęciem. Wystarczy ponacinać kawałek kartonu lub tektury, owinąć wokół niego sznur lampek, a następnie umieścić go w dużym woreczku strunowym. W ten sposób lampki nie będą się kurzyć i unikną poplątania z innymi ozdobami. Łańcuchy najlepiej owinąć wokół rolki – świetnie sprawdzą się te po papierze toaletowym lub papierowych ręcznikach.

lampki choinkowe

Ozdoby drewniane lub takie o nieregularnych kształtach można z kolei schować w plastikowych pojemnikach, służących na co dzień do przechowywania artykułów spożywczych. Większe, takie jak bożonarodzeniowe wieńce, można umieścić w kartonowych pudełkach, wcześniej zabezpieczając je folią bąbelkową.

Gdzie najlepiej schować ozdoby świąteczne?

Jako że ozdoby choinkowe wykorzystywane są raz w roku, najlepiej schować je w miejscu rzadko uczęszczanym – strychu lub piwnicy, lub, w przypadku braku dostępu do takich pomieszczeń, na dnie szafy. Warto zastosować segregację i różne typy dekoracji umieścić w osobnych pudełkach. Każde z nich można opatrzyć etykietą, która ułatwi odnalezienie właściwych ozdób w przyszłym roku. Jeśli będą przechowywane w piwnicy, w której często panuje wilgoć, warto umieścić w pudełkach woreczki z silikonowym żelem, które chronią przed szkodliwym działaniem wilgoci. Można też włożyć do nich woreczki zapachowe.

W umieszczaniu dekoracji w szafie kluczowa jest też kolejność ich chowania. Na samym dnie umieszcza się te najcięższe, jak wieniec świąteczny, na wierzchu – te najlżejsze i najbardziej narażone na połamania. To gwarancja, ze do przyszłego grudnia dotrwają w nienaruszonym stanie.