Jak pielęgnować trawnik?


Marzycie o pięknym, równo przyciętym, zieleniejącym się i błyszczącym trawniku, który byłby wizytówką Waszego ogrodu? Nie będziemy kłamać - pielęgnacja trawnika wcale nie należy do najłatwiejszych. Warto jednak poświecić czas i wysiłek - zaowocuje piękną ozdobą Waszego podwórka

  1. Pielęgnacja po zimie - najważniejszym zabiegiem w pielęgnacji trawnika wiosną jest usunięcie tzw. filcu, czyli warstwy powstałej z resztek obumarłych liści, siana i błota pośniegowego. Utrudnia on oddychanie traw, a młodym roślinkom nie pozwala odpowiednio się rozwinąć. Usuwanie filcu jest dość mozolne, ale bardzo istotne w całej pielęgnacji i powinno zostać wykonane dokładnie. Warto w tym celu zaopatrzyć się w specjalne grabie z ostrzami zamiast ząbków oraz grabie druciane, którymi następnie wyczesuje się trawnik. Ponieważ zazwyczaj prace polegające na usuwaniu filcu przeprowadza się na większej powierzchni, mogą one trwać dłużej niż jeden dzień. Z tego powodu polecamy Wam nasze specjalne uchwyty na narzędzia i akcesoria ogrodowe, Hanging Tool Rack oraz Corner Tool Rack, dzięki którym będziecie mogli utrzymać wszelkie grabie w porządku, czystości i suchości aż do ponownego rozpoczęcia prac.

 

 

 eqv9GVH.jpg (636×1280)

Hanging Tool Rack

 

 

 

eD2lpS6.jpg (798×1280) 

Corner Tool Rack

  1. Koszenie - pierwsze koszenie powinno przeprowadzać się, kiedy trawa osiągnie min. 10 cm długości. Pamiętajmy, że ostrza kosiarki powinny być dobrze naostrzone, aby nie miażdżyły i nie szarpały liści. Najlepiej kosić trawnik raz w tygodniu, a w czasie najcieplejszych miesięcy - nawet częściej. Klasyczny, ogrodowy trawnik kosi się na wysokość ok. 2,5 - 3 cm. W okresie dużych upałów warto jednak kosić go trochę wyżej, żeby zapobiec spaleniu rozłogów przez słońce.
  2. Podlewanie - najskuteczniejszą metodą podlewania trawnika jest stosowanie specjalnych zraszaczy. Jeśli jednak nie mamy możliwości ich zamontowania, warto do podlewania trawnika używać wody z gospodarstwa domowego, aby nie marnować zasobów naturalnych. Możemy np. w tym celu zbierać wodę deszczową w specjalnie do tego przeznaczonym pojemniku, jak nasz Indigo Water Butt.

 

 M7OtWCM.jpg (853×1280)

Indigo Water Butt

Na porę podlewania trawnika najlepiej wybrać poranek lub wieczór. W przypadku podlewania stosujemy inną zasadę niż przy koszeniu - lepiej podlewać dłużej przez kilka dni niż krótko, ale codziennie. Najlepiej podlewać wcześnie rano lub wieczorem, aby woda zbyt szybko nie wyparowała. Dobre podlanie trawnika oznacza, że woda zdołała nawilżyć warstwę o głębokości 15 cm. Dlatego lepiej podlewać dłużej co kilka dni niż codziennie, ale krótko.

  1. Nawożenie - w okresie wegetacji, czyli od kwietnia do września, trawnik powinno nawozić się co miesiąc. Jeśli nie możemy sobie na to pozwolić, pamiętajmy, aby zastosować nawóz trzy razy w roku: na początku kwietnia, w czerwcu i pod koniec sierpnia. Co miesiąc w okresie wegetacji, czyli od kwietnia do września. Niezbędne minimum dla każdego trawnika to posypanie nawozem trzy razy: na początku kwietnia, w czerwcu i pod koniec sierpnia. Nawóz, jaki stosujemy dla naszego trawnika, powinien składać się przede wszystkim z azotu. Podczas aplikacji pamiętajmy o równomiernym rozprowadzeniu substancji, w przeciwnym razie na naszym trawniku mogą pojawić się żółte lub brunatne plamy. Podczas nawożenia wspomóżmy się odpowiednim sprzętem, takim jak taczki naszej marki Easy Go. Dzięki dużej pojemności oraz wygodnym, stabilnym kółkom pomogą one w transporcie worka z nawozem po całym ogrodzie.

 

 

 sQhTyEj.jpg (1280×1090) 

Easy Go

Jeśli już dopieścimy nasz trawnik w każdym calu, nie zasłaniajmy go zbędnym sprzętem lub porozrzucanymi akcesoriami ogrodowymi po zakończonych pracach pielęgnacyjnych innych elementów ogrodu. Do ich przechowywania warto wydzielić odrębne miejsce, gdzie będą mogły być składowane bezpiecznie, w suchym środowisku zapobiegającym zniszczeniu. Domek narzędziowy to świetne rozwiązanie w tym przypadku. Nasze modele Scala sprawdzą się w każdym ogrodzie - cechują się niewielkimi rozmiarami oraz wyjątkowym, eleganckim designem. 

 

 16FJG8W.jpg (1280×852)

 Scala