Jak pielęgnować rośliny po zimie?

Jak pielęgnować rośliny po zimie?


Wiosną przyrodą budzi się do życia. Drobne płatki kwiatów, zachwycające paletą barw, intensywna zieleń trawy, delikatne listki na gałęziach, dojrzewające w ciepłym, wiosennym słońcu – obrazy, tak bliskie sercu każdego ogrodnika, wracają. Wiosna to też czas wyjątkowej dbałości o rośliny, które po zimie wymagają dodatkowej pielęgnacji. Aby w kolejnych miesiącach móc cieszyć się wypełnionym zapachem kwiatów ogrodem, koniecznie trzeba wykonać kilka czynności, które zagwarantują, że rośliny będą rozwijać się prawidłowo.

Zdejmowanie zimowych osłonek

 Wielu ogrodników z niecierpliwością wyczekuje chwili, gdy będzie można zdjąć z roślin zimowe okrycia, nie należy się jednak z tym spieszyć. Przed podjęciem takiej decyzji należy uważnie sprawdzać prognozy pogody. Osłonki zdejmuje się dopiero wtedy, gdy temperatura jest stabilna i nie ma już wizji przymrozków. Najpierw luzuje się je na kilka dni, uważnie obserwując stan roślin. Całkowicie można je zdjąć wtedy, gdy słońce już intensywnie przygrzewa. Rośliny, okryte na zimę korą lub torfem, również można już pozbawić warstwy ochronnej. Trzeba jednak rozsądnie zaplanować ten moment – zbyt wczesne ściągniecie osłonek sprawi, że zmarnieją, a zbyt długie odwlekanie narazi je na przegrzanie i zbyt wczesne rozpoczęcie wegetacji.

s

Nawożenie roślin

Do prawidłowego wzrostu roślin niezbędne jest dostarczenie im odpowiednich składników mineralnych. Te, które rosną dziko, czerpią je z próchnicy, powstałej z opadłych liści, zgniłych owoców, patyków, obumarłej trawy i innych szczątek roślinnych. W ogrodzie wygrabia się je jednak, dbając o porządek. W ten sposób gleba nie jest w stanie samoistnie wykształcić potrzebnych minerałów, trzeba zatem dostarczyć je z zewnątrz. Wybór nawozu to bardzo istotna kwestia, gdyż to on ma decydujący wpływ na wzrost roślin, a tym samym na wygląd ogrodu. Nawożenie wykonuje się po sadzeniu roślin oraz tuż przed kwitnięciem, gdy najbardziej tego potrzebują.

Cięcie krzewów i drzew

Aby umożliwić krzewom prawidłowy rozrost, konieczne jest ich przycięcie. Najłatwiej wykonać je wtedy, gdy są jeszcze bezlistne, gdyż wszystkie nieprawidłowości w budowie rośliny widoczne są gołym okiem. Nieduże gałęzie najlepiej przycinać sekatorem lub nożycami, do usunięcia większych warto wykorzystać pilarkę. Istnieją dwa rodzaje cięć – sanitarne i formujące. Cięcie sanitarne wykonuje się, by zachować rośliny w dobrej kondycji i uchronić je przed chorobami. Z krzewów usuwa się gałęzie, które są martwe, uszkodzone, złamane, a także te, które rosną do środka korony lub krzyżują się z innymi – pozwolenie na ich rozwój wiązałoby się z ograniczeniem dopływu światła i ograniczeniem możliwości powstania nowych pędów. Cięcie formujące ma na celu podkreślenia piękna rośliny i nadanie jej odpowiedniego kształtu. Wykonuje się je między innymi w przypadku żywopłotów.

a

IVY HERBS

Przesadzanie roślin doniczkowych

Wiosna to czas rozkwitu nie tylko dla roślin w ogrodzie, ale także dla tych doniczkowych. Jesienią i zimą są w stanie spoczynku, gdy jednak za oknem zaczyna świecić słońce, również i one budzą się do życia. To dobry moment, aby przyjrzeć się temu, w jakich warunkach rosną. Część z nich na pewno będzie wymagać przesadzenia do innych doniczek. Gdy zaczyna brakować miejsca na rozrost korzeni lub gdy rośliny nie wypuszczają nowych pędów i przestają rosnąć, to niezwłoczny sygnał, że wymagają większego pojemnika. Należy pamiętać o tym, by przed przesadzeniem obficie podlać roślinę, a przed umieszczeniem w nowej donicy usunąć obumarłe korzenie i jałowe podłoże.

Opisane wyżej czynności najlepiej wykonywać w ciepłe, bezwietrzne dni, gdy prognozy nie przewidują w najbliższym czasie opadów deszczu. Nie zajmują wiele czasu, a ich przeprowadzenie to gwarancja tego, że rośliny rozwiną się prawidłowo, a ogród przez resztę roku będzie zachwycać swoim pięknem.