Jak odpowiednio podlewać rośliny w ogrodzie?


Podlewanie roślin ogrodowych wydaje się najłatwiejszą częścią ich pielęgnacji. Jest to niestety nieco złudne. Istnieje kilka zasad tego zabiegu, które czynią go efektywnym. Jakie to zasady?

O tym napisaliśmy w dzisiejszym artykule.

 

PORA PODLEWANIA

 

Wszystkie rośliny ogrodowe, niezależnie od gatunku, należy podlewać rano lub wieczorem. Nie wykonujemy tego zabiegu w dzień, szczególnie w samo południe, kiedy mocno świeci na nie słońce.

 

Warto pamiętać również o tym, żeby nie podlewać roślin w czasie upałów. Dlaczego? Podczas dni, kiedy temperatura osiąga najwyższe kreski na termometrze, nasze rośliny przestawiają się na oszczędny tryb życia, co oznacza przede wszystkim właśnie ekonomiczne pobieranie wody. Co za tym idzie – nie będą korzystać efektywnie z dostarczanej im w nadmiarze wody. Poza tym, zbyt intensywne podlewanie w czasie upałów może spowodować oparzenia liście i innych części roślin. Kropelki pozostające po zraszaniu działają bowiem jak lupy i skupiają promienie słoneczne.

 

CZĘSTOTLIWOŚĆ PODLEWANIA

 

Niektórzy są zwolennikami zasady, że krótkie, ale częste podlewanie jest lepsze i wydajniejsze dla roślin. Nic bardziej mylnego! Płytkie warstwy gleby szybko wysychają na słońcu, często szybciej niż woda zdąży dotrzeć do korzeni. Rośliny nie są więc w stanie pobrać odpowiedniej ilości wody do wytworzenia systemu korzeniowego lub wystarczającej do jego prawidłowego funkcjonowania, co może skutkować nawet obumarciem korzeni, a także śmiercią rośliny.

 

ODPOWIEDNI SPRZĘT

 

Aby ułatwić sobie podlewanie całego ogrodu roślin, zaopatrzcie się w odpowiedni sprzęt.

Wąż ogrodowy powinien być zakończony końcówką z możliwością jak najdrobniejszego rozprowadzania wody – aby nie obciążyć liści zbyt silnym strumieniem wody. Może on bowiem nawet uszkodzić liście czy połamać całe kwiatostany.

 

Świetnym rozwiązaniem dla optymalnego podlewania roślin jest używanie wody o odpowiedniej temperaturze. Taka „nie za ciepła i nie za zimna” jest np. woda deszczowa, która stała jakiś czas na naszym podwórzu, ogrzewając się w słońcu. Nasz pojemnik na wodę deszczową Indigo Water Butt doskonale sprawdzi się w roli pomocnika w tej kwestii. Pomieści aż 200 litrów deszczówki, posiada praktyczną, stabilną podstawkę oraz jest wyposażony w elastyczny wężyk ułatwiający podłączenie całego pojemnika do węża ogrodowego czy nalewanie wody do konewki.

 

 8E4AYxh.jpg (1024×1536)

Indigo Water Butt

 

Niekiedy warto też zaopatrzyć się po prostu w odpowiednie donice wyposażone inteligentny system nawadniania. Jedną z nich jest nasza donica Easy Grow. Posiada ona również wskaźnik poziomu wody, dzięki czemu możecie uniknąć przelania Waszych roślin.

 

 dalD3bE.jpg (2695×1773)

Easy Grow