Jak odpowiednio pielęgnować żywopłot?

Jak odpowiednio pielęgnować żywopłot?


Prawidłowo zadbany żywopłot to przepiękna dekoracja każdego ogrodu. Poza swoją funkcją estetyczną osłoni nas także przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów z ulicy. Oprócz tego spełnia niemałą funkcję ekologiczną istotną zarówno dla nas, jak i całego ekosystemu: przefiltruje pyły z ulicy oraz będzie źródłem nektaru dla pszczół w okresie kwitnienia. Przeczytajcie nasz dzisiejszy artykuł, a dowiecie się więcej na temat zasad pielęgnacji żywopłotu, tak aby zachwycał swym wyglądem.

1. Przycinanie – w odpowiednim przycinaniu żywopłotu należy wziąć pod uwagę nie tylko systematyczność, ale także dostosować czas i sposób postrzyżyn do rodzaju krzewu, z którego składa się nasz żywopłot. Jeśli są to krzewy zimozielone, to można je przycinać jedynie, gdy minie już na pewno czas mrozów – dopiero od około końca marca. Te z kwitnącymi kwiatostanami skracamy zaś zaraz po przekwitnięciu starych pędów, ale jeszcze przed czas pojawienia się nowych. Z kolei te gatunki krzewów, z których po przecięciu wypływa żywica, czyli przede wszystkim wszelkie iglaki, należy strzyc zimą. Ograniczy to wyciek tego życiodajnego soku.

 

A jeśli Wasz żywopłot jest wysoki i służy za swoisty płot, zaopatrzcie się w taboret, który pomoże Wam dosięgnąć nawet najwyższe partie krzewu. Składany taboret naszej marki będzie świetnym wyborem. Po złożeniu zajmuje bowiem niewiele miejsca. Jest bezpieczny w użytkowaniu dzięki antypoślizgowej powłoce na każdych z dwóch stopni. Wyróżnia się również stabilnością i wytrzymałością – utrzyma ciężar nawet 150 kg.

 

Xf5OlT8.jpg (1169×1280) 

Taboret składany

 

W posprzątaniu pozostałości po postrzyżynach żywopłotu warto wspomóc się praktyczną taczką ogrodową. Nasza Realbarrow pomieści aż 100 litrów materiału – mogą to być również wilgotne liście czy chore gałązki. Ta taczka ogrodowa jest bowiem wykonana z tworzywa sztucznego o najwyższej jakości, które nie przepuszcza wilgoci oraz jest odporne na negatywne działania czynników atmosferycznych. Poza tym, Realbarrow jest jednocześnie lekka i stabilna, a wygodne manewrowanie i transport umożliwiają duże, ogumowane, specjalnie wzmocnione koła stabilnie przymocowane do pojemnika.

 

 EExLa7u.jpg (853×1280)

Taczka ogrodowa Realbarrow

2. Formowanie – jeśli krzewy, z których składa się Wasz żywopłot, wymagają przycinania w równej linii, wyznaczcie ją poprzez przeciągnięcie sznurka wzdłuż całej jego długości. Możecie także użyć do tego specjalnych laserów.

3. Sprzęt i akcesoria – do pielęgnacji żywopłotu należy używać jedynie sprawnych, czystych i ostrych cążek, sekatorów i nożyc. Przed użyciem warto sprawdzić ich stan, dokładnie oczyścić z wszelkich pozostałości liści czy ziemi, usunąć ewentualną rdzę. Tylko taka jakość używanych narzędzi pozwoli na utrzymanie żywopłotu w zdrowiu i nieprzenoszenie ewentualnych pasożytów żyjących na innych roślinach.

 

Wszelkie akcesoria, z których korzystacie przy pielęgnacji żywopłotu, warto trzymać w oddzielnej, przeznaczonej tylko dla nich skrzyni narzędziowej. Toolbox naszej marki została wykonana z tworzywa sztucznego o najwyższej jakości, które zapewnia bezpieczeństwo przechowywanych w niej przedmiotów. Będzie skutecznym schronieniem przed rdzą, wilgocią czy negatywnych działaniem innych czynników atmosferycznych, jak deszcz czy promieniowanie słoneczne. Wyposażona jest w wygodny i wytrzymały zatrzask zamykający oraz uchwyt umożliwiający komfortowe przenoszenie skrzyni z miejsca na miejsca.

 

 

 mRAJoTb.jpg (1280×855)

Skrzynia na narzędzia Toolbox

 

4. Podlewanie – żywopłot należy podlewać systematycznie, ale częstotliwość i intensywność podawania wody trzeba dostosować do kilku czynników:

- rodzaju krzewów, z których składa się żywopłot

- pory roku

- temperatury powietrza

- wilgotności powietrza

 

Jeśli oprócz miłości do roślin bliska Wam jest również ekologia oraz zrównoważona gospodarka zasobami naturalnymi, sprawdźcie możliwości, jakie oferuje Wam pojemnik na wodę deszczową naszej marki Indigo Water Butt. Pomieści on aż 200 litrów deszczówki, a dzięki wbudowanemu filtrowi oczyści ją ze wszelkich zanieczyszczeń.

 

 

 IH7SlZR.jpg (853×1280)

Indigo Water Butt