Jak odpowiednio pielęgnować choinkę?

Jak odpowiednio pielęgnować choinkę?


Jeśli zrobiliśmy teraz ankietę i zapytali przypadkowych przechodniów, zarówno tych dorosłych, jak i dzieci, co najbardziej kojarzy im się ze Świętami Bożego Narodzenia, na pewno znakomita większość odpowiedzi brzmiałaby: „Choinka!” Tak, pachnące lasem, kolorowe i świecące drzewko podbiło nasze serca i stało się symbolem tego magicznego okresu w roku. Co zrobić, aby cieszyć się jej pięknym wyglądem i czarującym zapachem jak najdłużej? Przeczytajcie dzisiejszy artykuł, dzielimy się kilkoma wskazówkami.

 

  1. Podczas kupowania choinki przyjrzyjmy się dokładnie drzewku i jego igłom. Ważne, aby nie były suche i żółte czy nawet czerwone, co może świadczyć o starości i nieświeżości rośliny. Jeśli to możliwe, sprawdźmy bryłę korzeniową - czy faktycznie istnieje - czasami sprzedawcy wycinają drzewka i tylko wsadzają je do doniczek.
  2. Przygotuj odpowiednie miejsce do postawienia choinki. Nie powinno być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub ciepła z kaloryfera, kominka i innych źródeł ciepła.
  3. Bardzo dobrze by było, aby choinka mogła stać w pokoju, w którym jest chłodniej. Dzięki temu drzewko dłużej zachowa świeży i ładny wygląd.
  4. Wybierz odpowiednią doniczkę, do której przesadzisz choinkę po powrocie do domu. Powinna zapewnić bryle korzeniowej drzewka odpowiednią cyrkulację powietrza i niewyciekanie wody.

 

Doniczki marki Keter – Cube Planters oraz Cylinder Planters – są idealnym rozwiązaniem. Dostępne w kilku rozmiarach i dwóch eleganckich kolorach – brązowym i grafitowym – dzięki temu na pewno każdy dobierze odpowiednią donicę do rozmiaru swojego drzemka i kolorystyki stylizacji salonu. W dodatku każda z nich jest wykonana z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Materiał Cube Planters imituje drewniane deski, natomiast w przypadku Cylinder Planters  tworzywo do złudzenia przypomina naturalny splot rattanowy. Efekt fantastycznie będzie współgrał z ozdobionym drzewkiem.

 


Cube Planters

Oba rodzaje donic są odporne na działanie negatywnych czynników atmosferycznych oraz nie wymagają żadnych środków konserwujących.

 

  1. Choinkę należy regularnie podlewać. Nie przesadzamy jednak z ilością wody, bo drzewko może zacząć gnić. Ziemia nie musi być cały czas wilgotna.
  2. Do nawadniania warto używać ciepłej (ale nie gorącej!) wody. Możesz też dodać sól do wody, którą podlewasz choinkę (nie martw się o ilość, drzewku na pewno nie zaszkodzi bardziej nasycony roztwór, jeśli niechcący sypniesz więcej). To pomoże mu dłużej zachować świeżość.
  3. Używaj lampek LED do powieszenia na choince. Emitują mniej ciepła i słabiej się nagrzewają, a co za tym idzie – nie wysuszają choinki.
  4. Można również systematycznie spryskiwać choinkę specjalnym sprayem do kupienia w kwiaciarniach lub sklepach ogrodniczych, który spowolni wyparowywanie wody z igieł i pnia.