Jak krok po kroku zaprojektować ogród marzeń?

Jak krok po kroku zaprojektować ogród marzeń?


Piękny ogród stanowi dumę właściciela. Odzwierciedla jego charakter, cieszy oko, sprzyja relaksowi i oderwaniu się od codziennych spraw. Odpowiednio zaprojektowany, staje się ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu, rodzinnych uroczystości i towarzyskich spotkań. Umiejętna aranżacja ogrodu jest sztuką, która wymaga sporej ilości czasu i zastanowienia, a także kreatywności i zmysłu organizacji. Można jednak ją opanować, stosując się do kilku prostych zasad.

Jaki powinien być wymarzony ogród?

Zimowe wieczory, w trakcie których za oknami prószy śnieg, to idealny czas na to, by usiąść przy kominku i zastanowić się, jak ma wyglądać ogród, gdy za kilka miesięcy rozkwitnie w nim życie. Warto zacząć od oceny obecnej aranżacji przestrzeni. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, które elementy ogrodu warto zostawić, które zmodyfikować, a może poddać likwidacji, by zrobić miejsce na nowe? Co nie sprawdziło się w latach ubiegłych, a czego zabrakło? Przydatnych wskazówek dostarczy przeglądanie magazynów ogrodniczych oraz oglądanie aranżacji cudzych ogrodów. Będą stanowić niekończące się źródło inspiracji i nowych pomysłów. Ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem, muszą zastanowić się przede wszystkim nad funkcją, jaką ma pełnić ich ogród. Czy będzie to miejsce do uprawy roślin, do dziecięcych zabaw, a może jedno i drugie? Kto najczęściej będzie z niego korzystał? Właściciele ogrodu powinni też przemyśleć jeszcze jedną kwestię – ilość czasu, którą mogą poświęcić na jego pielęgnację. Niektóre rośliny wymagają codziennego podlewania, innym wystarczy doglądanie raz na jakiś czas, ich wybór będzie więc uzależniony w dużej mierze od stylu życia przyszłego użytkownika. Rabaty kwiatowe i żywopłot, choć piękne, wymagają systematycznej pielęgnacji; niewielkie krzewy i iglaki nie rzucają się w oczy, są za to niewymagające i łatwe w utrzymaniu.

Jak rozsądnie zaplanować ogród?

Planowanie przestrzeni warto poprzedzić planowaniem na papierze. Wystarczy do tego zwykła kartka, na której należy narysować plan widzianego z góry ogrodu, wraz z zaznaczeniem istniejących obiektów – altany, ogrodzenia, grządek i drzew. To pozwoli na realną ocenę miejsca do zagospodarowania, a co za tym idzie na weryfikację przygotowanych pomysłów. Być może okaże się, że wcale nie ma miejsca na rozbudowę altanki lub że wymarzony żywopłot pogrąży dom w całkowitym cieniu. Przy planowaniu przestrzeni należy przede wszystkim wcielić się w rolę przyszłego użytkownika ogrodu, uwzględnić jego komfort, a także możliwe trudności i wpływ innych elementów otoczenia. Przykładowo, planując miejsce do wypoczynku, należy uwzględnić lokalizację drogi i domów sąsiada, aby upragnionego relaksu nie zakłócały przejeżdżające samochody i zaciekawione spojrzenia. Stół do spożywania posiłków na świeżym powietrzu nie będzie stał w polu działania zraszaczy, a kącik zabaw powinien być umiejscowiony z daleka od ruchliwej drogi, za to w takim miejscu, aby był widoczny dla przebywającego w domu rodzica.

Jakie rośliny należy sadzić jako pierwsze?

Po naniesieniu idei na papier, można sporządzić listę zakupów i powoli zacząć planować pracę. Warto rozłożyć ją w czasie – o ile zakupu niezbędnego wyposażenia ogrodniczego można dokonać w jeden dzień, o tyle posiadanie ukwieconych grządek będzie wymagało wielomiesięcznych starań. Wybierając rośliny do ogrodu, młodzi ogrodnicy najczęściej decyduje się na kilkuletnie drzewka i rośliny jednoroczne, które sprawią, że wiosną ogród rozkwitnie feerią barw. Często wybierane są też pnącza, które rosną bardzo szybko, wspinając się na podporach i tworząc zielone ściany. Ci, którzy marzą o ogrodzie pełnym drzew z gałęziami uginającymi się od owoców, wypełnionym zapachem kwiatów, powinni szczególnie dobrze zapoznać się z kalendarzem wysiewów, który pozwoli rozsądnie zaplanować pracę. Realizacja planu to w końcu jego najprzyjemniejsza część. Do pierwszych prac ogrodniczych można przystąpić już w lutym. Do donic, trzymanych w szklarni lub na parapecie od południowej strony, wysadza się nasiona roślin jednorocznych. Z kwiatów są to między innymi begonia, petunia, werbena, lewkonie czy dalie. Jeśli w ogrodzie mają znaleźć się również warzywa, początek lutego to idealny czas na wysiew szpinaku, bobu, pomidorów, pora, a także warzyw kapustnych. Właściciele zielników mogą zacząć wysadzać do skrzynek zioła, takie jak bazylia, majeranek czy szałwia.

Warto pamiętać też o tym, aby styl ogrodu był dopasowany do architektury domu, który go otacza, aby razem stanowiły spójną, przemyślaną i estetyczną całość. Jeśli zadanie to wydaje się zbyt trudne, można skorzystać z pomocy architekta krajobrazu, który pomoże w zaprojektowaniu ogrodu tak, by rzeczywiście przypominał ten z marzeń.