Jak dbać o sukulenty w donicach

Jak dbać o sukulenty w donicach


Jak dbać o sukulenty w donicach?

Miłośnicy sukulentów kochają je nie tylko za swoje piękne, różnorodne i ciekawe kształty, ale również łatwość w pielęgnacji. Powszechnie uważa się, że ich uprawa jest prosta, a same rośliny są odporne na zaniedbania, a więc idealne dla osób zapracowanych. Nie oznacza to wcale, że o sukulenty nie trzeba w ogóle dbać. Istnieje kilka zasad ich pielęgnacji, o których warto pamiętać, a wtedy te cudowne rośliny odwdzięczą się nam swoim niesamowitym wyglądem :)

Ciepłe i suche stanowisko

Sukulenty bardzo lubią przebywać w mieszkaniach, tworzą one same z siebie wprost doskonały mikroklimat. Dostosują się nawet do dość gorących i suchych pomieszczeń. Dla idealnego rozwoju najlepiej jest jednak trzymać je w temperaturze od 20°C do 25°C. Najlepszym stanowiskiem dla sukulentów będzie parapet okna wychodzącego na południowy wschód, dobrze nasłoneczniony i bez przeciągów.

Przewiewna doniczka

Rozwojowi sukulentów dobrze robi odpowiednio dobrana doniczka. Rośliny te nie lubią nadmiernej wilgoci czy przebywania w zimnym przeciągu, ale docenią, jeśli doniczka którą dla nich wybierzesz będzie utrzymywała odpowiedni dopływ powietrza. Nasz unikatowy komplet doniczek Cozies Trio jest idealnym wyborem dla mniejszych sukulentów. Doniczki składają się z dwóch części: designerskiej osłonki we wzór naturalnej plecionki oraz wyjmowanego wkładu, który wyposażony jest w otwór drenażowy.

Cozies Trio

Dla większych roślin proponujemy zaś Cube Planters dostępne w dwóch rozmiarach: M i L. Ich oryginalny design, na który składa się kształt zaokrąglonego sześcianu oraz faktura, która do złudzenia przypomina drewniane, szczotkowane deski, będzie świetnie się komponował z zielenią sukulentów. Doniczki zostały wykonane z tworzywa o najwyżej jakości, które jest odporne na negatywne działanie zewnętrznych warunków atmosferycznych.

Cube Planters M i L

Niska wilgotność powietrza

Sukulenty nie lubią przebywać w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności. Jedynie latem warto od czasu do czasu spryskiwać ich liście miękką wodą. Zabieg ten oczyszcza je z kurzu oraz innych zabrudzeń i pomaga swobodniej oddychać.

Rzadkie podlewanie

Sukulenty posiadają zdolność magazynowania wody w swoich liściach i pędach. Dlatego nie potrzebują nadmiernego, zbyt częstego podlewania. Powszechna jest opinia, że sukulenty lepiej przesuszyć niż zalewać wodą i jest ona w 100% prawdziwa. Regularnie podlewamy sukulenty jedynie od wiosny do jesieni, zimą pozwalamy im na sen, podlewając rzadko, np. raz w miesiącu lub w ogóle.

Specjalne nawożenie

Aby rosły długo i pięknie, warto nawozić sukulenty. Robimy to jednak jedynie w sezonie ciepłym, raz na dwa tygodnie. Wybierzmy dla tych roślin specjalne, dedykowane dla nich nawozy o zmniejszonej dawce azotu.

Przesadzanie

Sukulenty nie lubią, jeśli często zmienia się im stanowisko i przesadza. Musimy decydować się więc na ten zabieg dopiero wtedy, kiedy ich doniczka naprawdę staje się za mała i roślina ewidentnie ma w niej ciasno. Zazwyczaj taki moment następuje co 3-4 lata.