Jak dbać o iglaki zimą?

Jak dbać o iglaki zimą?


Jak dbać o iglaki zimą?

Sadzenie roślin iglastych w donicach, by udekorować nimi balkon lub taras, jest coraz popularniejsze. Jest to świetny pomysł szczególnie w okresie zimowym, ponieważ krzewy i małe drzewa iglaste nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Nie oznacza to jednak, że można zupełnie o nich zapomnieć. W naszym dzisiejszym artykule omawiamy zasady zimowej opieki nad iglakami.

1. Donica najwyższej jakości – dobranie odpowiedniej donicy do warunków atmosferycznych oraz do wielkości iglaka to kluczowa sprawa. Podczas największych mrozów korzenie roślin mogą przemarznąć. Zawsze warto dodatkowo ocieplić donicę. Można do tego wykorzystać styropian lub agrowłókninę, a nawet gazety. Tych materiałów używa się jednak tylko i wyłącznie do opatulenia donicy. Jeśli chcecie ochronić również iglaka, należy kupić specjalną osłonę wykonaną z przepuszczalnej tkaniny.

Donice naszej marki Rattan Planter L zostały wykonane z tworzywa najwyższej jakości, które są odporne na uszkodzenia oraz negatywne działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych. Ponadto dzięki swojemu oryginalnemu designowi Rattan Planter L idealnie dopełni każdą balkonową aranżację. Klasyczna forma odwróconego trapezu, uniwersalna kolorystyka oraz ponadczasowy wzór naturalnej plecionki rattanowej sprawią, że nasze donice świetnie będą prezentować się na balkonie lub przydomowym tarasie. Ich pojemność osiągająca aż 144.8 litra pozwala też na zasadzenie nawet tych większych iglaków.

 

 

 

frCjgg1.jpg (1280×1179)

Rattan Planter L

2. Ochrona przed wiatrem – zimą nawet delikatny podmuch jest odczuwany bardziej, również przez rośliny. Jeśli więc Wasz balkon czy taras jest odsłonięty, warto osłonić rośliny przed otwartą przestrzenią. W tym celu można przenieść je w kąt balkonu lub tarasu albo kupić specjalne parawany. Są one dostępne w każdym dużym markecie ogrodniczym.

3. Systematyczne podlewanie – wiele osób uważa, że drzewka i krzewy iglaste zapadają w sen zimowy, przez który potrzebują minimalnej ilości wody do przetrwania do wiosny. Nie jest to prawdą. Oczywiście, zimą nie należy tak intensywnie podlewać te rośliny jak robiliście to latem podczas największych upałów. Trzeba jednak regularnie i często podlewać wszystkie iglaki, które zimują na Waszych balkonach i tarasach.

4. Nawożenie – kolejnym ważnym aspektem zimowej pielęgnacji iglaków jest odpowiednie nawożenie. W sklepach ogrodniczych znajdziecie specjalnie dedykowane drzewkom i krzewom iglastym nawozy o zwiększonej dawce fosforu i potasu, przy jednocześnie zmniejszonej dawce azotu.

5. Usuwanie lodu zgromadzonego na igłach i w donicy – podczas gdy pod warstwą puszystego śniegu drzewka i krzewy iglaste są w stanie normalnie oddychać, to osadzony na igłach i na wierzchu donicy lód jest dla rośliny niebezpieczny. Staje się pokrywą, która nie przepuszcza powietrza, a w dodatku przyczynia się do spadku temperatury w środku donicy i przemarznięcia korzeni.

Zestaw donic Cube Planters został wykonany z tworzywa sztucznego najwyższej jakości, które cechuje odporność na szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych. Są odporne nie tylko na negatywne działanie promieni UV, ale również deszczu i śniegu. Świetnie sprawdzą się więc jako donice dla drzewek i krzewów iglastych, które zimują na tarasach i balkonach.

RDjIiuQ.jpg (1280×901)

Cube Planters

6. Przesuniecie skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych na wiosnę – wbrew pozorom jest to bardzo ważny punkt na liście zasad zimowej pielęgnacji drzewek i krzewów iglastych. Wszelkie specjalistyczne i skomplikowane działania pielęgnacyjne powinny poczekać na wiosnę i wyższe temperatury. Nawet podcinanie gałęzi może bowiem trwale uszkodzić iglaka próbującego przetrwać zimę.