Jak bezpiecznie przechowywać narzędzia ogrodowe?

Jak bezpiecznie przechowywać narzędzia ogrodowe?


Wykonywanie prac ogrodowych byłoby niemożliwe bez odpowiednich narzędzi. Aby skosić trawę, niezbędna jest kosiarka, by przyciąć gałęzie, trzeba mieć nożyce lub sekator, do przekopania trawy konieczne jest posiadanie łopaty, do podlania roślin czy kwiatów - wąż ogrodowy, a do zaprowadzenia porządku – grabie. Praktycznie każda czynność, związana z pielęgnacją roślin, wymaga odpowiedniego sprzętu. Doświadczony ogrodnik może pochwalić się więc sporym ekwipunkiem. Równie ważne jak jego posiadanie, jest zapewnienie odpowiedniego miejsca do przechowywania. Przy dużej ilości sprzętu może to jednak nastręczać sporych problemów.

W jakich warunkach trzymać narzędzia ogrodowe?

Każdemu dbającemu o swój ogród właścicielowi zależy na tym, aby był on czysty i uporządkowany. Rozrzucone narzędzia sprawiają wrażenie bałaganu i w znaczący sposób odwracają uwagę od tego, co najważniejsze, czyli piękna roślin. Porzucone na trawniku grabie, łopata czy taczka mogą też być przyczyną wypadków i stanowić niebezpieczeństwo dla biegających po ogrodzie dzieci czy przechadzających się domowników.  Zapewnienie sprzętowi odpowiednich warunków do przechowywania jest konieczne, jednak nie tylko ze względów estetycznych i bezpieczeństwa. Warto trzymać go w miejscu, do którego jest wygodny dostęp, aby móc szybko i sprawnie odnaleźć poszukiwane narzędzia. Jednocześnie należy też zadbać o odpowiednie zabezpieczenia, aby nie mogły się do niego dostać dzieci. Sprzęt należy też umiejscowić tak, aby nie był narażony na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych i wilgoci, czyli najlepiej w zadaszonym, ustronnym miejscu – czyli gdzie?

Przechowywanie w garażu i piwnicy

Wiele osób decyduje się na przechowywanie narzędzi w którymś z pomieszczeń domowych lub gospodarczych, jak garaż czy piwnica. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku posiadania niewielkiej ilości narzędzi. Gdy jest ich więcej, mogą się tam nie pomieścić, jako że w tych pomieszczeniach trzymane są również inne, niezwiązane z ogrodnictwem rzeczy. W garażu istnieje również ryzyko, że przez przypadek można o nie zahaczyć karoserią, rysując lakier lub przebić oponę. Dobrym pomysłem jest powieszenie narzędzi na ścianie, co jest dość łatwe w wykonaniu – wystarczy zamontować w niej haki lub specjalne uchwyty. W przypadku trzymania narzędzi w piwnicy największym zagrożeniem jest panująca tam wilgoć. Dostęp do tego pomieszczenia wymaga też na ogół pokonania schodów, a konieczność ciągłego wynoszenia i odkładania narzędzi na miejsce może być dość uciążliwa.

Przechowywanie w domku na narzędzia i altance

Ci, którzy mają ogrody o dużych metrażach, a co za tym idzie również sporą ilość ekwipunku, często przechowują go w specjalnie wybudowanych w tym celu domkach na narzędzia lub altankach. Takie rozwiązania wymagają jednak wygospodarowania odpowiedniej powierzchni. Niezwykle ważne jest też to, aby domek lub altanka wkomponował się w otoczenie i pasował do reszty ogrodu. Można ukryć go w rzadko odwiedzanej części ogrodu bądź przeciwnie, wyeksponować tak, aby stanowił ciekawą dekorację, gdyż dostępne na rynku modele zachwycają różnymi kolorami, fakturami i kształtami. Takie rozwiązanie jest  też niezwykle funkcjonalne, gdyż umożliwia łatwy dostęp do schowanych w środku narzędzi. Decydując się na ten sposób ich przechowywania, trzeba jednak pamiętać o tym, że domek lub altanka to kolejny element ogrodu, a więc wymagać może dodatkowej pracy. Domki wykonane z drewna wymagają odpowiedniej impregnacji, dlatego najrozsądniej wybierać modele, wykonane z tworzywa sztucznego. Trzeba też koniecznie zadbać o zabezpieczenia, aby przechowywane narzędzia nie padły łupem złodzieja.

Marka Curver oferuje kilka wartych uwagi domków i szaf ogrodowych. Stylowe, dostępne w bogatej ofercie kształtów, rozmiarów oraz kolorów z pewnością zdadzą egzamin u osób ceniących sobie funkcjonalność, porządek i estetykę wykonania. Model OAKLAND – wykonany z unikalnej kompozycji żywic, gwarantuje wysoką jakość tworzywa, odpornego na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Jest stabilny, ma wzmocnioną stalową konstrukcję, solidny dach oraz szerokie, dwuskrzydłowe drzwi, dzięki czemu jest bardzo funkcjonalny. Ciekawe rozwiązanie prezentuje także domek narzędziowy FUSION – o stylowym i bardzo nowoczesnym designie. Wykonany przy użyciu najnowocześniejszych technologii gwarantuje stabilność i posłuży nam przez długie lata. Panele ścienne tego modelu zostały wykonane z kompozytu drewniano-plastikowego o fakturze powierzchni wiernie imitującej naturalny rysunek drewna. Dzięki temu produkt prezentuje się bardzo klasycznie i elegancko. Wartą uwagi jest także konstrukcja domku oparta na bardzo łatwym montowaniu paneli w systemie „interlock”. Jest to jedna z zalet tego modelu. Co więcej, przestrzeń wewnętrzną w modelu FUSION można zorganizować jak się tylko chce, montując na ścianach półki, haki czy wieszaki. 

domek ogrodowy

Przechowywanie w schowku ogrodowym

Dobrym rozwiązaniem, które można wdrożyć zarówno w ogrodzie, jak i w domu, jest montaż schowka ogrodowego. Jego największym plusem jest to, że nie zabiera on wiele miejsca, a jednocześnie jest niezwykle pojemny i pozwala na schowanie wielu narzędzi jednocześnie. Takimi cechami charakteryzuje się SHERWOOD STORAGE BOX firmy Curver. Jego prosty, a jednocześnie elegancki kształt oraz przypominająca drewno faktura sprawia, że doskonale wkomponuje się w stylistykę zarówno tradycyjnego, jak i nowoczesnego ogrodu. Dostępny jest w dwóch kolorach – antracytowym i brązowym, dzięki czemu dopasuje się do każdej aranżacji. Jest wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, co sprawia, że schowek jest odporny na działanie wilgoci i warunków atmosferycznych, a także nie wymaga dodatkowych czynności konserwujących. Otwierane wieko umożliwia łatwy dostęp do narzędzi, a niezwykle prosty montaż sprawia, że schowek jest niezwykle funkcjonalny i wygodny w użytkowaniu. 

skrzynia ogrodowa

Równie ciekawą propozycją firmy Curver jest schowek TOOL STORE. Charakteryzuje się prostym i eleganckim wzornictwem, uniwersalną kolorystyką i fakturą powierzchni, przypominającą naturalne drewno. Optymalne wymiary schowka oraz jego pozioma konstrukcja pozwolą na umiejscowienie go w najbardziej korzystnych lokalizacjach otoczenia, co jeszcze bardziej zwiększa jego funkcjonalność. Dodatkowo, produkt ten ma aż 10 lat gwarancji. Wartym uwagi jest także schowek GRANDE STORE. Jest optymalnym rozwiązaniem na przechowywanie zarówno sprzętu czy akcesoriów ogrodowych, jak i różnego rodzaju przedmiotów domowego użytku. Co ważne, wewnątrz schowka można zamontować dodatkowo półki, co podwyższa cechy użytkowe tego modelu. 

domek ogrodowy

Przechowywanie narzędzi ogrodowych stanie się łatwiejsze również wtedy, gdy przy wyborze narzędzi ogrodnik zacznie zwracać uwagę na te modele, które pozwalają się łatwo złożyć i schować. Przed schowaniem sprzętu warto go też dokładnie wyczyścić, dzięki czemu przy kolejnym otarciu schowka będzie już gotowy do użycia.