Domowe kompostowanie


Wiele osób mieszkających w blokach marzy o własnym kompostowniku. Boją się jednak go założyć z różnych względów: obawiają się brzydkiego zapachu czy pojawienia się robaków. Chcielibyśmy dzisiaj udowodnić, że odpowiednio prowadzony kompostownik może stać się zupełnie nieinwazyjną częścią każdego mieszkania.

 

Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni pojemnik, którego będziecie używać do kompostowania, i zdecydować, gdzie będziecie go trzymać. Jeśli planujecie umieścić go na balkonie i macie tam sporo miejsca, to polecamy nasz E-Composter with Base o pojemności 470 litrów i wymiarach 79 cm x 79 cm x 79 cm. Został wykonany z bezpiecznych, nieprzepuszczalnych materiałów, które nadają się do recyklingu. Jego konstrukcja cechuje się wieloma praktycznymi rozwiązaniami: posiada otwory wentylacyjne oraz specjalny otwór wlewowy, który umożliwia dodawanie wody lub innego materiału.

 

 9vvDJ9M.jpg (349×422) 

E-Composter with Base

 

Jeśli zależy Wam na designie Waszego kompostownika, zwróćcie uwagę na Deco Composter with Base. Tworzywo, z którego został wykonany, do złudzenia imituje naturalne drewniane deski, jednocześnie zachowując stabilność i szczelność tworzywa sztucznego.

 aq2Q0ra.jpg (800×600) 

Deco Composter

 

 

W przypadku, kiedy nie możecie sobie pozwolić na duży sprzęt, wybierzcie Eco Composter with Base. O niewielkim wymiarach (65 cm x 65 cm x 75 cm) zmieści aż 320 litrów naturalnego nawozu!

 

 eMbVwNO.jpg (561×432)

Eco Composter with Base


Po wybraniu odpowiedniego kompostownika możecie zacząć wyrzucać do niego materiał do tworzenia nawozu. Istnieją specjalnie preparaty, którymi można spryskiwać zawartość kompostownika po każdorazowym dodaniu nowej partii tworzywa. Pamiętajcie, aby zawsze wymieszać wtedy cały nawóz. Niektórzy dodają do kompostownika dżdżownice, które szybciej „mielą” zawartość. Można je stosować również w domowych lub balkonowych kompostownikach, nie musicie się martwić, że uciekną z pojemnika J

 

Aby zabezpieczyć kompostownik przed pojawieniem się nieprzyjemnego zapachu, należy pamiętać o kilku zasadach:

  • Nie wrzucajcie do kompostownika odpadów, które są bardzo wilgotne
  • Równoważcie wilgoć dodatkami z suchych liści, trawy czy gałęzi
  • Raz na jakiś czas użyjcie bakterii probiotycznych, które usprawniają proces rozkładu materii i powstawania nawozu oraz likwidują ewentualny brzydki zapach.

 

Pamiętajcie, że tak prowadzony kompostownik nie tylko nie będzie wydzielał odoru

i produkował wartościowy nawóz dla Waszych roślin, ale będzie także ozdobą Waszego domu w duchu ekologii i przyjaźni dla środowiska.