Dokarmianie zwierząt zimą

Dokarmianie zwierząt zimą


Gdy zimie towarzyszą obfite opady śniegu, rozpoczyna się niezwykle trudny czas dla fauny i flory. Roślinom łatwiej jest przezimować - gruba warstwa białego puchu otula je niczym pierzyna, chroniąc przed szkodliwym działaniem mrozu. Cierpią przede wszystkim zwierzęta, zmuszone do zmagania się z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – wiatrem, opadami, niską temperaturą. Gdy ziemię pokrywa lód, a gałęzie uginają się od śniegu, szczególnie utrudnione jest poszukiwanie pożywienia. Wiele osób decyduje się wtedy na dokarmianie zwierząt, chcąc pomóc im przetrwać zimę. Warto jednak przestrzegać przy tym kilku zasad, gdyż inaczej, mimo dobrych chęci, można przysporzyć im więcej szkody niż pożytku.

O czym warto pamiętać, dokarmiając zwierzęta zimą?

O dokarmianiu należy pomyśleć dopiero wtedy, gdy zima jest rzeczywiście sroga, a zaspy śniegu uniemożliwiają żerowanie. Jeżeli słupek temperatury utrzymuje się powyżej zera, zwierzęta są zdolne do samodzielnego poszukiwania pokarmu. Niezmiernie ważne jest to, by nie rozpocząć dokarmiania za wcześnie, nawet wtedy, gdy dokucza mróz. Zbyt wczesne rozpoczęcia karmienia powoduje, że zwierzęta przyzwyczajają się do źródła stałego pożywienia i przestają go szukać samodzielnie. Może to zaburzyć wędrówkę odlatujących ptaków, a nawet pozbawić je instynktu migracji, co jest dla nich niebezpieczne. W dokarmianiu zwierząt niezwykle ważna jest też regularność. Decydując się na dostarczanie pokarmu, należy to czynić do rozkwitu wiosny i całkowitego ustania przymrozków, czyli do końca kwietnia. Zaniechanie lub dłuższe przerwy mogą być bardzo niebezpieczne – zwierzęta, przyzwyczajone do tego, że pożywienie pojawia się w określonym miejscu, nie będą go szukać gdzie indziej.

Jak stworzyć karmnik dla ptaków?

Obowiązkowym elementem wielu ogrodów jest drewniany karmnik, który stanowić może doskonały punkt obserwacji ptaków. To właśnie one, ze względu na swoje liczne występowanie w pobliżu ludzkich siedzib, należą do najchętniej dokarmianych zwierząt. Kluczowym aspektem jest  lokalizacja karmnika - powinien być umocowany wysoko, w miejscu chętnie uczęszczanym przez ptaki i niedostępnym dla drapieżników, chronionym przed działaniem wiatru i szkodliwych warunków atmosferycznych. Niezwykle ważna jest też konstrukcja – szeroki dach musi uniemożliwić zalanie i rozsypanie pokarmu, a brak ścianek pozwolić ptakom na bezpieczny odlot. Warto pamiętać o umieszczeniu w karmniku poidełka, w którym ptaki będą mieć dostęp do świeżej wody - niekiedy to właśnie zdobycie jej, nie pokarmu jest dla zwierząt największym problemem.

karmnik dla ptaków

Czym karmić zwierzęta?

Ptaki można karmić ziarnami słonecznika, zbóż, pestkami dyni, orzechami, kaszą lub niektórymi owocami, także suszonymi. Można także zaopatrzyć się w specjalną karmę. Niektóre gatunki ptaków lubują się w słoninie – do nieodłącznych elementów zimowego krajobrazu należą dziobiące w niej kolorowe sikory. Pod żadnym pozorem do karmnika nie należy wkładać produktów przetworzonych, starych, spleśniałych i słonych – niektóre ptaki mogą przypłacić to życiem. Wiele osób decyduje się też na dokarmianie zwierząt poza terenem własnego domostwa. O pożywienie proszą często ptaki wodne – łabędzie czy kaczki, pozostałe na miejskich jeziorach i rzekach. Najczęściej dokarmia się je resztkami chleba, co jest poważnym błędem. Pieczywo jest szkodliwe dla układu trawiennego ptaków, a zbyt duża jego ilość w diecie to poważne zagrożenie – sprawia, że ptak słabnie, traci na wadze, szybciej się męczy i częściej choruje. Znacznie lepszym wyborem będą ziarna, kasza czy warzywa. Chcąc pomóc zwierzętom leśnym, takim jak sarny, dziki czy jelenie, należy skontaktować się najpierw z nadleśnictwem lub pobliskim kołem łowieckim. Specjaliści doradzą w wyborze karmy i wskażą miejsce, w którym będzie można zostawić je w lesie. Zazwyczaj pokarm dla zwierząt zostawia się w paśnikach lub specjalnie ku temu wydzielonych miejscach pod drzewami.

Dokarmianie zwierząt to nie tylko dobry uczynek; to także jedna z niewielu form kontaktu z naturą, dostępna podczas zimowej pory roku. Korzystając z promieni zimowego słońca, warto wybrać się na spacer, pamiętając, że dokarmianie to jednak nie tylko rozrywka, ale wiąże się z wzięciem odpowiedzialności za życie tych, którym pomagamy.