Czy potrzebne jest pozwolenie na domek ogrodowy?

Czy potrzebne jest pozwolenie na domek ogrodowy?


Domki ogrodowe są doskonałym rozwiązaniem, które ułatwi utrzymać porządek w ogrodzie. Przechowamy w nim wszystkie niezbędne narzędzia, meble ogrodowe, zabawki, rowery, a także wszystko to, na co nie znajdujemy miejsca w domu. Automatycznie pojawia się pytanie, czy w świetle obowiązujących przepisów mamy prawo do postawienie takiego domku na naszej działce? A jeśli tak, to jakie warunki należy spełnić, by stało się to zgodnie z literą prawa?

Domek ogrodowy Fusion 757

Domek ogrodowy Fusion 757 

Na powyższe pytania odpowiada nam Prawo Budowlane, które określa warunki umieszczania tego typu obiektów na działce. W 29 artykule wspomnianej ustawy znajdziemy zapis o domkach, które nie wymagają pozwolenia na budowę. Zasadniczo wszystko zależy od trzech zmiennych: wielkości obiektu, który chcemy zainstalować, wielkości działki oraz tego, czy na jej powierzchni znajdują się inne tego typu obiekty. Duże znaczenie ma także kwestia interpretacji funkcjonalności konkretnego domku przez dany urząd. Zasadniczo powinny one zostać zakwalifikowane jako budynki gospodarcze, jednak ostateczna decyzja zawsze należy do urzędnika. 

 Domek ogrodowy Factor 6x6
Domek ogrodowy Factor 6x6

Prawo nie ingeruje w to, co konkretnie można, a czego nie można w tego typu obiekcie przechowywać. W świetle ustawy pozwolenie na budowę nie jest potrzebne w przypadku:

- obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej,

- parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,

- wolnostojących parterowych budynków gospodarczych w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

Warto przy tym dodać, że powierzchnię zabudowy wyliczamy z obrysu po zewnętrznej stronie domku, przy czym nie bierzemy pod uwagę dodatkowych elementów, takich jak schody czy podjazdy. 

Domek ogrodowy Manor 4x3

Domek ogrodowy Manor 4x3

Jak wynika z ustawy, każdorazowo powierzchnia domku ogrodowego nie może przekraczać 35 m2. Nie możemy postawić więcej niż dwa tego typu obiekty na każde 500 m2 powierzchni działki. Należy także zwrócić uwagę na rozpiętość konstrukcji (nie powinna przekraczać 4,80 m).

W ofercie Curver Lifestyle znajduje się szeroka oferta domków ogrodowych, których postawienie nie wymaga pozwolenia na budowę. Domki te wyróżniają się dużą funkcjonalnością, odpornością na czynniki atmosferyczne, nowoczesnym wzornictwem, przemyślaną konstrukcją oraz wysoką jakością wykonania. 

W ofercie Curver Lifestyle znajdują się 4 linie domków ogrodowych. Od najmniejszych domków MANOR, poprzez większe FACTOR LINE, aż do domków posiadających większe gabaryty z linii FUSION, kończąc na zaawansowanych technologicznie produktach OAKLAND LINE.

Domek ogrodowy Manor 6x5

Domek ogrodowy Manor 6x5