Co zrobić z choinką po świętach?

Co zrobić z choinką po świętach?


Co zrobić z choinką po świętach? 

Dzisiaj chcielibyśmy Was przekonać, aby nie wyrzucać tak po prostu na śmietnik choinki, która ozdabiała Wasz dom w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Okazuje się bowiem, że istnieje kilka rozwiązań, jakimi można się posiłkować, zanim drzewko zostanie zutylizowane. Dbajcie o choinkę w tym czasie, podlewajcie ją, kontrolujcie poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu. Dzięki temu będziecie mogli podarować jej nowe życie, kiedy przestanie spełniać swoją świąteczną rolę. 

  1. POSADZENIE DO ZIEMI - Jeśli kupiliście drzewko w doniczce, przesadźcie je po prostu do Waszego ogrodu. Warunkiem koniecznym do przesadzenia choinki jest sprawdzenie, czy posiada odpowiednio rozwinięty system korzeni. Warto to skontrolować jeszcze podczas zakupu. Wtedy macie pewność, że takie drzewko jest prawdziwie „żywe” i przeżyje zmianę miejsca bytowania. A jeśli mieszkacie w bloku i nie posiadacie własnego ogrodu – zwieźcie drzewko do lasu, a najlepiej do szkółki leśnej J Warto również wcześniej zadzwonić do lokalnego nadleśnictwa i upewnić się, czy gatunek Waszej choinki nadaje się do posadzenia w okolicznym lesie. Jeśli nie – doradzą Wam, gdzie się z nią udać. 
  2. ZBIÓRKA BIOMASY – co roku po zakończeniu okresu świątecznego wiele organizacji prośrodowiskowych organizuje zbiórki choinek w celu ich ekologicznej utylizacji. Drzewka gromadzi się w specjalnie do tego przeznaczonych kontenerach, a następnie przetwarza na energię, która może do nas wrócić w postaci np. ciepła płynącego w kaloryferach czy nawozu organicznego używanego w miejscach publicznych, parkach i na skwerach. 
  3.  ZOO – nie jest to najbardziej popularny sposób ponownego wykorzystanie choinki po świętach, ale równie skuteczny! Pracownicy ZOO pozyskują z drzewka igły, które przetwarzają na wiele sposobów – np. jako pokarm dla zwierząt jeleniowatych czy wyściółkę gniazd i całych stanowisk ptaków. Przed zawiezieniem naszego świątecznego drzewka do miejscowego ogrodu zoologicznego upewnijmy się, czy na pewno go potrzebują. Jeśli tak, odpowiednio przygotujmy choinkę – zdejmijmy z niej wszystkie ozdoby oraz usuńmy resztki włosów anielskich, brokatu czy laminatu z bombek. 
  4. KOSMETYKI NATURALNE – niewiele osób zdaje sobie sprawę, że choinka jak każda inna roślina, może być świetnym surowcem w kosmetologii naturalnej. Z pączków świerku czy jodły można przygotować zdrowotną herbatkę. Wystarczy zalać je wrzątkiem, dodać plasterek suszonego jabłka, pomarańczy lub kilka kropli soku z cytryny. Polecamy również aromatyczną kąpiel z naparu z igliwia: garść zebranych igiełek zalewamy wrzątkiem. Po jakimś czasie odcedzamy i dolewamy do wody w wannie. Takie napary są pełne witamin, zwłaszcza witaminy C oraz wartościowych olejków mających korzystnych wpływ na nasza skórę.

A może macie jeszcze jakąś metodę, co zrobić z choinką po świętach, aby uchronić ją przed uschnięciem na śmietniku? Czekamy na Wasze komentarze.