Barwy jesiennego ogrodu

Barwy jesiennego ogrodu


Jesień kojarzy się z przemijaniem. To czas, w którym przyroda przygotowuje się do zapadnięcia w zimowy sen. Spadają temperatury, rano i wieczorem dokucza przenikliwy chłód, a dzień staje się coraz krótszy. Wielu uważa jednak jesień za najpiękniejszą porę roku, głównie za sprawą palety barw, którymi oszałamia wtedy natura. Liście opadają z drzew, tworząc pod stopami kolorowy dywan, który prezentuje się iście królewsko. Przez niego przebijają się późno kwitnące kwiaty, a na drzewach wciąż można zauważyć owoce. Jakimi kolorami czaruje w ogrodzie jesień?

Paleta barw liści

Królewska czerwień, połyskujące złoto, intensywny pomarańcz, ciemny brąz – taką feerią barw mienią się szeleszczące pod stopami liście, które wcześniej cieszyły oko jednolitym odcieniem zieleni. Skąd ta zmiana? Jesienne dni są krótkie, pochmurne, niewiele w nich słońca, które jest potrzebne do produkcji chlorofilu. To właśnie on odpowiada za zieloną barwę koron drzew. Gdy ilość chlorofilu zmniejsza się, zaczynają dominować inne barwniki, również obecne w listkach. Wśród nich są te, które odpowiadają za kolory m.in. cytrusów, marchewki, kukurydzy czy pomidorów – a więc za wszystkie odcienie żółci i pomarańczy. W niektórych gatunkach zamiast chlorofilu syntetyzowane są inne barwniki, które przybierają barwę czerwoną. Niektórzy naukowcy twierdzą, że szkarłat ma nie tylko cieszyć oko, jego pojawienie się ma przyczynę bardzo praktyczną – ma odstraszać szkodniki. Brak chlorofilu to również przyczyna opadania listków - drzewo, przygotowując się do zimowego snu, wycofuje składniki odżywcze i wodę do łodyg i korzeni, a pozbawione ich liście opadają wraz z szelestem wiatru.

liscie

W królestwie kwiatów

Pod względem urody jesienne kwiaty w niczym ustępują tym, które kwitną wiosną czy latem. Planując sadzenie roślin w ogrodzie, warto uwzględnić je w swoim planie. Z jesienią najbardziej kojarzy się jednak nie kwiat, lecz krzewinka - wrzos, którego odmiany przybierają całą gamę barw – od bieli po blady róż, amarant i fiolet. Zbliżone odcienie przybierają jesienne astry, zwane marcinkami – wysokie kwiaty o długich, podłużnych płatkach. Mnogością kolorów zachwycają chryzantemy – w ogrodach i na targowiskach można znaleźć odmiany w kolorze żółtym, herbacianym, czerwonym, fioletowym… Za królowe jesieni uważane są dalie. W ogrodach można dostrzec również jeżówki, przybierające purpurową barwę oraz begonie, których postrzępione płatki przybierają kolor bursztynowy, różowy lub ceglasty. Domieszkę błękitu i fioletu wprowadzi do ogrodu wilec, który występuje w postaci pnączy. Jego lejkowate kwiaty otwierają się jednak tylko w słoneczne dni.

kwaity

Skarby późnej jesieni

Jesień to pora roku, w której na grządkach dominują warzywa. Powinny być ważnym składnikiem diety – mają sporo witamin, pozwalających wzmocnić organizm i ochronić go przed infekcjami, o które tak łatwo w chłodne dni. Królową jesiennego warzywniaka jest dynia. Jej soczysty pomarańcz dominuje w zestawieniach jesiennych warzyw i owoców. Pod względem kolorystycznym warzywniak oferuje jednak o wiele więcej – znajdziemy w nim również fiolet bakłażanu, jasnozielony odcień kalarepy, ciemnozieloną barwę cukinii oraz szkarłat buraków. A co z owocami? W powszechnej świadomości najbardziej kojarzy się z nimi lato. Nic bardziej mylnego – jesień również ma swoje skarby, których należy szukać w ogrodzie i na skraju lasu, a nie w markecie. Najpopularniejsze jesienne owoce łączy kolor – jarzębina, głóg, żurawina i dzika róża przybierają barwę intensywnej czerwieni. To również czas dojrzewania śliwki tarniny oraz pigwy. Jesienne owoce z powodzeniem stosuje się w kuchni, robiąc z nich powidła, konfitury, wypieki i rozgrzewające nalewki.

Jesień nie bez przyczyny bywa nazywana najbardziej kolorową porą roku. Warto poświęcić trochę czasu na podziwianie magii jesiennego ogrodu i jego niezwykłych barw, zanim piękne kolory znikną, przykryte grubą warstwą białego puchu, a w ogrodzie na dobre zagości zima.