5 sposobów na magiczne Święta

5 sposobów na magiczne Święta


Boże Narodzenie to czas radości, refleksji i pięknych chwil, spędzonych z najbliższymi. W gorączce przygotowań i przedświątecznych zakupów często się o tym zapomina. Warto zwolnić i poświęcić trochę czasu na stworzenie w domu świątecznej atmosfery. Jak to zrobić? Wystarczy pamiętać o kilku prostych rzeczach, by dodać Świętom magii i przeżyć je bardziej świadomie.

choinka

Dom, który wita światłem

Na początek warto zacząć od odpowiedniego wystroju. Ciepły, przytulny, pachnący choinką dom na pewno sprawi, że Święta będą udane. Ozdobione bombkami i sznurami światełek drzewko nie powinno być jednak jedyną dekoracją. Na drzwiach powiesić świerkowy wieniec, ozdobiony szyszkami i stroikami, a do lampy przywiązać jemiołę. Jeśli szron nie pokrywa szyb śnieżnymi gwiazdkami, można zrobić to samemu i namalować je zmywalnym sprayem. Można pomyśleć też o iluminacjach w ogrodzie. W grudniu szybko robi się ciemno, dzięki czemu ozdoby ze światła stworzą bajkowy klimat.

Święta, które pachną

Nie tylko to, co widoczne, tworzy odpowiedni nastrój. Warto pomyśleć również o innych zmysłach. Dla wielu osób Święta to przede wszystkim zapachy – korzennych ciasteczek, cynamonu, pomarańczy, piernika… Obecnie coraz więcej wigilijnych potraw można kupić w sklepach, wielu osobom szkoda też czasu na wielogodzinne stanie w kuchni. Warto jednak znaleźć kilka chwil i pomyśleć o tym, aby upiec chociażby pierniki. Nie tylko wypełnią dom pięknym aromatem, ale mogą też stanowić ciekawe ozdoby na choinkę. Można też zapalić pachnące świeczki, najlepiej takie o zapachu czekolady, goździków lub pomarańczy.

pierniczki

Czas dla innych… i siebie

Święta to czas rodzinnych spotkań, a często też jedyna okazja, by zobaczyć dawno niewidzianych krewnych. Aby wspominać dobrze wspólnie spędzone chwile, należy puścić w niepamięć niesnaski i zapomnieć o dawnych kłótniach. Święta to czas wybaczania i pojednania – między innymi to właśnie sprawia, że są tak magiczne. Dobrym pomysłem na spędzenie czasu z rodziną jest zaproszenie ich do wspólnej zabawy. Może być to wyjście na lodowisko, na sanki lub granie w gry planszowe. Oprócz czasu dla innych warto wygospodarować chwilę dla siebie. Zamiast padać ze zmęczenia po świątecznych porządkach lepiej przeznaczyć ten czas na to, by usiąść przy choince z kubkiem pełnej parującej kawy, talerzem makowca i po prostu odpocząć.

Powrót do dzieciństwa

Warto cofnąć się myślami do poprzednich Wigilii, sięgnąć do wspomnień z dzieciństwa i zastanowić się, jakie przeżycia towarzyszyły najbardziej udanym Świętom. Czy było to oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę? Ubieranie choinki? Pójście na pasterkę? A może kuligi i szusowanie na nartach? Może to dobry moment, aby powrócić do zapomnianych zwyczajów. Kultywowanie tradycji sprawi, że Święta staną się wyjątkowe. Można też zrobić wieczór wspomnień i opowiedzieć dzieciom, jak kiedyś wyglądała Wigilia. Boże Narodzenie to świetna okazja do przejrzenia rodzinnych albumów i zaproszenia seniorów do podzielenia się swoimi opowieściami.

rodzina

Magia pomagania

Wspaniałe prezenty i pyszne jedzenie nie powinny jednak przyćmić tego, co najważniejsze. Dla katolików Święta są wspomnieniem narodzenia Chrystusa, który przyszedł na świat, by odkupić ludzkie winy i czynić dobro. Wspólne kolędowanie, czytanie przypowieści tuż przed wieczerzą i pójście na pasterkę pozwoli odkryć duchowy wymiar Bożego Narodzenia. Święta to też wspaniały moment, by się dzielić – nie tylko radością, ale również tym, co się ma. Przed Wigilią prowadzonych jest wiele akcji charytatywnych, w których można wesprzeć najbardziej potrzebujących. Czynienie dobra to najważniejsza rzecz, która pozwoli wspaniale przeżyć Święta Bożego Narodzenia.