5 obowiązkowych prac w ogrodzie w styczniu

5 obowiązkowych prac w ogrodzie w styczniu


Zima to czas letargu roślin żyjących w ogrodach. Nie jest to jednak okres, kiedy w sen zimowy mogą zapaść również ogrodnicy. Dzisiaj przedstawiamy listę niezbędnych prac pielęgnacyjnych, jakie zimą należy wykonać w ogrodzie. Jeśli o nich nie słyszałeś, koniecznie przeczytaj nasz artykuł :)

1. Ochrona roślin przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych – chodzi przede wszystkim o niskie temperatury oraz zimny wiatr. Niebezpieczna jest również dość spora różnica pomiędzy temperaturą dnia i nocy – zimowe słońce ogrzewa dość mocno rośliny w dzień, podczas gdy nocą temperatura może spaść nawet do kilkunastu czy kilkudziesięciu stopni poniżej zera. Spacerujmy więc co jakiś czas po naszym ogrodzie i dokładnie sprawdzajmy stan osłonek, jakie zastosowaliście – lub jeśli tego nadal nie zrobiliście – okryjcie pnie, a nawet gałęzie wrażliwszych roślin słomą, gałązkami świerkowymi czy specjalną agrowłókniną. Możecie również je pobielić. Zabieg ten pomaga roślinom odbijać ostre światło słoneczne, nie narażając ich tym samym na wybudzenie ze snu zimowego oraz pękanie kory. W tym celu należy kupić specjalnie wapno do bielenia.

2. Przygotowanie nasion i bylin na tegoroczny wysiew – styczeń to odpowiedni moment, aby wybudzić z zimowego snu cebulki roślin, które przygotowaliśmy jesienią. Od teraz należy pobudzać je do kwitnienia. Warto wnieść je do domu lub innego pomieszczenia, w którym temperatura będzie oscylowała pomiędzy 10 a 15°C, a kiedy już wykiełkują powinniśmy im zapewnić ok. 18-20°C. Ponadto, pod koniec stycznia wypatrujmy pierwszych nasion roślin jadalnych. Możemy je zebrać już teraz i wysiewać w pierwszych kwartale roku, kiedy tylko ustąpią mrozy i przymrozki.

Zarówno podczas prac ochronnych, jak i tych związanych z pielęgnacją bylin na sadzonki oraz zbieraniem nasion, zaopatrzmy się w wygodne akcesoria ogrodowe, które ułatwią nam wszelkie czynności w zimowym ogrodzie, który może być spowity warstwą białego puchu. Jednym z podstawowych sprzętów powinny być praktyczne taczki. Taczki naszej marki EasyGo są nie tylko bardzo pojemne, co czyni pracę z nimi bardzo komfortową, ale również mobilne – mają wbudowane wytrzymałe kółka. Ponadto, ich kształt pozwala na zapakowanie nawet przedmiotów o nietypowych rozmiarach. Taczki zostały wykonane z tworzywa sztucznego najwyższej jakości, które jest odporne na negatywne działanie warunków atmosferycznych, takich jak silne promienie słoneczne, deszcz czy mróz – w sam raz na zimowe prace w ogrodzie :)

 

yWFHUEk.jpg (800×1200)

 taczki Easy Go

 

3. Kontynuacja kompostowania – wielu osobom prowadzenie właśnie kompostownika kojarzy się tylko z ciepłymi miesiącami w roku. Nie jest to prawdą. Wystarczy jedynie zaopatrzyć się w pojemniki wykonane z materiałów o najwyższej jakości albo nawet dodatkowo okryć je na czas największych mrozów. Dzięki temu możemy cieszyć się z pozbawionego szkodliwych sztucznych substancji, naturalnego nawozu dla wszystkich naszych roślin. A będzie on niezwykle przydatny wiosną, aby pobudzić je do życia po ciężkiej zimie. Nasz kompostownik Mega Composter wyróżnia się swoją pojemnością – pomieści on bowiem nawet 650 litrów odpadów organicznych.

 

vaAHZee.jpg (283×425) 

kompostownik Mega Composter

 

4. Oszczędzanie wody – zima kojarzy nam się z wszędobylskim śniegiem, deszczem - przy dodatnich temperaturach, a następnie nieprzyjemnym błotem pośniegowym. Warto więc wykorzystać zimową aurę do pozyskania dodatkowej wody, którą możemy systematycznie używać w naszym gospodarstwie domowym. Zbiornik na wodę Indigo Water Butt ułatwia ekologicznym zarządzaniem ważnym zasobem naturalnym, jakim jest woda. Jednorazowo pomieści, aż 220 litrów wody, a wbudowany filtr oczyści ją i zapewni klarowność. W skład kompletu wchodzi baza do pojemnika, która zapewnia mu stabilność nawet na nierównej powierzchni, jaką może być kamienna czy piaszczysta ścieżka w naszym ogrodzie. Dodatkową zaletą Indigo Water Butt jest specjalny wężyk, który ułatwia przelewanie wody do mniejszych pojemników, np. konewki.

 

YXc8ERr.jpg (642×768) 

zbiornik Indigo Water Butt

 

5. Pielęgnacja narzędzi – zima to idealny czas, aby poświęcić należytą uwagę wszystkim narzędziom i akcesoriom ogrodowym. Na pewno odwdzięczą nam się za to w sezonie, nie prosząc o kolejną naprawę. Rozłóżmy narzędzia i akcesoria na stole lub na podłodze w suchym, przewiewnym pomieszczeniu. Świetnie sprawdzi się do tego odpowiednio wentylowany domek narzędziowy, jakim jest nasz model Oakland.

 

 

domek narzędziowy Oakland

 

Oprócz niezwykłej staranności i estetyki wykonania domek ogrodowy Oakland wyróżnia się wytrzymałą konstrukcją. Wyposażony został bowiem w podłogę, której maksymalne obciążenie to aż 150 kg/m2. Dzięki temu możesz w nim przechowywać nie tylko drobne narzędzia i akcesoria, ale również cięższe sprzęty o większych gabarytach, jak kosiarka spalinowa.

 

Po rozłożeniu wszystkich sprzętów obejrzyj je dokładnie i sprawdź ich stan. Wszelkiego rodzaju grabie, łopaty i szpadle, a także motyki i szufelki oczyść z zeschniętych pozostałości roślin i ziemi. Ich ostrza przetrzyj dokładnie wilgotną szmatką, a następnie starannie wysusz i wysmaruj cienką warstwą oleju. To zabezpieczy je przed korozją. Sekatory, nożyce i siekiery również powinniśmy oczyścić, jeśli istnieje taka potrzeba oraz naostrzyć. Pamiętajmy, że warto przechowywać je w suchym pomieszczeniu oraz w odpowiednim porządku. To zabezpieczy je przed ewentualnym pocięciem o siebie nawzajem czy innym mechanicznym uszkodzeniem. Nasz funkcjonalny stojak na narzędzia Corner Tool Rack sprawdzi się w utrzymaniu należytego porządku wśród akcesoriów ogrodowych. Został solidnie wykonany, posiada wbudowane uchwyty oraz otwory umożliwiające przechowywanie aż 14 narzędzi różnego typu. Ponadto jest bardzo łatwy w utrzymaniu, nie wymaga żadnych środków konserwujących, wystarczy przetrzeć go wilgotną ściereczką, jeśli zauważymy na nim warstwę kurzu.

Fq0xm8t.jpg (2104×3376)

stojak na narzędzia Corner Tool Rack